Van de molenwachter Nulmetingen van molens goed verlopen Tijdens een inspectie wordt er met de molen gekruid, gedraaid en veel aandacht geschonken aan de draaiende en bewegende onderdelen. Het draaien met de molen is belangrijk om mankementen aan het gaande werk goed te kunnen vaststellen. Op deze manier kan ook het gevlucht (de wieken) grondig en goed worden nagekeken. Het inspecteren plus het schrijven van de bijbehorende rapportage vergt veel tijd in vergelijking met dat van bijvoorbeeld een woonhuis. Een molen is namelijk een grote en oude machine voorzien van een omhulling, het gebouw. Wat tijdens de inspecties opviel, was dat verschillende mankementen bij meerdere molens terugkwamen. Zo ligt bij een aantal molens de pensteen niet in lijn met de bovenas. Het probleem is dan dat de pen van de as niet gelijkmatig wordt gesmeerd en dat de pensteen niet over het gehele draaivlak gelijkmatig slijt. Een ander probleem dat dikwijls terug komt, is dat de kammen van het bovenwiel te diep in het werk staan. In een enkel geval raakte de velg van het bovenwiel de bonkelaar waardoor er schade aan beide wielen is ontstaan. De molenaars zijn over het algemeen zeer goed te spreken over de gehouden inspecties. Van alle molenaars kregen we toestemming om met hun molen te mogen draaien. Molen wachter Jeroen van Dijke bij het kruiwiel van Molen Buiten Verwachting te Nieuw- en Sint-Joosland. Inmiddels een vertrouwd beeld in stad en dorp: de monumentenwacht van de SCEZ verricht een moleninspectie. Enige tijd geleden berichtten wij u al over onze bevindingen bij de uitvoering van nulmetingen van molens. Hierbij werden vrijwel alle molens, zowel wat betreft het staande (bouwwerk) als het gaande werk (alle draaiende, bewegende delen), door Monumentenwacht Zeeland geïnspecteerd. De nulmetingen zijn verricht door een ervaren eerste monumentenwachter samen met een ervaren jonge molenaar, die in het verleden ook als molen bouwer werkzaam was. De inspecties hebben positieve ervaringen opgeleverd voor de monu- mentenwacht, de eigenaars en de molenaars. De nulmetingen zijn uitgevoerd om de aanvraag van een onderhouds(instandhoudings)subsidie bij het Rijk mogelijk te maken. Vele eigenaren, meer dan 70% van het Zeeuwse molenbestand, hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om een subsidieaanvraag in te dienen. Door de aanstelling van een molenwachter bij de SCEZ is de kennis over de molens verbreed, vooral ten aanzien van het gaande werk, en zijn de inspecties daardoor ook grondiger uitgevoerd. Ook zijn de rapporten toegespitst op molens. Daarnaast zijn er over en weer vele tips en handigheden over het praktische beheer en onderhoud uitgewisseld. Het vertrouwen in de monumentenwacht onder de molenaars en moleneigenaren is hierdoor gegroeid. Daaruit spreekt toch een groot vertrouwen in de monu- mentenwacht. Met de molenaars is tijdens de inspectie, maar ook daarna nog, een goed contact. Zij zijn namelijk degenen die intensief met de molen werken en er dagelijks aandacht aan besteden. Daardoor kunnen zij voorafgaand aan de inspectie al wijzen op gebreken die de molen vertoont en wijzen op zaken die extra aandacht nodig hebben. De eigenaren hebben aan de hand van het inspectierapport een goed beeld gekregen van de onderhouds- situatie van hun molen. Door het op tijd signaleren van gebreken kan er door de eigenaar gerichter onderhoud worden uitgevoerd. Dit geldt met name voor het gaande werk van de molen, want daar moeten gebreken direct worden aangepakt omdat de gevolgen en dus ook kosten in de tijd heel snel kunnen oplopen. Inmiddels is er ook een goede samenwerking ontstaan met Monumentenwacht Vlaanderen. Die voert op een nagenoeg gelijke wijze inspecties uit op molens in de eigen regio. Zeeuws Erfgoed 13 maart 2008/01 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 13