A "Niet voor niets werden kerken gebouwd met de beste architectuur die men zich kon voorstellen" Interview met Peter van Hecke, voorzitter Platform Historische Kerken Zeeland Waar richt zich het platform op en waar ligt voor u de uitdaging om daar leiding aan te gaan geven? (foto Ruben Oreel) In de vorige editie van Zeeuws Erfgoed berichtten wij u over de oprichting van het Platform Historische Kerken Zeeland. Gedeputeerde Van Waveren heeft inmiddels de voorzittershamer overgedragen aan Peter van Hecke, emeritus-deken van het Dekenaat Zeeland, één van de drie dekenaten van het Bisdom Breda. Tijd voor een kennismaking met de voorzitter van het platform. Wat is uw betrokkenheid bij kerkgebouwen en welk kerkgebouw heeft een bijzonder plekje in uw hart? Met vele kerkgebouwen in Zeeland heb ik een band gekregen door mijn werkzaamheden. Als pastoor van Walcheren destijds ging ik voor bij doop, huwelijk en uitvaart van veel parochianen. Elke zondag natuurlijk ook. Speciaal was ook het voorgaan in toeristenkerken. Daarna als deken kwam ik in alle katholieke kerken door heel Zeeland, meestal voor het vormsel, maar ook op de zondagen en in de toeristenkerken. Ik had ook de zorg voor de uitvaart van collega-pastores. Zo ben ik betrokken geraakt bij veel kerkgebouwen. Ook de oecumenische contacten brachten mij vaak in vele verschillende kerken van protestantse huize. Ook daarmee kreeg ik zodoende een band. Heel speciaal voor mij is de katholieke kerk van Middelburg. Deze kerk heb ik gebouwd zien worden en er is het nodige smeedwerk in aanwezig van mijn vader en opa. Zelf deed ik daar mijn 'eerste mis', leidde de uitvaarten van mijn familieleden, vierde er mijn 40-jarig priesterjubileum. Zo is deze kerk bijzonder voor mij persoonlijk. Waarom is het belangrijk om religieus erfgoed te behouden? Religieus erfgoed als kerkgebouwen, de roerende goederen erin en ook begraafplaatsen laten eigenlijk de ziel zien van talloze mensen. Kerken zijn zichtbare gebouwen van de ziel. Het gaat dus om het diepste van wat mensen vervult. Je treft er dus veel geloof, vertrouwen, twijfel en zoeken aan. Niet voor niets werden kerken gebouwd met de beste architectuur die men zich kon voorstellen. Schoonheid en ziel hebben veel met elkaar gemeen. En in Zeeland is de kerk vaak beeldbepalend voor het dorp of de stad. Aan de kerktoren zie je waar je bent en hoe laat het is. De kerk oriënteert je dus in tijd en ruimte. In en rond de kerkgebouwen bestaat plaatselijk ook een groot sociaal netwerk tussen mensen. Dat valt niet altijd samen met het geheel van dorp of stad, maar vormt er wel een wezenlijk bestanddeel van. Daarom vind ik behoud van dit religieus erfgoed heel belangrijk. Zoals ik er nu tegenaan kijk, vind ik het platform inderdaad een uitdaging om provinciebreed gesprekken op gang te krijgen tussen de burgerlijke en kerkelijke overheden. Kerkgebouwen vormen het raakpunt tussen de onderscheiding Kerk en Staat. Uitwisseling lijkt me noodzaak: er zijn grote zorgen om het behoud. Vooral vanwege de financiële middelen. Hoe dat is gekomen is eigenlijk een gedachtewisseling apart. Ik wil proberen leiding te geven aan de communicatie tussen de burgerlijke gemeenten en de kerkgenootschappen met het oog op behoud van ons religieus erfgoed, roerend en onroerend. Daarvoor zal visieontwikkeling wenselijk zijn, kennis van elkaar als personen en van elkaars mogelijk heden. Als die communicatie lukt, kunnen er uitwegen gevonden worden zoals hergebruik of het toekennen van een nevenbestemming. Een volledige herbestemming kan ook en dat lijkt me beter dan zo maar slopen. Er zijn heel goede voorbeelden van. Ik denk dat er naast communica tie ook veel creativiteit opgebracht moet worden. En dat is nu juist weer zo'n uitdaging. Om te beginnen maak ik mij de verschillende verwachtingen eigen. Want of je als kerk deelneemt of als wethouder, als architect of als stichting, het brengt een andere invalshoek mee. Ook is er verschil of je spreekt over een oud historisch monument of over een kerk van de wederopbouwtijd of van recente datum. Maar boeiend lijkt het me volop, het gaat immers over de ziel van mensen die ons als erfgoed wordt aangereikt. Zeeuws ErfgOed 6 maart 2008/01 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 6