Sacramentsprocessie Kwadendamme Restauratie Zwartenhoekse Zeesluis eindelijk gestart. sluis ei] Een van de initiatieven in Zeeland is het organiseren van een eucharistieviering op een Kerkhoeve in combinatie met een sacramentsprocessie te Kwadendamme op 25 mei. Na de Reformatie verdween het rooms-katholieke geloof uit de openbaarheid; kloosters werden gesloten, kerken werden onttrokken aan de rooms-katholieke eredienst, priesters en kloosterlingen verlieten Zuid-Beveland. Een groot deel van de bevolking bleef echter rooms-katholiek maar was verstoken van kerken en priesters. In het diepste geheim werden in het begin in woonhuizen van particulieren en in woonhuizen van boerderijen kerkdiensten gehouden. Voorzichtigheid was hierbij geboden want op de aanwezigheid van priesters en het houden van kerk diensten stonden hoge boetes. Het platteland van Zuid-Beveland bleef tot aan de Franse Tijd aangewezen op deze Kerkhoeven. Voorafgaande aan de sacramentsprocessie wordt een eucharistieviering gehouden op een van de Kerkhoeven in de buurt van Kwadendamme waarbij Hoeve aan Kaneelpolderdijk. In de schuur vindt om 14.00 uur de eucharistieviering plaats. aandacht zal worden besteed aan de betekenis van een processie.Vanuit deze boerderij vertrekt de sacramentsprocessie naar de parochiekerk van Kwadendamme. In grote lijnen zal de dag er als volgt uitzien: 14.00 eucharistieviering in de schuur aan de Kaneelpolderdijk. 15.00 start processie via de dijken naar de Sint-Bonifaciuskerk 16.00 afsluitende viering in de Sint-Bonifaciuskerk 16.30 plaatsing van het beeld van Sint-Bonifacius op de definitieve plek Eind 2007 werd er groen licht gegeven voor de restauratie van de Zwartenhoekse Zeesluis te Westdorpe. Een prestatie van formaat, want vijf jaar geleden was de sluis nog gewoon een vergeten bouwwerk waar iedereen overheen reed, maar geen enkele aandacht aan schonk. Dankzij de inspanningen van een particulier uit Westdorpe, Maurice Kindt, is er nadien veel gebeurd. Samen met de Stichting Landschapsbeheer is de heer Kindt een succesvolle kruistocht begonnen om deze landschappelijk fraai gelegen sluis voor de omgeving en het nageslacht te behouden. De SCEZ heeft daarbij geadviseerd de sluis zo snel mogelijk op de rijkslijst te krijgen, hetgeen met medewerking van de Bond Heemschut gelukt is. Ook de eigendomskwestie - was de sluis nu van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen of van Rijkswaterstaat? - is inmiddels in goed overleg opgelost. Samen met de gemeente Terneuzen hebben genoemde partijen een projectgroep gevormd waardoor het mogelijk was acties die nodig waren om de sluis te redden, goed af te stemmen. Het brede draagvlak in de Zeeuwse samen leving dat de sluis dankzij de inspanningen van Kindt ten deel is gevallen heeft zich uiteindelijk ook vertaald in financiële steun van velen. Naast Waterschap en Rijkswaterstaat hebben ook de gemeente Terneuzen en de Provincie Zeeland zich niet onbetuigd gelaten en een forse financiële bijdrage geleverd. Hierdoor was het mogelijk de zeesluis te restaureren zonder een bijdrage van het Rijk, een waar unicum. Vanzelfsprekend is de zeesluis ook aangemerkt als Restauratie Opleidingsproject, waardoor jonge Zeeuwen zich kunnen bekwamen in het restauratievak. Per saldo vormt de Zwartenhoekse Zeesluis een bijzonder voorbeeld van het belang van particulier initiatief en het belang van eendrachtige samenwerking tussen de verschillende (betrokken) instanties. Meer informatie over de Zwartenhoekse Zeesluis en het restauratieproces is te lezen op www.zwartenhoek.info Zeeuws Erfgoed 5 maart 2008/01 JAARTHEMA MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 5