Archeologisch depot tijdelijk 'gesloten' uwe, beterehuisvesting Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland POAZ In memoriam J.A. Trimpe Burger Archeo Een werkruimte in het huidige archeologisch depot, waarin voorbereidingen van de tijdelijke verhuizing te zien zijn. Het archeologisch depot aan het Armeniaans Schuitvlot in Middelburg gaat dicht! Gelukkig is dit maar tijdelijk en met een goede reden: de ingebruikname van een nieuwe en betere huisvesting op dezelfde locatie, vroeg in 2010. De nieuwe huisvesting wordt gerealiseerd in het complex van de gemeentelijke brandweerkazerne (Looierssingel) en zal onderdak bieden aan het archeologisch depot en de monumentenwacht van de SCEZ. Begin 2010, aldus de planning, beschikt Zeeland over een depot met bijbehorende faciliteiten dat aan alle hedendaagse eisen voldoet. Dit betekent wel dat het huidige depot wordt ontruimd. De volledige inventaris en de archeologische collectie worden tijdelijk elders ondergebracht. Deponering van vondsten is gedurende deze periode niet mogelijk. Dit geldt ook voor het in bruikleen geven van archeologische voorwerpen. Ook het Zeeuws Archeologisch Archief (ZAA), nu nog gehuisvest in het SCEZ-gebouw De Burg aan de Groenmarkt te Middelburg, wordt ondergebracht in de nieuwe huisvesting. De serviceverlening van het ZAA gaat tot ver in 2009 ongehinderd door. Het eerste kwartaal van 2008 was voor de POAZ een belangrijke periode. Na oplevering van het eerste conceptrapport eind januari leverden zowel de project groep (3x) als de klankbordgroep uitgebreid commentaar op deze nog onvoldragen versie. Een aantal hoofdstukken, onder andere de afsluitende hoofdstukken met conclusies en aanbevelingen, was niet af. De opmerkingen van de klankbordgroep worden als zeer nuttig en verrijkend beschouwd. Om verschillende redenen liep het project toch enige vertraging op. Inmiddels vonden ook alle interviews met de dertien archeologische specialisten plaats. Alle nieuwe gegevens en een beredeneerde keuze van onderzoeksthema's zijn, samen met alle gemaakte opmerkingen en aanvullingen, verwerkt in een tweede concept, dat in mei door Vestigia is aangeleverd. In mei en begin juni konden zowel de klankbordgroep als de projectgroep zich buigen over de nieuwe versie van het conceptrapport. Eind mei zijn de resultaten van het onderzoek ook nog gepresenteerd aan de gedeputeerde van cultuur van de provincie Zeeland, Harry van Waveren. De definitieve aanlevering van het rapport door Vestigia is voorzien op 6 juni, waarna door de provinciaal archeoloog een advies wordt opgesteld voor de provincie Zeeland. In juni wordt het rapport door de Provincie Zeeland gedrukt. De officiële oplevering van het project en aanbieding van het rapport geschiedt in september. Tijdens zijn afscheid in maart 1986 ontvangt Trimpe Burger (rechts) uit handen van gedeputeerde Boersma de versierselen bij de onderscheiding van officier in de orde van Oranje-Nassau. Naast Trimpe diens echtgenote G.G. Trimpe Burger-Mekking. Op 25 maart overleed op 84-jarige leeftijd ir. J.A. (Jan) Trimpe Burger, de eerste provinciaal archeoloog van Zeeland. Hij leidde vóór zijn pensionering in 1986 het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten aan de Balans in Middelburg, en is daarmee een van de 'voorvaderen' van het huidige werkveld archeologie van de SCEZ. Een belangrijk element van Trimpe's archeologische nalatenschap zijn de opgravingen van Romeins Aardenburg; een ander zijn baanbrekend vliedbergen- onderzoek in Zeeland, dat in 1957/58 resulteerde in een publicatie die nog altijd wordt geraadpleegd. Als specialist op het gebied van het Romeinse aardewerk type terra sigillata, de rode gestempelde waar, was 'JATB', zoals velen hem kennen van aldus ondertekende memo's en briefjes, een graag geconsulteerd man door onderzoekers in binnen- en buitenland. Ook voor de oude generatie amateur-archeologen in Zeeland fungeerde hij als veelvuldig beproefd klankbord. Jan Trimpe Burger had vele talenten: behalve naar archeologie ging zijn interesse en studiedrang onder meer uit naar de natuur, de aardwetenschappen, talen en muziek. Hij paarde een bescheiden en wat terughoudend optreden aan een flinke dosis eigenzinnigheid en een speciaal gevoel voor humor. Trimpe was een markante en unieke figuur. Zijn heengaan wordt betreurd, maar de herinnering aan hem leeft voort in archeologische kring in binnen- en buitenland, en uiteraard ook in de Zeeuwse culturele wereld. Zeeuws Erfgoed 12 juni 2008/02 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 12