in het Oost-Vlaamse Herzele Vlaams-Zeeuwse Molenaarscont In 2006 werd in Sluis op initiatief van het provinciaal molencentrum in Wachtebeke een eerste molenaarscontactdag georgani seerd voor molenliefhebbers uit Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen. Dit gebeurde ter afsluiting van het project 'Ruimte voor Molens' in het kader van Interreg III en in samenwerking met Euregio Scheldemond. Aan het eind van de dag was de tevreden heid zo groot dat het initiatief een vervolg verdiende. Dat kwam er op 16 juni in het Oost-Vlaamse Herzele. Meer dan zeventig molenminnaars wilden in combinatie met molenbezoek banden aanhalen met gelijkgestemden uit Zeeland, West-, Frans- en Oost-Vlaanderen. Herzele was een uitstekende plek voor deze internationale bijeenkomst. Deze gemeente in de Vlaamse Ardennen koestert al decennia lang de twee maalvaardige windmolens op haar grondgebied: de staakmolen Te Rullegem, die vóór 1750 werd gebouwd en ooit een ban molen was, en de bovenkruier Ter Rijst, een stoere zetelkruier die vorig jaar helemaal werd opgeknapt. Bovendien kreeg Herzele drie jaar geleden de wettelijk beschermde restanten van de in 1976 ingestorte, oeroude staakmolen van Sint-Antelinks in erfpacht en heeft ze ondertussen de procedure op gang gebracht die over 2 a 3 jaar moet resulteren in een derde maalvaardige molen op haar grondgebied. De kosten voor de restauratie, meer dan 600.000 euro, zullen worden gedragen door de Vlaamse Overheid, de Provincie Oost-Vlaanderen en de gemeente. In zijn welkomsttoespraak maakte Alain Goublomme, voorzitter van de vereniging Levende Oost-Vlaamse Molens, reclame voor de molenaarscursus die vanaf september wordt georganiseerd in Brugge en Gent en die de eerste concrete samenwerking is tussen de Levende Oost-Vlaamse Molens en de vereniging Werkgroep West-Vlaamse Molens. Hij pleitte ook voor een grotere betrokkenheid van molenaars bij restauraties. Het is volgens hem onaanvaardbaar dat molens worden opgeleverd met een luiwerk zonder klauwreep en varkenswieltje of met een onbetrouwbare vang. Schepen Luc Hoorens en gedeputeerde Jozef Dauwe, beiden belast met cultuur binnen hun werkgebied, juichten dit soort bijeenkomsten van molenaars, architecten, molenbouwers en overheden toe. Een meester- en een leerling molenaar gaven vervolgens toelichting bij de 'Molenwacht', een project dat ten doel heeft een continu geactualiseerde inventarisatie te maken van alle Oost-Vlaamse ros-, water- en windmolens en ambachtelijke maalderijen. De eerste resultaten kunnen worden geraad pleegd op de website www.molenwacht.be Deze gegevens worden gratis ter beschikking gesteld van zowel geïnteresseerde molen vrienden als ambtenaren en monumenten wachters die bijvoorbeeld de staat van onderhoud en de mate van bedrijvigheid van een bepaalde molen willen kennen. De 98-jarige Piet Lutteijn, met pet, gewezen molenaar van een Zeeuwse achtkant, betreedt de molen. Rondleiding door Molen Te Rullegem. Per dubbeldekbus bracht het hele gezelschap daarna een bezoek aan de beide Herzeelse molens. Tijdens de gezellige lunch in het bijzonder fraaie restaurant De Bataaf, ooit zo genoemd door een Noord-Nederlander die heimwee had naar de Bataafse Republiek, ging heel wat molenpraat over de tong. De hele groep trok daarna naar de indrukwekkende Van Hauwermeirsmolen in Massemen, een bovenslagwatermolen die in 2006 onder ande re met financiële steun van Interreg Euregio Scheldemond III maalvaardig werd gemaakt. Via de imposante provinciale stellingmolen van Oordegem keerde het gezelschap terug naar Herzele, waar blije molenaars met een glas streekbier in de hand nog een uurtje "daar bij die molen" en andere kaskrakers zongen op de klanken van accordeonmuziek. Molen Te Rullegem in Herzele (België). (foto's Damien de Leeuw) Zeeuws Erfgoed 8 september 2007/03 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 8