3 S a Op zoek naar de waarheid! c c Belangstelling voor Zeeuwse musea in 2007 met 35% toegenomen (D fD 7T (D IS V) <D Zeeuws museumseizoen met Museumweekend op 5 en 6 april Muse Traditiegetrouw start het Zeeuwse museumseizoen met het Nationaal Museumweekend. En bij een nieuw seizoen hoort een nieuwe museumfolder. De folder, met deze keer maar liefst 34 deelnemers, biedt een handig overzicht van musea in Zeeland. Na blauw, roze en groen is voor 2008 gekozen voor een bruine, mokka-achtige omslagkleur. De nieuwe Museum- wegwijzer is vanaf 5 april verkrijgbaar bij de musea De zevenentwintigste editie van het Museumweekend staat in het teken van 'De Kunst van de Waarheid'. Musea zijn plaatsen van authenticiteit, waar echte objecten (Wat is echt?!) worden bewaard, beschreven, onderzocht en tentoongesteld. Vanwege de vele speciale activiteiten en de gratis entree bezoeken duizenden mensen in Zeeland het Museumweekend. Ook dit jaar komen de musea weer met een boeiend programma, vol met activiteiten en waarheden om te achterhalen! In het muZEEum in Vlissingen bijvoorbeeld hangen twee schilderijen waar nog weinig over bekend is. Als bezoeker kunt u hierover meedenken en voor het museum uw opmerkingen in een gastenboek achterlaten. In verschillende musea is een Waarheidskwis te doen. De kwis bestaat uit tien stellingen over de voorwerpen in het museum. Aan u de vraag, wat is waar? Er zijn leuke prijzen te winnen. Voor het overzicht van de deelnemende Zeeuwse musea en hun activiteiten en openingstijden, kunt u www.scez.nl raadplegen of de landelijke site www.museumweekend.nl 2007 was een topjaar voor musea in Zeeland. Dat blijkt uit een inventarisatie die de SCEZ begin dit jaar uitvoerde onder de 45 musea in de provincie. Bijna 400.000 mensen brachten in 2007 een bezoek aan een Zeeuws museum, een stijging van 35% ten opzichte van 2006! Belangrijkste stijgers waren het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen (62.418, inclusief Fort Rammekens), het Zeeuws Museum in Middelburg (38.378 sinds de heropening in juni) en het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk (27.610). Maar ook kleinere musea als het Historisch Museum De Bevelanden in Goes en het Stadhuismuseum in Veere bereikten in 2007 voor het eerst de magische grens van 10.000 bezoekers. In 2006 bezochten 292.271 mensen een museum in Zeeland. In 2007 liep dit aantal op tot 392.590. Die stijgende lijn vertaalt de koers die de Zeeuwse musea sinds 2006 hebben ingezet, goed. De laatste jaren werken zij meer samen, vooral binnen de Vereniging van Zeeuwse Musea. Ook het matige zomerweer zal aan de stijging ongetwijfeld een positieve bijdrage hebben geleverd. Vrijwel alle musea in Zeeland boekten in 2007 winst in de bezoekcijfers. Met 45 musea is de museumdichtheid in Zeeland hoog te noemen. Waar landelijk ongeveer 1 museum per 16.500 inwoners is, kent Zeeland (380.000 inwoners) 1 museum per 8.500 inwoners. In 2007 liet de Provincie Zeeland door Scoop een onderzoek uitvoeren naar de zichtbaarheid van het cultureel erfgoed in Zeeland. 37% van de Zeeuwse respondenten gaf aan dat men afgelopen twaalf maanden eens of meerdere keren een museum had bezocht. En bij 22% bleek dat een bezoek aan een museum in Zeeland. Uitgesplitst naar regio zijn het de Walcherenaren die het meest, maar ook het vaakst naar het museum gaan. Ongeveer de helft heeft het afgelopen jaar wel eens een museum bezocht. De inwoners van Schouwen-Duiveland en Tholen blijven hier het meest bij achter: slechts 28% bezocht afgelopen jaar wel eens een museum. Voor De Bevelanden is dit percentage 35% en voor Zeeuws- Vlaanderen 30%. Onderverdeeld naar regio, valt op dat voornamelijk inwoners van De Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen hun museumbezoeken buiten de provincie plannen. Toch geeft wel 62% van de inwoners van Zeeuws-Vlaanderen aan, belang te hechten aan een museum in de eigen of naburige regio. Hiermee benaderen zij het Zeeuwse gemiddelde van 63% dat belang hecht aan de aanwezig heid van een museum in de eigen woonomgeving. Bij de inwoners van Schouwen-Duiveland ligt dit percentage helaas weer wat lager, namelijk op 60%. Walcheren scoort hierin wederom het hoogst met 71% en De Bevelanden het laagst met 58%. U kunt in 2008 bijdragen aan de stijgende lijn van de bezoekcijfers. Zie voor een tentoonstelling de agenda van de musea op www.scez.nl Zeeuws Erfgoed 16 maart 2008/01 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 16