MOnuMENTaal zevenXzeven verhalen bij religieus erfgoed Het eerste verhaal gaat over de beschieting van de torenspits van de Sint-Willibrordusbasiliek in Hulst op 17 september 1944. Organist Jo Ivens vertelt dat op woensdag de 13de de beschieting begint. Het is meteen goed raak. Zes mensen die zich nabij de basiliek bevinden komen door granaatscherven om het leven, veel anderen raken gewond. De begrafenis op zaterdag wordt druk bezocht. Levensgevaarlijk, want de beschieting gaat gewoon door. Zondags zal de zestienjarige Jo zijn allereerste orgelspel in de basiliek ten gehore brengen. Door nieuwe zware beschietingen, die duren tot de volgende dag, moet het concert worden afgelast. Bijna iedereen zit ondertussen in de schuilkelders en dat is hun geluk, want op maandag stort de torenspits met donderend geraas naar beneden. In 1957 werd een betonnen bekroning op de toren geplaatst. De spits, een ontwerp van architect J. Brouwer, kreeg de naam 'Prediker', verwijzend naar de opgeheven vinger van de prediker (Willibrordus). De opvallende 'nieuwe' spits zorgt tot op de dag van vandaag voor discussie en dit houdt het religieuze erfgoed levend! waarbij zeven maanden lang zeven verhalen per maand bij religieus erf goed worden verzameld. De betonnen bekroning die de kerk siert, is in 1957 op de toren geplaatst. Een van de dragende projecten van het Jaar van het Religieus Erfgoed in Zeeland is 'zevenxzeven' De Sint-Willibrordusbasiliek tijdens de restauratie (bron: Zeeuwse Bibliotheek/Beeldbank).

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 28