update Veiligheidszorg Zuunig op Erfgoed: SPECTRUM Centraal museumdepot bij COVRA OP ERFGOED Nieuwe verbindingen Handboek voor collectiemanagement Brand in het Limburgse Steyl april 2008 (foto ANP). Vier netwerken Sinds mei 2008 bestaan er in Zeeland vier zelfstandige veiligheidsnetwerken van erfgoedinstellingen: Schouwen- Duiveland/Tholen, de Bevelanden, Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen. Musea en archieven hebben de afgelopen jaar hard gewerkt om een eigen integraal veiligheidsplan op te stellen. Onder leiding van de SCEZ werd de werking van deze veiligheidsplannen geoefend. De erfgoedinstellingen komen nu voortaan één a twee keer per jaar bijeen om veiligheid van mensen, collecties en gebouwen blijvend op de agenda te houden. Veel erfgoedinstellingen hebben de Netwerkaanpak Veiligheidszorg aangegrepen om de contacten met de brandweer te versterken. Calamiteiten zijn niet te plannen. De voorbereidingen wel! Dat een goed calamiteitenplan belangrijk is, bleek ook weer begin april in het Limburgse Steyl. Daar vatte het Schutterijmuseum vlam. Daarmee ging een groot deel Om de thema's 'Veiligheidszorg' en 'Cultureel Erfgoed' structureel met elkaar te verbinden, gaat de SCEZ samenwerken met de Veiligheidsregio Zeeland. De jaren 2008 en 2009 staan in het teken van WaVe, het Zeeuwse uitvoeringsprogramma van de landelijke Taskforce Management Overstromingen (TMO). Hoogwater is absoluut een belangrijk onderwerp in deze tijden van klimaatverandering en extreem weer. Marloes Matthijssen (projectmedewerker veiligheidszorg van de SCEZ) en van gebouw en collectie verloren, maar gelukkig kon door snel handelen een deel van de collectie worden gered. sdïilEWri UuM-iim Ton Cremers (MuSeCo en leider van de veiligheids workshops) hebben op de Zeeuwse Netwerkdag van de Veiligheidsregio in mei ('Verweven door Wave') twee deelsessies verzorgd. Samen met hulpverleners is gebrainstormd over de vraag wat te doen om ons erfgoed tijdig veilig te stellen bij hoogwater. In november staat er nog een grootschalige evacuatieoefening in de planning. Mogelijk zal dan een erfgoedinstelling uit een van de vier veiligheidsnetwerken in het scenario zijn opgenomen. Tijdens het restauratieproject 'Zeeuws Behout' van het Steunfonds voor de Zeeuwse Musea in 2007, bood directeur Hans Codée van COVRA NV (Centrale Organisatie voor Radioactief Afval) aan museumconsulent Leo Adriaanse ruimte aan ten behoeve van centrale depotvoor ziening voor de Zeeuwse musea. Binnen de Vereniging van Zeeuwse Musea werd afgesproken een jaar lang een pilot uit te voeren met een gevarieerde museum collectie. Het Zeeuws maritiem muZEEum stelde hiervoor voorwerpen beschikbaar en hielp de pilot op te zetten. Er werd een proefopstelling van depotstellingen geplaatst in één van de hallen van het Laag- en middelradioactief afval Opslag Gebouw (LOG), waarin een aantal voorwerpen van verschillende materiaal soorten werd ondergebracht. Temperatuur, luchtvochtigheid, licht en stofwerking werden gedurende dat proefjaar nauw lettend gemeten. Over een jaar gezien, zijn er wat fluctuaties, maar die verlopen heel geleidelijk, gevolg van de dikke betonnen wanden. De bevindingen stemden positief. Vervolgens werd gewerkt aan een aantal protocollen, zoals voor de toegankelijkheid van de depotvoorziening en een gebruikersovereenkomst. Het resultaat werd op 19 mei voorgelegd aan de voorjaarsvergadering van de Vereniging van Zeeuwse Musea. Met een aantal musea worden momenteel afspraken gemaakt voor het permanent onderbrengen van een aantal deelcollecties in de COVRA, waarmee Zeeland een centraal museum-depot rijker is. In het najaar zal een bezichtigingbijeenkomst worden belegd. In het voorjaar van 2008 is Spectrum in Nederland geïntroduceerd door het Landelijk Contact van Museumconsulenten (LCM). Spectrum is een hand boek voor collectiemanagement en is gemaakt door meer dan honderd professionals uit het Engelse museumveld. Spectrum bestaat uit twee hoofdonder delen: standaardprocedures die met en rondom museale objecten worden uitgevoerd en de nodige informatie om de procedures goed te kunnen uitvoeren. Het handboek is niet alleen vertaald in het Nederlands, maar bevat ook verwijzingen naar Nederlandse literatuur en relevante wetgeving. In Zeeland zal de implementatie van Spectrum geleidelijk aan gebeuren via het project 'Erfgoed Inzichtelijk - Collectieregistratie in Zeeuwse musea'. Op 29 september wordt een studiedag georganiseerd om Spectrum te introduceren bij de Zeeuwse musea.

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 10