Symposium 'Bergen van (w)aarde', over de Zeeuwse vliedbergen, 29 mei Gids bij onderzoek Actueel overzicht heemkundige organisaties het geval was, aan het landschap als een bijzondere vorm van cultureel erfgoed aandacht schenken. Zeker niet alleen via het werk van mij als consulent, maar het lag wel voor de hand juist dit consulentschap gedeeltelijk in deze richting om te vormen. Niet voor niets ben ik van huis uit historisch-geograaf. En zeer principieel is de omvorming ook weer niet, voor wie weet dat al in mijn eerste werk en activiteitenplan aandacht voor de eigen historie gelijk opging met aandacht voor de eigen omgeving. Natuurlijk zijn er in onze provincie al organisaties met veel inzet en deskundigheid werkzaam op het gebied van het landschap, maar hun aandacht is niet primair en uitsluitend gericht op het landschap als cultureel erfgoed. Ook is hun kennis op dit terrein niet altijd compleet en in alle gevallen toereikend. Uiteraard zal, voorzover dat nog niet het geval is, samenwerking met hen worden gezocht of versterkt. Wat kan van de SCEZ op dit gebied worden verwacht? Heel concreet laat zich dit nu nog niet invullen. Duidelijk is in elk geval dat bewustwording, kennis en toepassing centraal moeten staan. In nog bredere kring, bijvoorbeeld in die van de heemkundige organisaties, zou men zich het belang van het cultuurlandschap moeten realiseren. Onder meer studiedagen kunnen daartoe bijdragen. Landschappen kun je behouden, zoals ook sommige monumenten wel worden behouden. Maar wezens kenmerk van het landschap is juist de soms eeuwenlange verandering, en daarom is ontwikkelen en beheren wel zo logisch en raadzaam. Dat vereist, vooral tegenover alle mogelijke plannen met het landschap anno 2008, kennis over de betekenis van de vroegere veranderingen en de historische vormen van beheer. Op dit gebied van de culturele planologie wordt bijvoorbeeld al kennis inge bracht en toegepast bij het ruimtelijk planoverleg dat de SCEZ maandelijks organiseert. Dat kan uitgebreid wor den naar andere terreinen. Deskundigheidsbevordering op dit gebied kan vorm krijgen door middel van cursussen, workshops e.d. Het landschap is niet alleen een kaartbeeld. Juist dankzij het veelkleurige verhaal over vroeger, over hoe onze voorouders hun omgeving beveiligden, bewerkten en bewoonden, krijgt het landschap betekenis. Materieel en immaterieel erfgoed gaan hier hand in hand. Ook zo gezien voldoet de nieuwe functieaanduiding: landschap én historie. Daarin komt enerzijds tot uiting dat land schap en historie nauw met elkaar samenhangen, waarbij de geschiedbeoefening in de toekomst nadrukkelijker in dienst van het landschap zal worden ontwikkeld. Anderzijds mag hieruit blijken dat de SCEZ en dat ik het terrein van geschiedbeoefening als zodanig niet zullen verlaten. Wel zal er minder tijd voor worden ingeruimd, maar - bijvoorbeeld - de heem- en oudheidkundige organisaties waarmee een hechte band is gegroeid, kunnen ook in de toekomst een beroep op ons blijven doen. En over heemkunde gesproken: dat is per definitie nog altijd een kwestie van tijd én ruimte, van historie én landschap. Aad de Klerk Ongelukkigerwijs stonden in de vorige aflevering van Zeeuws Erfgoed twee data vermeld voor dit symposium, maar de juiste datum is: donderdagmiddag 29 mei. Veertig jaar na het eerste 'vliedbergen symposion' van 1968 zal wederom breed aandacht worden besteed aan het nog altijd intrigerende fenomeen van de Zeeuwse bergjes. Vanuit verschillende invalshoeken (archeologie, beeldende kunst, toerisme en folklore e.d.) zullen de bergen worden belicht. Tevens zal de Stichting Het Zeeuwse Landschap de plannen voor een heuse reconstructie van een berg toelichten. Het door de SCEZ georganiseerde symposium zal plaatsvinden in de provinciale Filmzaal in Middelburg. Deelname is gratis. Aanmelding uitsluitend schriftelijk (SCEZ, postbus 49, 4330 AA Middelburg) of via info@scez.nl onder vermelding van: 'vlied bergen', met opgave van: naam, adres, telefoonnummer en aantal deelnemers. Aanmelding verplicht tot deelname en wordt geregistreerd in volgorde van ontvangst. In april ontvangen de deel nemers een bevestiging en het definitieve programma. Geschiedenis kun je op allerlei manieren - passief - beleven, maar ook - meer actief - beoefenen. Voor die laatste categorie geïnteresseerden verscheen onlangs een nuttig hulpmiddel in de vorm van de 64 pagina's tellende gids Op zoek naar de verdwenen middenstand. Handleiding voor onderzoek naar de detailhandel, van de hand van Thimo de Nijs en uitgegeven door onder andere Verloren in Hilversum (ISBN 978-90-6550-944-4). De gids vormt onderdeel van de 'Op zoek naar reeks', waarvan eerdere deeltjes op zoek gingen naar huis/straat/buurt, het historisch interieur en een biografisch portret. Na een beknopt overzicht van de middenstand in de negentiende en twintigste eeuw volgen de bronnen voor historisch onderzoek. Een apart hoofdstuk helpt de vrijetijdshistoricus bij het methodisch opzetten van een onderzoek. Het is weliswaar een algemene gids, maar toch zal ook een zoektocht naar onze Zeeuwse neringdoende voorouders er baat bij hebben. Op www.scez.nl treft u de adressen van de heemkundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk>geschiedbeoefening> zeeuwseheemkundige organisaties). Zeeuws Erfgoed 10 maart 2008/01 LANDSCHAP EN HISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 10