Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland PUBLICATIES De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven Michael Breet, Strijd om de VOC- miljoenen. Slag in de haven van het Noorse Bergen, 12 augustus 1665 (Zutphen, Walburg Pers, 2007) 176 pag.; ill. Publicatie over een vrijwel vergeten 'incident' in de geschiedenis van de Verenigde Oost-Indische Compagnie, waarin een van de rijkste retourvloten in de VOC-geschiedenis ontsnapt aan de verovering door een Engelse oorlogsvloot. Valentijn Byvanck, Zeelander collectie Zeelander Collection (Middelburg, Zeeuws Museum, 2007) 118 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-74038-09-6. Het boek geeft met veel modellenfoto's een overzicht van de kostuumcollectie van het Zeeuws Museum met aandacht voor: hemden, broeken en rokken, beuken, schorten, jakken en hemd rokken, jassen, capes en doeken, mutsen en hoeden en accessoires. Mart Erik Flipse, Noyt kuste hij zijn eijgen handen'. Het leiderschap van Michiel Adriaanszoon de Ruyter, 1676 (Meesters in management!, 2006) 136 pag.; ill.; ISBN 90-8081342-7. Na een proloog en een inleidend hoofdstuk over de Republiek ten tijde van de Ruyter komt de schrijver in het tweede hoofdstuk met het hoofdthema van het boek: de wijze waarop De Ruyter invulling gaf aan het begrip leiderschap. Het derde, korte hoofdstuk bevat de synthese over de zes succes factoren in het leiderschap van De Ruyter. Geweven geschiedenis. Zeeuwse wandtapijten 1593-1604 Verwobene Geschichte. Seelandische Wandteppiche 1593-1604 Woven History. Zeeland Tapestries 1593-1604 (Middelburg, Zeeuws Museum, 2007) 96 pag.; ill., foto's. Een drietalig boekje (Nederlands, Engels, Duits) met een uitleg over de Tachtigjarige Oorlog in Zeeland en iconografische en iconologische uiteenzettingen over de wandtapijten die de strijd bij Bergen op Zoom, Zierikzee en Rammekens weergeven. Katie Heyning en Valentijn Byvanck (red.), De tapijten van Zeeland (Middelburg, Zeeuws Museum, 2007) 142 pag.; ill., foto's, grav.; ISBN 978 90-74038-07-2. In dit boekje komen de geschiedenis en iconografie van de beroemde Zeeuwse wandtapijten aan bod. Met notenapparaat. Het boekblok is zonder band uitgegeven. WJ. op 't Hof, Willem Teellinck. De vader van de Nadere Reformatie (Kampen, De Groot Goudriaan, 2007) 172 pag.; ISBN 978-90-6140-534-4. Een biografie over Willem Teellinck, de vader van de Nadere Reformatie die zich in Nederland beijverde voor een oprecht persoonlijk doorleefd geloof dat ook in de praktijk van het dagelijks leven tot uiting kwam. Het boek biedt een blik in zijn omvangrijke oeuvre. Met bibliografie. Tonny van Kemseke, St. Willibrordus- school Hulst 1907-2007 (Hulst, 2007) 439 pag.; ill., foto's, tab.; ISBN 978 90-807539-5-2. Kemseke behandelt in achttien hoofdstukken onder meer het onderwijs in Hulst vanaf de zeven tiende eeuw, de gebouwen van de St. Willibrordusschool, organisatie, onderwijzend personeel, het onderwijs, de leerlingen, creativiteit en ontspan ning, belangrijke gebeurtenissen en jaren en jubilea. Achterin zijn drie bijlagen en een index opgenomen. Jaap Kiers, Met Michiel de Ruyter naar zee. Een zeilende zoektocht (Haarlem: Hollandia, 2007) 152 pag.; ill., foto's; ISBN 978-90-6410-456-5. De schrijver zeilde in 2006 met zijn schip de Hollandia langs alle belangrijke plaatsen uit de loopbaan van De Ruyter; dat wil zeggen in het Noordzeegebied dan. Daarbij bezoekt hij interessante monumenten of spreekt hij met lokale personen die een deel van de geschiedenis van De Ruyter vertellen. Ook nazaat Frits de Ruyter de Wildt stapt aan boord van zijn jacht. Jo Koeman, Waarde tijdens de Tweede Wereldoorlog. Herinneringen van Jo Koeman (Kruiningen, Jo Koeman, 2006) 62 pag.; ill., foto's, tek. Het ooggetuigeverslag van Koeman over zijn belevenissen in Waarde tijdens de Tweede Wereldoorlog aangevuld met diverse interviews met andere inwoners uit de plaats. Jim van der Meer Mohr, Johannes Cornelis van der Meer Mohr (1821 1876). Kunstschilder en tekenleraar (Middelburg, Zeeuwse katernen, 2007) 64 pag.; ill., foto's. De schilder Van der Meer Mohr was tekenleraar aan de Rijks HBS in Middelburg. De uitgave bevat een lijst met werken van zijn hand en is uitgebracht ter gelegenheid van de tentoonstelling die aan Van der Meer Mohr werd