agenda CURSUSSEN EXPOSITIES december 2007 In het voorjaar van 2008 verzorgt het Zeeuws Archief in samenwerking met de Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) vijf cursussen, waarvan twee gloednieuwe en, tevens in samenwerking met de SCEZ, één die op veler verzoek wordt herhaald. Deze worden gegeven in het Zeeuws Archief, Hofplein 16, Middelburg; www.zeeuwsarchief.nl>educatie. Voor aanmelding: ZVU, 0118-634800; zeeland@volksuniversiteit.nl, met gelijktijdige overmaking van cursus bedrag op giro 498653 t.n.v. ZVU Middelburg o.v.v. naam, adres en cursusnaam. 14 januari aanvang Wonen in een monumentenpand in Middelburg Cursus over de geschiedenis van Middelburg, haar monumenten en hun bewoners, speciaal bedoeld voor bewoners en eigenaren van woonhuis monumenten in de gemeente Middelburg. Duur: zes maandagmiddagen 14.00 16.00 uur en één zaterdagochtendex cursie, 2 februari, 10.00-12.00 uur. Deelname: 94,- voor ZVU-leden, Vrienden van het Zeeuws Archief en Vrienden van Middelburg; niet-leden 110,-. ZVU, Zeeuws Archief en SCEZ. 15 januari aanvang Wat staat daar? Paleografie voor gevorderden Cursus waarin aan de hand van foto kopieën van archiefstukken hand schriften uit de zestiende en zeventiende eeuw t.b.v. genealogisch of historisch streekonderzoek worden behandeld. Docent: Ivo van Loo, Zeeuws Archief. Duur: 8 dinsdagavonden, 19.30-21.30 uur. Deelname: 98,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 115,-. Cursusmateriaal: 'Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken'; 13,40 bij receptie Zeeuws Archief. ZVU en Zeeuws Archief. 18 januari aanvang Wie waren mijn voorouders? Genealogie voor gevorderden Cursus waarin aan de hand van een keur aan archieven de fijne kneepjes van het vak nader worden toegelicht: de kunst van het verwerken van gegevens en het verder samenstellen van de eigen stamboom. Docenten: zeven medewerkers van het Zeeuws Archief. Duur: 8 vrijdagmiddagen, 14.00-16.00 uur. Deelname: 98,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 115,-. ZVU en Zeeuws Archief. 1 april Zeeuwen in beroep en bedrijf. Ondernemers en middenstanders in archiefbronnen Cursus waarin aan de hand van archieven van de Zeeuwse Kamers van Koophandel, hinderwetvergunningen en bedrijfsarchieven ondernemende voorouders worden achterhaald. Docent: Toon Franken, Zeeuws Archief. Duur: één dinsdagavond, 19.30-21.30 uur. Deelname: 15,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 18,-. ZVU en Zeeuws Archief. 8 en 15 april Zeeuwen op zee. Zeevarenden in archiefbronnen Tweedaagse cursus waarin aan de hand van archiefmateriaal de boeiende wereld van zeevaart en zeevarenden uit de zestiende tot de achttiende eeuw wordt ontdekt. Docent: Ivo van Loo, Zeeuws Archief. Duur: twee dinsdagavonden, 19.30 21.30 uur. Deelname: 25,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 29,-. ZVU en Zeeuws Archief. Een greep uit... Voor de openingstijden van opengestelde musea gedurende het winterseizoen, zie www.scez.nl Goes, Stadskantoor De Ramp van 1953 op De Bevelanden Januari/februari 2008. Op 31 januari/ 1 februari 2008 is het vijfenvijftig jaar geleden dat zuidwest-Nederland in 1953 getroffen werd door een over stroming. Zeeuwen spreken sindsdien over 'voor de Ramp' en 'na de Ramp'. Het gemeentearchief van Goes organiseert in de maanden januari en februari 2008 in samenwerking met de archieven van de gemeenten Borsele, Kapelle, Noord-Beveland en Reimerswaal een tentoonstelling over dit ingrijpende gebeuren van 1953 op Zuid- en Noord-Beveland. In de hal van het stadskantoor te Goes wordt een tentoonstelling ingericht met foto's, films en gebruiksvoorwerpen uit de jaren vijftig. Goes, Historisch Museum De Bevelanden Water, vroeger en later t/m 17 februari 2008. In het onbewoonde zoute schorrengebied van De Bevelanden vestigden zich al vanaf de negende eeuw mensen. Men had problemen met het vinden van drink water en daarom werden er openbare wellen of drinkputten gegraven. In het thema 'oud water' vind je dit onder meer terug. Ook leer je meer over 'heilig water', 'wassend water' en 'modern water'. Tap aan het eind van de expositie een bekertje schoon helder drinkwater en verbaas je over water van vroeger en later. En voor de kinderen is er een heus waterlaboratorium waar zij proefjes met water kunnen doen! Middelburg, Zeeuws Archief Zeeuwse Zeehelden t/m 5 januari 2008. De Zeeuwse jaren en glorietijd van Michiel de Ruyter belicht aan de hand van archiefstuk ken, prenten en tekeningen. Bijzonder is een 'live' verslag van de afloop van de Tweedaagse Zeeslag (4-5 augustus 1666) getiteld "Vertooninge van de Staten-Generaele vloote met d'Engelsche vloot op den 5 en 6 Augusti 1666 van den Middelburg- schen thoorn", een afbeelding van de veranderende positie van beide vloten voor de Walcherse kust. Ook andere Zeeuwse zeehelden treden voor het voetlicht: Joos de Moor, de familie Evertsen, vader en zoon Banckert en de dappere Frans Naerebout hebben allen hun sporen in het Zeeuws Archief nagelaten. Oostkapelle, Terra Maris Molens in het Zeeuwse Landschap t/m 31 maart 2008. Onder deze titel exposeert Stichting Het Zeeuwse Landschap in Terra Maris een selectie van de foto's die Chiel Jacobusse heeft gemaakt van molens in Zeeland. Jacobusse, enthousiast natuurfotograaf, heeft zijn hart verpand aan de Zeeuwse molens. In '2007 Jaar van de Molens' heeft hij gedurende de zomermaanden de hele provincie doorkruist om ze allemaal vast te leggen. Uit de foto's blijkt zijn warme belangstelling en liefde voor het Zeeuwse landschap. Elke molen is zo gefotografeerd dat de omgeving ruimschoots in beeld komt, zonder daarmee de aandacht van de molen af te leiden. De foto tentoonstelling staat opgesteld in de landschapstuin. Vlissingen, Zeeuws maritiem muZEEum De Ruyter inspireert t/m 27 januari 2008. Michiel de Ruyter als inspiratiebron. Vooral zijn portret was voor een aantal heden daagse kunstenaars aanleiding tot het vervaardigen van schilderijen, grafisch werk en illustraties. Reden waarom er ook zeventiende- en achttiende-eeuwse gravures aan de expositie zijn toe gevoegd, zodat de bezoeker zelf een vergelijking kan maken tussen oude en hedendaagse reflecties op deze zeeheld.

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 27