Zeeland en het Jaar van de Molens Kunst van leven: hoofdlijnen cultuurbeleid ministerie van OCW Verlenging Regeling Versterking Cultuureducatie Primair Onderwijs! www.monumentenkist.nl uui H-j-.n" Op 22 juni bood minister Plasterk de Tweede Kamer zijn notitie Kunst van leven, hoofdlijnen cultuurbeleid over het cultuurbeleid in de periode 2009 2012 aan. Het kabinetsbeleid voor de komende periode is beschreven aan de hand van vijf thema's: 'Excellentie', 'Innovatie en e-Cultuur', 'Cultuurparticipatie', 'Mooier Nederland' en 'Een sterke cultuursector'. In een 10-puntenplan staan de hoofdthema's van het beleid vermeld: er wordt onderzoek gedaan naar invoering van de cultuurkaart, als opvolger van de CKV-bonnen, een doorlopende leerlijn wordt gestimuleerd, de invoering van de Canon van Nederland wordt ondersteund, er komt meer aandacht voor professionalisering binnen het onderwijs - zowel via de leraren opleidingen als via verdere uitrol van de ICC-cursus - en de samenwerking tussen brede scholen en culturele instellingen wordt gestimuleerd. Ook worden de rijksgesubsidieerde musea gratis toegankelijk voor kinderen tot 13 jaar en streeft de minister naar uitbreiding tot alle geregistreerde musea (circa 440). De volledige tekst vindt u op www.cultuurnota.nl/doc/kunst-van-leven.pdf In Zeeland maakt 73% van de scholen in het schooljaar 2006-2007 gebruik van de Regeling Versterking Cultuureducatie in het Primair Onderwijs (RVCPO). Voor de scholen die nu deelnemen aan de RVCPO verandert er in het schooljaar 2007-2008 niets. Zij zullen het budget voor cultuur educatie geoormerkt ontvangen. Met de oormerking wil het ministerie de verankering binnen de schoolwerkplannen bevorderen. Vanaf het schooljaar 2008-2009 wordt het bedrag voor cultuureducatie opgenomen in de lumpsum financiering. Het blijft dus voor cultuureducatie beschikbaar! Scholen die nog niet deelnemen, kunnen de 10,90 per leerling voor het schooljaar 2007-2008 alsnog aanvragen. Informatie hierover vindt u op www.cultuurplein.nl Eén van de activiteiten, voortkomend uit de RVCPO is de ICC-cursus (interne cultuur coördinator). Heeft u de ICC-cursussen in uw regio gemist? Wilt u informatie over even tuele nieuwe cursussen, of wilt u weten wanneer er een 'terugkomdag' wordt georganiseerd, kijk dan op www.scoopzld.nl of stuur een mail aan de consulent erfgoededucatie, Josien Pootjes: jm.pootjes@scez.nl Nu, in een doorlopende leerlijn, voor leerlingen van 8 tot 18 jaar. De ondertitel van de Monumentenkist, 'Terug naar de toekomst', verwijst naar het feit dat je eerst moet kijken naar het verleden, voordat je in staat bent om een goed besluit te nemen over de toekomst van een monument. Voor het lenen van de kist, zie www.scez.nl/projector In Nederland is 2007 uitgeroepen tot het Jaar van de Molens. Een landelijk jaar, met een gezamenlijk doel: zoveel mogelijk geld en vrienden voor molens te verwerven. In Zeeland startte het themajaar op 5 maart. Gedeputeerde Harry van Waveren (cultuur) en voorzitter Ton Verbree van de Vereniging De Zeeuwse Molen openden het jaar door het hijsen van de Jaar- van-de-Molenvlag op de Seismolen in Middelburg. Daarna volgde op 11 mei bij de SCEZ de opening van de tentoonstelling 'Molens zonder grenzen - Molens inventief bekijken - Molens in de Zwinstreek', een reizende tentoonstelling in het kader van het Interreg III-project 'Ruimte zonder grenzen'. De tentoonstelling is nog tot en met vrijdag 7 september in De Burg aan de Groenmarkt 13 te bekijken. Op 12 mei vond de Nationale Molen- en Gemalendag plaats, en onlangs op 1 september de Bevelandse Molendag. Daarvoor nog, op 8 juni, werd de volledig gerestau reerde molen van Sint-Annaland officieel geopend en in gebruik genomen en op 7 september volgt de molen van Heinkenszand, De Vijf Gebroeders. Op de Open Monumentendag zijn uiteraard een aantal Zeeuwse molens voor het publiek opengesteld. Ook het onderwijs besteedde aandacht aan molens. Groep 5 van de Algemene Basisschool in Middelburg bracht op 22 juni een bezoek aan de Seismolen en de tentoonstelling in Middelburg. Vooral het bezoek aan de molen maakte indruk: "Leuk en interessant, maar wel heel stoffig", "Leuk maar eng, want ik heb hoogtevrees" en "Vooral toen de wieken gingen draaien was het leuk". Eenmaal bij de SCEZ konden de kinderen in de tentoon stellingsruimte hun molencollages zien hangen die zij op school hadden gemaakt. CrjiLLticitdC. Middelburg, 11 mei: Harry van Waveren legt een proef van bekwaamheid af, waarna hij als gecertificeerd leerling-molenaar de tentoonstellingdeuren mag openslaan (foto Jo Bracke). Middelburg, 22 juni: molenaar Ad Oele hangt voor de kinderen van groep 5 het laatste zeil in. Zeeuws Erfgoed 9 september 2007/03 Monumentenwacht Efgoededucatie

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 9