Themadag Maritiem Erfgoed 5 maart20O8 Schepen moeten varen Colofon Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland Leden Platform Maritiem Erfgoed Zeeland 4 In Zeeland worden de landdelen al vele eeuwen omspoeld door de golven van de zee. Zeeland was het land waar alle producten werden aan- en afgevoerd per schip. Denk maar aan landbouwproducten, bouwmaterialen, voedsel, visserijproducten, gereedschappen. De schepen voeren in zomer en winter, bij nacht en ontij, met goed en slecht weer. Het was een hard bestaan aan boord, vandaar dat Zeeuwen een emotionele binding hebben met deze schepen. De hoogaarzen, de boeiers, de schouwen, de schokkers, de hengsten, de klippers, de veer boten, de lichtschepen, de vrachtschepen, tonnenleggers: al deze schepen gaven Zeeland een eigen gezicht. Van de vele honderden schepen die destijds in de Zeeuwse wateren voeren, zijn er nu nog maar enkele tientallen over. Als ook die verdwijnen is een stuk zicht bare geschiedenis verloren gegaan. Dat geldt eveneens voor de historische kades, haventjes, scheepswerven en loodsen. Slechts enkele hiervan zijn nog aanwezig terwijl historie juist een streek en zijn bewoners een eigen identiteit geeft en een gebied interessant maakt voor inwoners en bezoekers. Maritiem erfgoed in de vorm van steigers, landbouwhaventjes en sluizen, blijft waar het is. Met varend maritiem erfgoed is dat heel anders. Dat moet varen om in conditie te blijven. Stilstand betekent voor de schepen snelle achteruitgang; motoren en zeilen mogen niet te lang werkeloos zijn. Ligplaatsen zijn voor dit varend erfgoed van groot belang. Ligplaatsen met parkeergelegenheid voor auto's en fietsen, Historische schepen worden vaak ingezet tijdens bijzondere evenementen. Afgelopen jaar waren er regelmatig historische schepen te zien tijdens allerlei havendagen, visserijdagen, zeilwedstrijden, de vloot- schouw in Vlissingen en tijdens het cultureel programma in Goes, Beelden aan Water. Hier de samenwerking tussen paard en schip. met voorzieningen zoals elektriciteit, water leiding, computer- en tv-kabel. De landelijke overheid is zich bewust van de waarde van maritiem erfgoed. Het hoort bij Nederland. De als varend monument ingeschreven schepen mogen bijvoorbeeld 'rode diesel' tanken in plaats van de duurdere 'witte' en onderhouds kosten aan de schepen zijn vaak aftrekbaar. Bij bezoeken van de koninklijke familie worden de eigenaren met hun monumentale schepen uitgenodigd acte de presence te geven! Ook de provinciale overheid ziet het belang van varend maritiem erfgoed. In de provinciale uitwerkingsnota Cultuurhistorie en Monumenten wordt gepleit voor het scheppen van voorzieningen voor deze schepen in bewoonde centra waardoor dit erfgoed, soms gesubsidieerd met provinciale bijdragen, goed zichtbaar is voor het publiek. Bij de gemeentelijke overheden ziet men wat beleid betreft grote verschillen. Een aantal gemeenten creëert ligplaatsen voor varend maritiem erfgoed, bij anderen heeft het geen prioriteit. Daarom organiseert het Platform Maritiem Erfgoed Zeeland met medewerking van de SCEZ en de provincie een themadag, die op 5 maart 2008 wordt gehouden. Op die dag worden genodigden, de beleidsmakers van de Zeeuwse gemeenten, ingelicht over de voor- en nadelen van de aanwezigheid van varend erfgoed en het belang voor het toerisme. Ook praktische aanwijzingen over waar gemeenten op moeten letten bij het inrichten en toewijzen van ligplaatsen en welke schepen er wel en niet kunnen liggen, komen aan de orde. Ervaren (oud-)wethouders en beleidsmakers uit Zuid Holland en Noord-Brabant zullen deze vraagstukken toelichten. Voormalige vrachtschepen, die vroeger grondstoffen van en naar de Zeeuwse eilanden voeren, zijn nu jaarlijks te zien tijdens de Bietentocht. Dit is een evene ment waarbij weer even duidelijk wordt, hoe producten vroeger van de ene naar de andere plaats gebracht werden door vracht schepen die nog in museale vorm bestaan dankzij enthousiaste schippers. Special Maritiem erfgoed in Zeeland 2 is een uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Deze uitgave is mede mogelijk gemaakt I dankzij een bijdrage van de Provincie Zeeland. samenstelling Platform Maritiem Erfgoed Zeeland en Veronica Frenks met bijdragen van Gert-Jan Nijsse en Conny Boersma contactpersoon Jacquelien Pleijte foto's Platform Maritiem Erfgoed Zeeland, tenzij anders vermeld opmaak decreet, R. de Nennie, Middelburg druk Verhage Zoon, Middelburg Gebouw De Burg Groenmarkt 13 Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 F 0118-670880 E info@scez.nl I www.scez.nl Sien de Mol-Marcusse voorzitter, Henk van de Haar en Jan de Kam Ria Geluk - Stichting Behoud Hoogaars www.hoogaars.nl en Stichting Historische Scheepswerf C.A. Meerman te Arnemuiden www.werfarnemuiden.nl Evelein Mesman - Vereniging voor Beroepschartervaart (BBZ) evelein@zeilvlootzierikzee.nl Niek Peters - Vriendenstichting Betonningsvaartuig Zaandam www.zkk.nl Erik de Ruiter - Schippersvereniging Houthaven Goes www.schip-persvereniging-houthaven-goes.nl Jaap Littooij - Stichting Traditioneel Varend Zeeland Joop den Boer - Stichting Museumhaven Zeeland www.museumhavenzeeland.nl (foto Magnek fotografie) (foto Jaap Littooij) Jacquelien Pleijte administratieve ondersteuning - SCEZ www.scez.nl

Zeeuws Erfgoed | 2007 | | pagina 32