Walcheren Zuid-Beveland Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur Prehistorische sikkel Oranjezon De heer C. Goossens uit Eindhoven meldde de vondst van een groot fragment van een vuurstenen sikkel dat zijn grootvader rond 1975 vond in de duinen ter hoogte van camping Oranjezon tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. De sikkel dateert uit de late bronstijd of vroege ijzertijd, ruwweg de periode 1000-500 voor Christus. Hij is vermoedelijk gebruikt in een boeren nederzetting in de Oude Duinen van Walcheren. Sikkels als deze werden benut om bijvoorbeeld graszoden te snijden. Het is de eerste keer dat een (fragment van een) vuurstenen sikkel uit die tijd op Walcheren is gevonden. Het stuk is 12 centimeter lang en 6 centimeter breed. Fragment van een prehistorische vuurstenen sikkel, afkomstig uit de duinen tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Enkele restanten van een houten schip (planken van de boeg) op het strand te Vlissingen. Houten scheepswrak Strand Oranjemolen, Vlissingen De SCEZ verrichtte op 18 oktober 2007 archeologische waarnemingen op het strand bij de Oranjemolen te Vlissingen, na een vondstmelding van de heer E.C. Roelse uit Middelburg van een houten scheepswrak. Mogelijk gaat het om een hoogaars uit Arnemuiden, die in 1911 in de directe omgeving is vergaan. De Walcherse Archeologische Dienst (WAD) heeft het onderzoek overgenomen. Romeinse en middeleeuwse vondsten Eversdijk De heer M. Bil uit Koudekerke meldde de vondst van diverse metalen voorwerpen uit de late middeleeuwen, een Romeinse munt en Romeins aardewerk (onder andere terra sigillata) bij Eversdijk. Verder meldde hij metaalvondsten en aardewerk uit de late middeleeuwen en nieuwe tijd (periode na 1500) bij 's-Gravenpolder, Aardenburg en Westkapelle. De vondsten van Eversdijk en 's-Gravenpolder zijn afkomstig uit het tracé van de aardgasleiding door Zuid-Beveland. Metalen voorwerpen, gevonden bij Eversdijk. Van linksboven naar rechtsonder: Romeinse munt, ronde fibula met glaspastakraaltje uit de tiende eeuw, laatmiddeleeuwse ring, gesp, munt en vingerhoed. Oorlogsvondsten Sloelijn De heer C. Traas, voorzitter van het Infatuate Museum te Nieuwdorp, meldde de vondst van diverse voorwerpen uit de Tweede Wereldoorlog. Deze zijn bij graafwerkzaam heden voor de Sloelijn aangetroffen door werknemers van de aannemers. Op en rond de Sloedam is destijds zwaar gevochten. Op 3 november 2007 was op de Sloedam in een bouwkeet een tentoonstelling ingericht. Tentoonstelling van materiaal uit de Tweede Wereldoorlog, gevonden bij de Sloedam. Oude huisplattegronden Waarde Wegens een bodemsanering voerde SOB Research uit Heinenoord in de Groene Kruisstraat te Waarde een Archeologische Begeleiding uit. Hierbij is een aantal huis plattegronden aangetroffen die dateren uit de nieuwe tijd (de periode na 1500). De archeologische waarden werden niet behoudwaardig geacht, en vanwege de bodemsanering na documentatie verwijderd. Melding van archeologi sche vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wan neer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefo nisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jongepier@scez.nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdag middag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldin gen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreek uren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 4 maart, 1 april en 6 mei van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Zeeuws Erfgoed 25 maart 2008/01 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 25