Praktische informatie voor elke monumentenzorger Huisvesting voor elektrostoomgenerator in zicht? Onderstaand artikel is overgenomen uit de Nieuwsbrief van Monumentenwacht Nederland van december 2007 (no. 6 Op de website van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) is niet alleen informatie te vinden over het rijksbeleid en administratieve (subsidie)regelingen. De site biedt ook een schat aan praktische informatie over bouwtechnische kenmerken en het onderhoud van monumentale gebouwen. Met uitstekende tips over wat je wel en vooral niet moet doen. Sommige monumentliefhebbers zullen de weg al lang kennen, maar voor wie dat nog niet geldt, eerst even de route. Ga naar www.racm.nl, klik in de linkerkolom op 'Kennis', en vervolgens in de uitschuiflijst op 'Publicaties'. Kies nu de eerste van de vijf opties, getiteld 'Brochures'. Er verschijnen zeven keuzemogelijkheden. Uit het oogpunt van praktisch onderhoud is vooral de vijfde interessant: Brochures Techniek, voorheen Restauratie en Al vele jaren geleden is de toenmalige Rijksdienst voor de Monumentenzorg begonnen met het uitbrengen van informatiebladen Restauratie en beheer. In deze brochures wordt steeds een technisch vraagstuk van diverse zijden belicht. De RACM zet de reeks voort, zij het nu onder de noemer Brochures Techniek. Veel brochures worden na verloop van tijd geactualiseerd en herdrukt. Ze worden dan tevens aangepast aan de nieuwe huisstijl. Het grote voordeel van de uitgaven is dat zij compact zijn en toch zeer informatief. Afgezien van een enkele vakterm, is de inhoud ook voor de leek te begrijpen. Dit mede dankzij doeltreffende foto's en illustraties. Vanzelfsprekend is de informatie wetenschappelijk verantwoord. Daarnaast is de onafhankelijkheid van de uitgever van grote waarde. Menige brochure waarschuwt tegen commerciële 'indianenverhalen' en de waan van de dag. Zo wordt in de delen 1 en 17 kritisch gekeken naar 'modeverschijnselen' als het hydrofoberen (waterafstotend maken) en reinigen van gevels. In het zojuist verschenen 47ste deel wordt de bestrijding van houtborende insecten (houtworm, boktor, bonte knaagkever) nuchter benaderd. De eerste aantasting moet direct goed worden aangepakt en daarom is regelmatig (laten) inspecteren noodzakelijk. Maar preventieve bestrijding in de zin van complete constructies uit voorzorg met verdelgingsmiddel behandelen, wordt afgedaan als 'meestal onzin'. Een belanghebbende marktpartij presenteert doorgaans een andere visie. De omvang van de meeste brochures varieert van vier tot acht pagina's. Om een indruk te geven van de diversiteit aan onderwerpen hier een globale indeling. Allereerst zijn er de uitgaven over een bepaald materiaal of een bepaalde techniek. Enkele voorbeelden: voegwerk (2), metselwerk (8), natuursteen (28), bladkoper (33), vensterglas (43) en beton (40, 44, 45). Anderen delen richten zich op con structieve elementen, zoals historische vensters (7, 14) of houten vloeren (26). Ook wordt stilgestaan bij specifieke objecten zoals luidklokken (6), torenuurwerken (15) en historische orgels (38). Aantastingen en plagen komen eveneens aan bod: duiven (9), algen en mossen (16), schimmels (21) en insecten (22, 47). Tot slot is er aandacht voor (arbo)technische procedures, behandel wijzen en 'actuele problematieken', waaronder brandbeveiliging (20), plaatsing van telecommunicatie- apparatuur (24), duurzame monumentenzorg (27), veilig werken (36) en graffiti (39). Al met al meer dan voldoende om een leerzaam en 'onderhoudend' avondje door te brengen op deze website. De meeste brochures zijn op aanvraag in gedrukte vorm te verkrijgen bij de RACM. Klik op 'Ga naar het bestel formulier' en vul de gevraagde gegevens in. Zelf down loaden en printen kan ook. Tot slot kunt u met technische vragen natuurlijk ook altijd terecht bij uw monumenten- wacht. Maar het praat vast nog gemakkelijker als u zich wat hebt ingelezen. Zoals de lezers van Zeeuws Erfgoed weten, wacht - onder de zorg van de Werkgroep Industrieel Erfgoed Zeeland - in de voormalige cokesfabriek in Sluiskil nog altijd de monumentale elektrostoomgenerator op een definitieve huisvesting. Na veel vergaderwerk en ande re inspanningen lijkt er nu schot in te komen. Dankzij de voortvarendheid van de gemeente Terneuzen lijkt een oplossing binnen afzienbare tijd mogelijk. In een volgende aflevering van Zeeuws Erfgoed komen wij hierop terug. Zeeuws Erfgoed 14 maart 2008/01 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 14