Inspirerend Zeeland Gedurende het jaar komt het archeologische religieuze erfgoed aan bod in een tweetal tentoonstellingen. De Archeologische Werkgemeenschap Nederland, afdeling Zeeland, exposeert religieuze archeologische bodem vondsten onder de wervende titel 'Hoog in de hemel, laag onder de grond. Religie en archeologie in Zeeland'. Deze tentoonstelling zal vanaf 24 mei tot en met 13 september te bezichtigen zijn in de Grote Kerk te Goes. In het Gemeentelijk Archeologisch Museum in Aardenburg zal vanaf 5 april tot en met 30 oktober de tentoonstelling 'Religie en Archeologie in Romeins en middeleeuws Aardenburg' te zien zijn. In 1962 nabij de Hervormde Kerk in Sin A Anna ter Muiden gevonden kinderpot. Doodgeboren kinderen mochten wegens hun ongedoopte, ongewijde status ook niet in de van het kerkhof begraven worden. Van een aantal begraaf plaatsen is bekend dat kinderlijkjes begraven werden tegen het kerkhof. De nabijheid van de sacrale grond bezorgde de kinderen niettemin enige bescherming tegen de buiten het kerkhof, in de profane wereld heersende duivel. Als extra bescherming werden de kinderen in een pot begraven. Kinderzotten zijn bijzonder zeldzaam en dateren uit de late middeleeuwen. (foto's pr 2008 JRE -Zeeland) Archeologisch religieus erfgoed Bodemvondsten, schilderijen, archivalia en getijdenboeken voeren de bezoeker mee naar het Romeinse en middel eeuwse verleden van Aardenburg waarbij de nadruk ligt op funeraire, magisch-religieuze en cultische aspecten. Immaterieel religieus erfgoed Religieus erfgoed bestaat niet alleen uit materiële religieuze uitingen zoals kerkgebouwen, interieurs, avond- maalszilver en dergelijke, maar zeker ook uit bijvoorbeeld muzikale tradities en verhalen. Het is dan ook de bedoeling dat in dit themajaar ook dergelijke vormen van immaterieel religieus erfgoed voor het voetlicht komen. Voorbeelden van immaterieel religieus erfgoed zijn processies (zie kadertekst) en psalmen. Psalmen nemen al vele eeuwen lang een bijzondere plek in omdat deze zowel in de liturgie van de rooms-katholieke kerk, maar ook in die van diverse protestantse kerken een belangrijke rol spelen. Daarnaast vormen psalmen, die hun oorsprong vinden in de Hebreeuwse bijbel, een essentieel onderdeel van de synagogale liturgie. Bijzonder is dan ook het Psalmenconcert dat de Stichting Synagoge Middelburg komende zomer in samenwerking met het Lange Jan Project organiseert. Het unieke aan dit concert is dat psalmen vanuit verschillende religieuze tradities gepresenteerd zullen worden. Een ander bijzonder evenement in het kader van het Jaar is een show van Zeeuwse streekdrachten door het Historisch Museum De Bevelanden in samenwerking met Stichting De Zeeuwse Streekdrachten en de Kerkvoogdij van de Maria Magdalenakerk in Goes op 5 april. Nieuw hieraan is dat de streekdrachten op 5 april niet zoals gebruikelijk gepresenteerd worden vanuit het gebied van herkomst, maar getoond worden aan de hand van 'rites de passage', religieuze/levensbeschouwelijke momenten uit het leven zoals doop, huwelijk, belijdenis en begrafenis. Het jaar rond Zoals gezegd, landelijk startte '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed' op 17 januari, Zeeland volgt op 16 mei. De keuze voor een latere Zeeuwse start is ingegeven door de ervaring dat themajaren vaak wat langzaam op gang komen. Daarbij komt dat de programmering van veel activiteiten in een toeristische provincie als Zeeland gericht is op het zomerseizoen. Het gegeven dat de periode van 16 mei tot en met 11 december zeven maanden beslaat is tevens een link naar het project 'zevenxzeven', waarbij vanaf mei zeven maanden lang zeven verhalen per maand bij religieus erfgoed (voorwerpen, gebouwen, plekken in het landschap en gebruiken) worden verzameld. Dat het getal zeven, als heilig getal, prominent aanwezig is, is een knipoog naar '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed'. Overigens zullen de Zeeuwse musea, die tentoonstellingen presenteren met thema's aansluitend bij het Jaar van het Religieus Erfgoed zoals het Streekmuseum Het Land van Axel, het Historisch Museum De Bevelanden in Goes en het Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland, al openen in of rondom het Nationaal Museumweekend op 5 en 6 april. Hetzelfde geldt ook voor de tentoonstelling 'Veelstromenland. Kerken en godsdiensten in Zeeland' in het Zeeuws Archief en de tentoonstelling rondom vierhonderd jaar Nadere Reformatie in de Zeeuwse Bibliotheek. Het Museum De Vier Ambachten in Hulst bijt al eerder het spits af. Vanaf tweede paasdag (24 maart) is in het Refugium ten Duinen een etalage gewijd aan de Cisterciënzer monniken. Ook in Kloosterzande zullen er activiteiten georganiseerd worden rondom de Nederlands- Hervormde Kerk die ooit deel uitmaakte van een Cisterciënzer uithof. Het enthousiasme met betrekking tot het themajaar is dermate groot dat het ondoenlijk is alle activiteiten, concerten, tentoonstellingen, lezingen, processies en boek uitgaven hier te noemen. Voor een volledig overzicht van alle activiteiten en exacte data kunt u terecht op www.scez.nl Op dit moment worden nog vrijwel dagelijks nieuwe activiteiten aangemeld. Wie niets wil missen wordt aangeraden om regelmatig op deze site te kijken! Gedurende het gehele jaar zal er ook buiten onze provincie een groot aantal activiteiten plaatsvinden in het kader van '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed'. De web site www.2008re.nl biedt een uitgebreid overzicht van alle landelijke en provinciale activiteiten in geheel Nederland. Op 19 april wordt in de Drvkkery in Middelburg een reisgids langs vijftig spirituele plekken in Zeeland (oude bedevaartsoorden, bijzondere kerken e.d.) met een (religieus) verhaal gepresenteerd door de auteurs Marga Haas en Aarnoud van der Deijl. Tevens zullen hier de mooiste foto's uit het boek tentoongesteld worden. Hierna zal deze fototentoonstelling door Zeeland reizen. Franciscus - beeld van Jep Groenhagen in de tuin van La Cordelle, Cadzand. Zeeuws Erfgoed 4 maart 2008/01 JAARTHEMA

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 4