Inhoudsopgave SCEZpresse f MONUMENTENZORG Bij de omslag Peter Dieleman noemde er de cd Hrenslinden naar: grenslinden, in onze provincie vooral te vinden in de Zak van Zuid- Beveland, circa 75 in getal. Omgeven door mystiek en symboliek, tenminste zolang duister blijft door wie, waarom, wanneer en waarom precies daar deze bakens in het landschap werden geplant. De bekendste bomen, vier bij 's-Gravenpolder, sneuvelden in 1967. ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 26 SCEZpresse JAARTHEMA 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Spectaculaire landelijke opening in Utrecht Inspirerend Zeeland Sacramentsprocessie Kwadendamme Restauratie Zwartenhoekse Zeesluis eindelijk gestart! Interview met Peter van Hecke, voorzitter Platform Historische Kerken Zeeland Restauratieopleiding in trek bij jongeren Nieuwe lichting ROP-leerlingen! Interview met Wim Schinkel, docent restauratie ROC Vlissingen LANDSCHAP EN HISTORIE Oók erfgoed: ons landschap Symposium 'Bergen van (w)aarde' Gids bij onderzoek De archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief van Goes MONUMENTENWACHT Open Monumentendag, een vooruit- én terugblik Wat is het historisch belang van een dakpan? Nulmetingen van molens goed verlopen Praktische informatie voor elke monumentenzorger Langste merklap ter wereld 'Door ons gedaen' in Bayeux Eerste prijswinnaar 'Dat doet de deur dicht!' gehuldigd in Middelburg bij raadportaal MUSEA Start Zeeuws museumseizoen: Op zoek naar de waarheid! Belangstelling voor Zeeuwse musea in 2007 met 35% toegenomen Een vreugdevuur van sloophout: Nieuwbouw bij Infatuate De caissons van het vernieuwde Watersnoodmuseum: "Eigenlijk zijn het gewoon betonnen bakken" STREEKTALEN Inschrijftermijn voor 'Zing Zeeuws!' geopend Derde internationale streektaalconferentie in Zeeland Zeeuws blijf populair: een rijke oogst aan artikelen en boeken VU Poëzieprijs 2008 van start op Gedichtendag Zeeuws in de media: 'Praots voor twêê, nu op tv!!' De Zeeuwse Klapbank ERFGOEDEDUCATIE De Canon! (spreek uit: kanon) Erfgoededucatie met regionale experts ARCHEOLOGIE Gementelijke archeologie Negen gemeenten trekken gezamenlijk op Onderzoek en meldingen Vondst voor het zoeklicht: Een arend of adelaar uit Middelburg 27 Colofon KORTelings In december 2007 publiceerde het Sociaal en Cultureel Planbureau het rapport Het bereik van het verleden, een studie naar de ontwikkelingen in de belangstelling voor cultureel erfgoed. Onder erfgoed is in deze studie vooral verstaan de materiële overblijfselen die in gesubsidieerde erfgoedinstellingen worden bewaard of op de een of andere wijze door de overheid worden beschermd. Maar ook de immateriële kant van erfgoed (verhalen, ooggetuigenissen, volkscultuur en dergelijke) krijgt enige aandacht. Bij de belangstelling gaat het om de interesse in de vrije tijd en niet om de beroepsmatige omgang met het erfgoed of het volgen van verplicht onderwijs. Er is in de studie met name gekeken naar de sociale en geografische spreiding. Hoe groot is nu die belangstelling en hoe is de groep van belangstellenden samengesteld? De belangstelling is de afgelopen jaren toegenomen. Er is duidelijk sprake van een gegroeide erfgoeddeelname. Nadere analyse laat echter zien dat die groei grotendeels is veroorzaakt door begunstigende omstandigheden: het gemiddeld hogere opleidingsniveau, het gestegen inkomensniveau en de vergrijzing. Dit zijn trends die de komende jaren nog zullen voortduren. Positief is dat de belangstelling in de jongste groepen duidelijk boven het bevolkingsgemiddelde ligt. Verduurzaming hiervan verdient echter aanbeveling. Dit kan - en moet ook eigenlijk - door de focus te leggen bij het vergroten van de effectiviteit en de efficiency in het (geschiedenis)onderwijs, inclusief erfgoededucatie. Het ontsluiten van het erfgoed via digitale media is en blijft daarbij van belang. Experimenten met 'serious gaming', computergames met een educatief gehalte, zijn in dit kader veelbelovend. Een week na de publicatie van het SCP-rapport publiceerde Scoop het rapport De zichtbaarheid van cultureel erfgoed in Zeeland. Belangrijkste conclusie: in Zeeland is er veel belangstelling voor cultureel erfgoed. De cijfers laten zien dat deze belangstelling percentueel zelfs hoger ligt dan landelijk. Manifestaties en themajaren blijken een gunstig effect op de belangstelling en de publieksparticipatie te hebben. Dit jaar is het 'Jaar van het Religieus Erfgoed'. SCEZ coördineert dit themajaar voor Zeeland. Er wordt een breed scala aan activiteiten gepresenteerd, verspreid over heel de provincie. Ik roep u op dit themajaar te benutten om het religieus erfgoed in al zijn facetten, materieel zowel als immaterieel, te ontdekken en uw eigen, nieuwe verbindingen te leggen tussen heden, verleden en toekomst. Wim Scholten, directeur Je ziet ze, meestal solitair, in de oudere polders, bovenop of halverwege de dijk. Zoveel is intussen wel duidelijk dat ze niet uitsluitend de functie van grenspaal vervullen, maar dat ze ook kunnen herinneren aan een dijkdoorbraak. Het lijkt er soms ook op of ze als een soort verkeersbord de plek markeren waar een weg in de polder aansluit op een dijk rondom de polder. Groene monumenten met n, gezien hun vermoedelijke betekenis, /A Jf cultuurhistorische lading. ff M ^oto een k°om vlakbij De Kamerse J1 C5ï~"i Kooi, de schaapskooi bij het Zuid-Bevelandse Nisse, bij het kruispunt Oudekamersedijk, Nieuwe- en Oudekamerseweg tekst en omslagfoto Aad de Klerk). 28 MOnuMENTaal Zeeuws Erfgoed 2 maart 2008/01

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 2