Negen gemeenten trekken gezamenlijk op Gemeentelijke archeologie Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland POAZ Onderzoek en meldingen Zffuws-Vlaandfrfn AT 11 Met de inwerkingtreding van de Wet op de Archeo logische Monumentenzorg (WAMz) per 1 september 2007 dragen gemeentelijke overheden een grote verantwoording voor hun eigen cultureel erfgoed. Een goed archeologiebeleid is daarvan een essentieel onderdeel. In het gemeentelijk archeologiebeleid vinden in verband hiermee belangrijke ontwikkelingen plaats. De Walcherse gemeenten hadden in 2006 al een Nota Archeologische Monumentenzorg gereed en de gemeente Schouwen- Duiveland legt de laatste hand aan haar eigen gemeentelijk archeologiebeleid. De overige gemeenten in Zeeland hebben besloten om een gezamenlijk traject te bewandelen bij het opstellen van archeologische verwachtingskaarten en het opstellen van een eigen gemeentelijk archeologiebeleid dat zijn vertaling krijgt in beleidsadvieskaarten. Europese aanbesteding De kaarten worden digitaal gekoppeld aan bestaande en nieuwe bestemmingsplannen. Omdat het gaat over het hele grondgebied van de negen gemeenten Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Reimerswaal, Sluis, Terneuzen en Tholen, wordt in samenwerking met inkoopbureau West-Brabant en de gemeentelijk adviseur archeologie van de gemeenten een Europees aanbeste dingstraject doorlopen. Dit is gestart in oktober 2007. Op basis van een Programma van Eisen konden partijen een bestek opvragen. Naar aanleiding van de ingediende offertes is een aantal partijen uitgenodigd voor een presentatie, die onderdeel uitmaakt van de aanbestedings procedure. Het totaal door te lopen traject van archeologische verwachtingskaart tot digitale koppeling aan het bestemmingsplan gaat in totaal bijna vier jaar duren. Het belangrijkste onderdeel hierbij is het eigen gemeentelijk archeologiebeleid. Bij het opstellen van archeologische verwachtingskaarten wordt ook aan amateur-archeologen, historici, landschaps kenners en andere 'kennisbronnen' gevraagd hun steentje bij te dragen. Naast archeologische en historische informatie komen de gemeentelijke werkprocessen onder de loep. Het is de bedoeling dat in iedere gemeente de archeologische monumentenzorg zo goed en efficiënt mogelijk wordt ondergebracht. De afgelopen maanden is gestaag gewerkt aan het onderzoek door medewerkers van Vestigia Archeologie Cultuurhistorie. Alle tot en met 2006 verschenen onderzoeksrapporten zijn bestudeerd, de gegevens zijn opgenomen in een database. Deze is vrijwel compleet, maar een belangrijk gegeven, namelijk de uiteindelijke selectiebesluiten aangaande de omgang met aangetroffen archeologische waarden, die niet in de rapporten zijn terug te vinden, dient nog aangevuld. Op die manier wordt duidelijk of het beleid in de afgelopen jaren ook effectief is geweest. De afgelopen periode heeft de projectgroep tweemaal vergaderd. Geconstateerd is dat het project enige vertraging heeft opgelopen, maar dat de einddatum van de oplevering nog gehaald kan worden. Het concept rapport van Vestigia is in februari door de project- en klankbordgroep becommentarieerd; sinds half februari vinden interviews met diverse specialisten plaats. Vuursteenmateriaal uit de Grote Bagijnestraat, Hulst (bron: ADC Ar Prehistorie en middeleeuwen Grote Bagijnestraat, Hulst Bij de sloop van woningen die plaatsmaken voor nieuwbouw in de Grote Bagijnestraat te Hulst is een Archeologische Begeleiding en Proefsleuvenonderzoek uitgevoerd door ADC ArcheoProjecten uit Amersfoort. Hierbij kwam een aantal kuilen, greppels en stenen funderingen aan het licht. Uit een kuil kwam een drietal prehistorische werktuigen van vuursteen, daterend uit het laatmesolithicum tot neolithicum. Een tweetal greppels is op basis van het aardewerk gedateerd in de elfde eeuw. Door aanpassing van het palenplan blijven de behoudwaardige archeologische sporen in de bodem bewaard. HULST-G7 2 HULST-07 Zeeuws Erfgoed 23 maart 2008/01 ARCHEOLOGIE j 15 mm.

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 23