(V)erfgoed Villa Jufferschans in IJzendijke De gele landbouwschuren van Walcheren BEDREIGD Erfgoed Want uniek is het, dit vroeg twintigste-eeuwse herenhuis in eclectische stijl: de symmetrische voorgevel met de in de venster openingen verwerkte Dorische zuilen, de toegepaste geglazuurde bakstenen in diverse fraaie kleuren, de Jugendstilschildering in het spaarveld boven de balkondeur en de bakstenen hekpalen met natuurstenen vazen bij de oprit, alles straalt een imponerende voornaamheid uit. Het is dan ook moeilijk te beseffen dat dit bijzondere pand wellicht al in de nabije toekomst alleen nog maar op (oude) afbeeldingen zal zijn terug te vinden. Gele landbouwschuur aan de Klaassesweg in Biggekerke. Strandhokjes in Groot-Valkenisse. Vooral in het westelijke deel van het voormalige eiland kom je ze tegen, de gele landbouwschuren van Walcheren. Voor wie uitkijkt over het Walcherse platteland vanaf de hoge duinen bij Zoutelande, vormen deze agrarische bouwwerken kleurrijke bakens in het overwegend groene buitengebied. Voor de bezoeker van buiten de regio doen deze uitbundig gekleurde schuren begrijpelijkerwijs wat merkwaardig aan. Daarbij valt het de aandachtige toeschouwer op dat van verschillende schakeringen geel gebruik gemaakt is. Maar ook voor menig Walchenaar blijft deze kleurtoepassing een (klein) mysterie. Want niemand lijkt er echt een verklaring voor te hebben, zelfs de boerderijkenners niet. Eén ding is wel duidelijk, de kleur komt voornamelijk op de schuren uit de eerste helft van de twintigste eeuw voor; vaak zijn de gepot- dekselde houten delen geel geverfd, terwijl de mendeuren en kleinere deuren en luiken in groen zijn uitgevoerd. Een witte omlijning van de vensteropeningen of witte kozijnen completeren vaak het geheel. Enkele (oud-) bewoners van boerderijen waarvan gele schuren deel uitmaken of -maakten, hebben een eenvoudige verklaring voor de kleurtoepassing. Zij houden het erop dat de Zeeuwse zuinigheid van een Walcherse boer onbewust voor een regionale trend in kleurgebruik heeft gezorgd. Hoewel niet wetenschappelijk onderbouwd, lijkt deze verklaring niet eens zo verwonderlijk; voor menig thuis- klusser komt een restant verf in de nabije dan wel verre toekomst nog wel eens van pas. En ook dit gebruik van 'left overs' zorgt nog wel eens voor verrassende resultaten. Hoe dan ook, intussen heeft de kleurencombinatie geel-groen niet alleen op het agrarische platteland van Walcheren furore gemaakt; met de start van het strand- seizoen eind maart zijn tegen de duinvoet namelijk de eerste strandhokjes alweer verschenen, waarvan vele... juist ja, in de 'Walcherse kleurstelling' geel-groen. Kleurrijk detail van de voorgevel. Zeeuws Erfgoed 18 juni 2008/02 CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN Ten zuiden van IJzendijke ligt aan de Watervlietseweg richting de Belgische grens een vervallen herenhuis uit 1913. Het leegstaande pand, genoemd naar de zeventiende-eeuwse gelijknamige schans waarop het gelegen is, straalt nog steeds een zekere grandeur uit. Helaas bevindt het zich al jaren in een erbarmelijke staat van onderhoud; de kozijnen zijn verrot, het dak is gedeeltelijk ingestort en de achtergevel is door de tand des tijds zwaar aangetast. Het mag dan ook een klein wonder heten dat de villa nog overeind staat. Vooralsnog lijkt de toekomst van dit monumentale bouwwerk - overigens zonder monumentale status - weinig rooskleurig; de huidige eigenaars hebben geen belangstelling voor het huis en staan onverschillig tegenover het voortschrijdende verval. Voor hen heeft het perceel duidelijk meer waarde dan de woning. Een dergelijke zienswijze mag dan vanuit het oogpunt van de eigenaars begrijpelijk zijn - restauratie zou voor een flinke kostenpost leiden -, ondertussen moet menig erfgoedliefhebber lijdzaam toezien hoe voor IJzendijke een uniek stukje erfgoed verloren dreigt te gaan.

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 18