gewijd in de Zeeuwse Bibliotheek. Een korte biografie gaat vooraf aan de bespreking van zijn Agnes van den Noort-van Gelder, (tekst en samenstelling), Dirk van Gelder in Veere, 1938-1963 (Vlissingen, Den Boer/De Ruiter, 2007) 96 pag.; ill., foto's, grav., tek.; ISBN 978-90 74576-99-4. Bevat een biografisch hoofdstuk over de Zeeuwse periode van de schilder en tekenaar met daarnaast een overzicht van zijn Zeeuwse werk. Achterin zijn 24 brieven van en aan Dirk van Gelder opgenomen. Het werk van Van Gelder omvat veelal houtgravures van Veere en de Walcherse flora en fauna. Marinus C. Verburg, Zeeland een geschenk van de Schelde. Tweeduizend jaar sociaal-economische landschap Scheldemonden. Elf vensters en een horizon (Goes, Uitgeverij De Ramshoorn, 2007) 95 pag.; ISBN 97890-76466-64-4. In vogelvlucht wordt de sociaal-economische geschiedenis van Zeeland behandeld, tegen de achtergrond van de ervaring in theorie en praktijk van de auteur als Zeeuws regionaal-econoom. Polderhuis Westkapelle en Stichting Bunkerbehoud (red.), Memoria Walcheren 40-45. Een overzicht van oorlogsmonumenten en restanten van de Atlantikwall (Westkapelle: Polderhuis, 2007) 104 pag.; ill., foto's, krt. Het boekje is een gids langs alle oorlogs monumenten en onderdelen van de Atlantikwall die nog zichtbaar zijn in het Walcherse landschap, gecategoriseerd per dorp en stad. Zeelandboek 11 2007 (Stichting Zeelandboek Middelburg) 272 pag.; ISBN 978-90-77817-04-9. De elfde aflevering van het Zeelandboek telt 21 artikelen, onder meer over de Zeeuwse paalhoofden, de reconstructie van het Domburgse Badpaviljoen, het Zeeuws Museum, de Vlaamse vlascultuur en de werf van Meerman. Verder een korte biografie van Frans Beekman en een beschou wing van Anton van Haperen over de spanning tussen natuurontwikkeling en cultuurhistorie (met daarin interviews met landschapsarchitect Jan-Willem Bosch, bioloog Marten Hemminga en historisch-geograaf Aad de Klerk). Zeeuws museum. Topstukken (Middelburg, Zeeuws Museum, 2007) 80 pag.; ill., foto's, ISBN 978-90 74038-10-2. Onderverdeeld in de thema's 'mode', 'geschiedenis' en 'wonderkamers' worden diverse topstukken uit het Zeeuws Museum beschreven, zoals onder meer het schilderij 'aan de toog' van Charley Toorop, de mummie van een Egyptisch kind, Nehalennia-stenen en een zakzonnewijzer met kompas. Piet Zuijdweg, 'Laat de zuinigheid de wijsheid niet bedriegen'. Ferdinand Pieter Polderdijk (1860-1944) Nieuw en St. Joosland. Een biografische schets (West-Souburg, 2007) 106 pag. In eigen beheer en beperkte oplage uitgegeven overzicht van leven en werk van F.P. Polderdijk, een leven lang woonachtig op 't Hof Nieuwlandsrust onder Nieuwland (Walcheren). Met aandacht voor zijn activiteiten op landbouwkundig, waterstaatkundig en politiek gebied. Ook zijn inzet als schatter en landmeter/taxateur, cartograaf en geschiedschrijver passeren de revue. Met onder andere als bijlage een bibliografie van Polderdijk. Tijdschriften Het periodiek van de Nederlandse Kastelenstichting Kasteelkatern nr. 20, jrg. 9, september 2007, bevat als Zeeuws onderwerp op pag. 8-9 een bijdrage van Jan Kuipers (SCEZ) over de hervatte medewerking aan het Kastelenlexicon van de Stichting Kastelen Lexicon Nederland (SKLN). Nehalennia afl. 157, najaar 2007. Deze aflevering van het bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuws Genootschap en de Zêêuwse Dialect Verênigieng bevat naast de vaste rubrieken artikelen over ridder Nicolaas I van Cats (foto Anny van der Schee) Commissaris op bezoek bij de Zeeuwse streekdrachten Op zaterdag 13 oktober vond in Zierikzee, op initiatief van de Stichting De Zeeuwse Streekdrachten, de eerste ontmoetingsdag van alle zes Zeeuwse streek- drachtorganisaties plaats. De leden presenteerden zich aan de commissaris van de koningin, Karla Peijs. Ze bekeek de groepen met veel belangstelling en uitte in haar toespraak grote waardering voor de manier waarop men bezig is met het instand houden en uitdragen van een belangrijk element van het Zeeuws cultureel erfgoed. Na afloop van de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk overspoelden ruim tweehonderd streekdrachtdragers het centrum van Zierikzee, tot grote waardering van inwoners en toeristen.

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 25