sers- Zeeuwse schouw nr. 1 Elisabeth 1907-2007 Nieuwe projectmanager BBZ Stichting Behoud Hoogaars 3 schouw Elisabeth werd in 1907 gebouwd op de scheepswerf van Jan Francis de Klerk te Hontenisse. Opdrachtgever was de heer Gerrit Johannes Schippers, pachter van het veer Veere-Kamperland. Het schip heeft tot 1930 als veerboot dienst gedaan tussen het Walcherse Veere en het Noord-Bevelandse Kamperland. Vanaf 1930 heeft het schip tot in de jaren vijftig van de twintigste eeuw gevaren als mosselschip vanuit Philippine. Daarna werd het als particulier schip aangepast naar wat je zou kunnen noemen een luxe jacht. Het schip wordt in de volksmond ook wel 'Betje' genoemd. De eerste eigenaar noemde het schip zo als afkorting van Elisabeth, de naam van zijn vrouw. Als jacht kwam ze terug naar Zeeland in de beginjaren negentig van de twintigste eeuw. De restauratie leek een makkelijke klus, maar dat viel tegen. De problemen bleken van dien aard dat er een totaal restauratieplan nodig was. Na veel geduld kwam vanuit Interreg groen licht om Betje te restaureren. De Stichting Evelein Mesman is sinds januari 2006 project manager in Zeeland van de BBZ, de belangen organisatie voor beroepsschippers in de charter vaart. Ze is het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland komen versterken vanaf voorjaar 2007. Wat doet een projectmanager van het "Ik ben vooral bezig om voorwaarden te scheppen, zodat de beroepsschippers onder betere omstandigheden kunnen werken." Zeeuwse Schouw ging de alliantie aan met de Oosterscheldewerf in Goes, die het schip december 2006 in volle glorie kon presenteren aan het publiek en de gemeente Goes. Die stond borg voor het verrichten van de werk zaamheden aan Betje, door het reïntegratieproject op de Oosterscheldewerf. In het voorjaar van 2007 werd de grenen mast, spriet, kluiverboom en de volledige tuigage aangebracht en kon Betje eind april te water. Een spannend en heuglijk feit. Ze bleek potdicht en zeilklaar. De 7,5 ton Frans eiken hout bleek solide door het water te klieven. Tijdens de Van Loon Hardzeildagen was ze een van de lievelingen van het publiek. Betje heeft als thuishaven De Werf in Goes. Passeert u de Ringbrug in Goes, dan kunt u Betje, als ze niet is gaan zeilen, zien liggen. De Stichting Zeeuwse Schouw stelt zich tot doel Betje in te zetten bij activiteiten ter promotie van de gemeente Goes en van het maritiem erfgoed in de Zeeuwse Delta. Daarnaast worden er mogelijkheden geboden om de begunstigers van de Stichting Zeeuwse Schouw onvergetelijke zeiltochten mee te laten maken. Wat betekent dat in de praktijk? "Ik informeer me over het beleid en regelgeving en zit in allerlei overlegorganen zoals bij Rijkswaterstaat en de Provincie Zeeland om ervoor te zorgen dat we als beroepsschippers hierover kunnen meedenken, bijvoorbeeld bij de vorming van een watersportvisie. Verder spreek ik regelmatig met de verschillende gemeenten over hun beleid ten aanzien van de charterschepen. Zo trachten we op dit moment een oplossing te vinden voor het De Elisabeth voor de Campveersche Toren jroltlrt VHKJCK. mm Fragment uit een kaart die het voetveer aangeeft. aanmeren van de schepen op Neeltje Jans, want daar is pas een kade verdwenen waarvan we tot voor kort gebruik konden maken om aan te leggen. De informatie geef ik via de nieuwsbrief van de BBZ weer door aan de schippers in de beroepszeilvaart." Plannen voor de komende tijd? "Doorgaan met overleg en proberen concrete resultaten te behalen voor de chartervaart." De SBH houdt zich niet alleen bezig met het behoud van historische schepen, maar ook met het behoud van kennis, van immaterieel erfgoed. Zo heeft de stichting een belangrijke bijdrage geleverd aan het tot stand komen van het boek De Hengst van Jules Van Beylen, ereconservator van het Nationaal Scheepvaartmuseum in Antwerpen. Het boek werd zowel in Rupelmonde (België) als in Middelburg gepresenteerd. Het boek werd naar Middelburg gebracht met de TH 49, een hengst van de SBH en overgeladen op een wagen met ervoor een Zeeuws trekpaard. De Hengst werd in de Drvkkery door co-auteur Gerrit Zomer gepresenteerd. Hij werd bijgestaan door mevrouw Van Beylen-Beirnaert, de weduwe van de auteur, en door de tekenaar Han Reijnhout. (foto's Wim van den Berge) De kist met het boek is zojuist aan wal gebracht. Mevrouw Frieda van Beylen bij de boekpresentatie. Veersteigers zijn maritiem erfgoed. De steiger op de foto is een drijvende steiger (ponton) in Terneuzen. De veerboot die daar vroeger aanlegde, kon er zowel met hoog als laag water terecht. Onderhoud van deze getijdensteiger is noodzakelijk. Ook Kamperland en Wolphaartsdijk kennen nog dergelijke steigers. Die van Kortgene is vernieuwd, naar de mening van het platform zonder rekening te houden met de historische waarde ervan. Het platform zou graag zien dat de nog bestaande getijden- steigers deskundig worden gerestaureerd. Drijvende steiger in Terneuzen (foto Henk van de Haar).

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 31