"Gelukkig zien steeds meer bouwbedrijven het nut in van Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland" Interview met Wim Schinkel, docent restauratie ROC Vlissingen Stoolweg 4, Nieuwdorp Opdrachtgever: de heer J. den Boer Aannemer: Bouwbedrijf Kambier uit Koudekerke Deze woning had door diverse verbouwingen haar karakter als historische boerderij verloren. In dit project werd de woning teruggebracht in de oorspronkelijke staat. Dit schiep ook de mogelijkheid om aan de isolatienormen te voldoen. Daarnaast zijn de gevels opnieuw gemetseld met oud lijkende stenen en de getoogde ramen zijn weer teruggebracht. Het complete dak is verlaagd en de aangetaste dakconstructies zijn vervangen. Opmerkelijk is ook dat er een compleet nieuw spant in aangebracht moest worden. Dit was voor een leerling restauratie- timmerkracht natuurlijk een mooie opdracht! Geerteskerk, Kloetinge Opdrachtgever: kerkbestuur Aannemer: Van de Linde uit Goes Inmiddels is het stukadoorswerk aangebracht en zien de muren er weer strak en netjes uit. Begin 2008 worden de banken teruggeplaatst. De tweede fase betreft de restauratie van het koorgedeelte: hier moet veel metselwerk hersteld worden en wordt de kapconstructie onder handen genomen. De verwachting is dat de werkzaamheden tot de zomervakantie duren. De afgelopen maanden zijn de leerlingen ook weer op excursie geweest, onder andere naar de historische boerderij van Zeeland Seaports aan de Akkerweg te Nieuwdorp. Het bedrijf Traas is hier bezig met restauratie van het vakwerk en de spanten. Een groot aantal houten onderdelen van de spantconstructie is verdwenen of dusdanig aangetast dat ze vervangen moeten worden; er moeten bijvoorbeeld balken van 30 x 30 centimeter en 9 meter lang teruggebracht worden om de constructie weer te verstevigen. Het bedrijf Traas heeft ook een lange staat van dienst in de restauratie van balkkoppen met kunstharsen. Als de hele restauratie van het pand gereed is wordt al het houtwerk behandeld tegen ongedierte. Daarnaast hebben de restauratieleerlingen een bezoek gebracht aan Het Natuursteenhuis in Goes waar ze hartelijk welkom werden geheten door de directeur de heer K. Eckhardt. Het bedrijf heeft veel ervaring in het restaureren van natuursteen en vervangen van natuur stenen elementen van monumenten. De leerlingen werden uitvoerig ingelicht over de soorten natuursteen en de verschillende bewerkingen. Medewerkers van het bedrijf waren ten tijde van de excursie bezig met de verwerking van natuursteen zodat de leerlingen met eigen ogen konden zien wat het werken met natuursteen inhoudt. In het schooljaar 2006-2007 is gestart met een restauratieklas in Zeeland. Aangezien dit een geheel nieuwe opleiding was, moest gezocht worden naar een docent die deze leerlingen hierin goed kon begeleiden. In Wim Schinkel heeft men bij het ROC de juiste persoon gevonden. Wim heeft altijd al interesse gehad voor restauraties aan oudere panden waardoor hij heel graag docent in dit vak wilde worden. In een gesprek met hem legt hij uit waardoor deze interesse is ontstaan. "Ik heb vroeger zelf in de bouw gewerkt als timmerman/metselaar. Mijn eerste werkgever was een boerderijenbouwer. Hij bewerkte al het hout nog met de hand. Door hem heb ik veel ervaring in authentieke bouw opgedaan. Bij mijn tweede werkgever kreeg ik de mogelijk heid om trappen te maken. In die tijd echt specialistenwerk. In de avonduren ben ik diverse opleidingen gaan volgen. Het is belangrijk dat je als docent in dit vak enige ervaring en gevoel met de bouw hebt zodat je dit aan je leerlingen kunt overbrengen." Bij de start van deze nieuwe opleiding had Wim een goed gevoel over de voortgang en het enthousiasme van de leerlingen. De eerste klas heeft aan al deze verwachtingen voldaan, met als Docent Wim Schinkel over de restauratieklas: "Ik had een goed gevoel over de voortgang van de leerlingen. hoogtepunt de diploma-uitreiking aan de eerste zes geslaagde leerlingen in september 2007. "In dit nieuwe schooljaar 2007-2008 bestaat de restauratieklas uit acht restauratieleerlingen en een aantal oriënterende leerlingen. Uit deze laatste groep stromen wellicht volgend jaar weer nieuwe restauratieleerlingen in. Vanuit Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland moet steeds hard gezocht worden naar projecten waar de leerlingen daadwerkelijke praktijkervaring op kunnen doen. Gelukkig zien steeds meer bedrijven het nut in van dit project. Inmiddels is er meer structuur gekomen in de opleiding en gezien het enthousiasme van de leerlingen is de verwachting dan ook, mits de bedrijven blijven meewerken, dat deze opleiding blijft." Hebt of weet u projecten die misschien interessant kunnen zijn voor de opleiding in de restauratie of heeft u vragen hierover, neem contact op met Jan van Zon, coördinator Restauratie Opleidingsprojecten voor de provincie Zeeland. Hij informeert u graag over de erkenning als (ROP-) leerling bouwplaats en de te volgen procedures (telefoon 0118-670615 of 06-50280101, e-mail vanzon@ropzuidwest.nl). Zeeuws Erfgoed 8 maart 2008/01 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 8