Collectieregistratie in Streekmuseum De Meestoof Prachtig vormgegeven makelaars die de nok van boerderijen sieren. wat we hebben, zodat ze er zo veel mogelijk van kunnen genieten", meent Annemiek. Eén van de eerste voorwerpen die Annemiek tegenkwam tijdens haar werkzaamheden in het museum, wordt breeuwkatoen of 'werk' genoemd. 'Werk' wordt gebruikt in de scheepsbouw. Het ziet er uit als een bol, of kluwen, van katoen. Dit katoen gebruiken ze om (samen met 'pek') de naden van het schip dicht te smeren zodat het schip waterdicht wordt. Ook in de kelder van het museum kwam Annemiek een mooi voorwerp tegen: 'de makelaar'. Het is een versierde balk die te vinden is op de uiteinden van de nok van boerderijen. De versieringen zijn verschillend. Op Tholen is het een pauw. De hangende staart van de pauw is waarschijnlijk een teken van de Thoolse bescheidenheid, maar kan ook iets met het geloof te maken hebben. Annemiek woont in een historische zeventiende-eeuwse boerderij en bij haar ontbrak 'de makelaar'. Ze mocht daarom het voorwerp lenen en kon het zodoende namaken voor haar eigen boerderij. De komende jaren worden de Zeeuwse musea ondersteund bij het registeren en fotograferen van de collectie. Bij Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland is een tijdelijke fotostudio geïnstalleerd. Er is een opstelling gemaakt waar de voorwerpen tegen een witte achtergrond en met behulp van twee lampen op professionele wijze vastgelegd worden. Museummedewerker Annemiek Buijs-Bakx vertelt hoe het verloopt. Annemiek: "Ik woon nog niet lang op het eiland Tholen. Om mensen te leren kennen ben ik bij het museum begonnen, als suppoost." Ze realiseerde zich al snel dat ze meer wilde doen dan dat: "Suppoosten is leuk als er bezoekers zijn, maar het is zonde van de tijd als het rustig is en er niets te doen is." Nu steekt ze veel tijd in de registratie en digitale fotografie van de voorwerpen. En dat doet ze niet alleen. Er is een registratiegroep van vier vrouwen die ook wel 'de meesjes' van De Meestoof worden genoemd. "Fotografie is al jaren mijn hobby, en ik houd van de voorwerpen in het museum. Oude spullen zijn erg leuk om te zien én te beschrijven." De vier 'meesjes' van de registratiegroep (v.l.n.r.): Truus, Annemiek, Olga en Marja. Met z'n vieren registreren 'de meesjes' eerst handmatig op een invulformulier. De gegevens worden daarna in de computer ingevoerd. "Het is belangrijk dat iedereen uit de groep op dezelfde manier registreert en dat wordt vaak doorgesproken." Om alle mogelijkheden van het registratieprogramma Adlib helemaal onder de knie te krijgen hebben ze een verdiepingscursus bij de SCEZ gevolgd. En ook voor het fotograferen van museum- voorwerpen is een speciale cursus gevolgd, om alle kneepjes van het vak te leren. "Als er nu nieuwe vrijwilligers komen kunnen we die zelf instructie geven." De registratiegroep is begonnen met de merklappen en daarna komen de sieraden aan de beurt. "Je moet bij de belangrijke voorwerpen beginnen, want een collectie van ongeveer 8.000 voorwerpen is een flinke klus. Er zullen meerdere jaren overheen gaan voordat alles gefotografeerd is." In de toekomst zullen de voorwerpen ook te zien zijn via het webportaal Geschiedeniszeeland.nl. "Het is een goed initiatief om de mensen ook via internet te laten zien Zeeuws Erfgoed 11 juni 2008/02 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 11