fpen monumentendag, een vooruit- én terugblik Wat is het historisch belang van een dakpan? CL- De prijswinnaars van de kieurwedstrijd OMD 2007 bij hun tekeningen. Ook dit jaar vallen de Open Monumentendagen in het tweede weekend van de maand september. U zult wel denken: "dat is toch nog heel ver weg in de tijd, dus waarom nu al daar aandacht voor vragen of aan besteden?" Het zit zo: op landelijk, provinciaal en gemeentelijk niveau start men rond deze tijd met de eerste voorbereidingen en overlegmomenten. Het landelijke thema voor 2008 is 'Sporen'. Waar moet men hierbij aan denken: uiteraard aan '(zichtbare) sporen uit het verleden' in en rond gebouwde monumenten, maar ook aan die in het landschap zoals historische bestratingen, vliedbergen, watergangen, etc. De komende maanden zult u via de pers en andere media hierover nader worden geïnformeerd. Ook willen we zoals eerder beloofd nog even terugblikken op de afloop van onze kleurwedstrijd. Op woensdag 7 november 2007 vond de prijsuitreiking van de kleurwed strijd Open Monumentendag 2007 plaats. Er waren in totaal 110 kleurplaten binnengekomen waarvan de jongste deelnemer 1,5 jaar oud is en de oudste 25 jaar, een verstandelijk gehandicapte. Deze twee bijzondere deelnemers kregen een leuke attentie thuisgestuurd. Een aantal deelnemers vertelde dat ze hadden deelgenomen aan de Open Monumentendag en ter plaatse de kleurplaten hadden meegenomen. De ingezonden kleurplaten waren weer op een zeer creatieve manier gekleurd, beplakt en voorzien van glitters. Nadat de medewerkers van de SCEZ een kritische blik hadden geworpen op de prachtige kleurplaten en hun mening hadden gegeven, werden in de categorie tot 9 jaar drie winnaars uitgekozen en ook nog eens drie winnaars in de categorie 9 t/m 15 jaar. De zes winnaars (allemaal meisjes) kregen persoonlijk een brief waarin stond dat ze een prijs hadden gewonnen en op 7 november 2007 hun prijs op het kantoor van de SCEZ mochten komen ophalen. Helaas kon één prijswinnaar niet aanwezig zijn, maar het was door de komst van de moeders, broertjes en zusjes een gezellige prijsuitreiking. Onder het genot van een drankje met iets lekkers werden de prijzen uitgereikt waarna de winnaars tevreden naar huis vertrokken. Deze vraag stellen veel mensen zich als ze eigenaar zijn van een monumentenpand. Zeker de veel in Zeeland voorkomende Oude Hollandsepan, of zoals deze in de volksmond genoemd wordt, 'Oude Holle', is al vele jaren een vertrouwd beeld op onze daken. Een dakpan is een dakbedekking van gebakken klei die vaak op een hellend dak wordt toegepast.In allerlei kleurschakeringen en in diverse afmetingen liggen dakpannen soms al honderden jaren op historische panden om ze te vrijwaren van regen en sneeuw. Afhankelijk van de samenstelling van de klei en de wijze van het bakken krijgen pannen een rode of zwarte kleur. Historische waarde Allereerst ligt de waarde van dakpannen in de grote variëteit in vorm- en kleurnuances. Naast het feit dat pannen door het bakproces verschillende kleuren kunnen krijgen, zitten er, afhankelijk van het oppervlak, op de ene pan meer algen of mos dan op de andere. Ook was het zo dat de hoeveelheid pannen, die vroeger met de hand werden gevormd en per bakproces werden gebakken, relatief beperkt was. Daarnaast werden na verloop van jaren pannen van een pannendak gewisseld of vervangen omdat ze kapot waren en dan was de kans groot dat die exemplaren uit een andere 'productielijn' afkomstig waren. De kleur- en vorm- schakeringen van het betreffende pannendak namen hierdoor toe. Naast de gewone pannen zijn er ook verglaasde (geglazuurde) pannen die een prachtige, rijk glanzende uitstraling kunnen hebben. Helaas zijn dit soort pannen heel zeldzaam aan het worden. Al met al geven de verschillende soorten dakpannen samen met de vele dakvormen waarin zij zijn toegepast een kleurig beeld aan onze historisch gebouwde omgeving. Hergebruik Hergebruik van dakpannen dient bij restauratie of onderhoud van een met pannen gedekt monument uitgangspunt te zijn. Oude pannen hebben de weerproef doorstaan en daarmee hun kwaliteit bewezen. Bij hergebruik gelden de volgende richtlijnen: - Sterk afgeschilferde en gebarsten pannen niet meer hergebruiken; - De aanwezigheid van craquelé op geglazuurde pannen vormt geen beletsel voor hergebruik; dat geldt ook voor slijtageplekken; - Ontdoe bruikbare pannen van aangehechte kalkmortel en controleer ze op kwaliteit. Onzichtbare barsten worden opgespoord door de pan te bekloppen. Met een metalen voorwerp wordt tegen de pan getikt, de klank moet helder zijn. Een doffe klank kan wijzen op verborgen barsten; - Sorteer de pannen op grootte en houd kromme en meer vlakke pannen bij elkaar; - Vul ontbrekende pannen aan met oude exemplaren uit restvoorraden; - Bij veel materiaalverlies is het raadzaam met de overgebleven goede pannen één dakvlak te dekken; - Gebruik voor het andere dakschild gelijksoortige, tweedehands pannen. Via particulieren of sloopbedrijven worden deze pannen nog volop aangeboden. Door op deze mannier uw pannen te sorteren kunt u weer een fraai dak creëren op uw monument, dat vele jaren garant staat voor een water dichte afsluiting van uw pand, én u draagt hiermee bij aan het behoud van een historisch pannendak. De verschiiiende vormen en kieuren van dakbedekking ieveren een fraai gezicht op. Zeeuws Erfgoed 12 maart 2008/01 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 12