Onderhoudswerkzaamheden aan paalhoofden nemen de meeuwen genoegen met een plaats op de tweede rang. Begin dit jaar zijn op het strand bij Groot-Valkenisse honderden houten palen door Waterschap Zeeuwse Eilanden vervangen. Deze palen - onderdeel uitmakend van de in 2005 door de Provincie Zeeland als cultureel erfgoed aangemerkte paalhoofden langs de Zeeuwse kust - waren ruim een jaar geleden bij zandopspuitingen door zwaar materieel beschadigd geraakt. Onder natuurlijke omstandigheden hebben de overwegend eiken palen een levensduur van zo'n 35 tot 40 jaar. Sterke stroming en de schurende werking van het zand zorgen gedurende deze tijdspanne voor een geleidelijke slijtage van deze voor Zeeland kenmerkende objecten. De nu beschadigde palen waren echter een korter leven beschoren. Nadat ze eenmaal door een graafmachine als een wortel uit het zand omhoog waren getrokken, werd voor een leek al gauw duidelijk waarom deze palen 'het veld moesten ruimen'. Van menige, grillig gevormde, paal bleek het bovenste gedeelte in verticale richting over een flinke afstand gespleten. Het onderste gedeelte, dat als het ware in het zand was geconserveerd, was daarentegen nog gaaf. Het vervangen van de palen bezorgde de struinende, nietsvermoedende strandwandelaar een fraai schouwspel. En ook het achtergelaten stilleven na werktijd, met een ruim boven de grond opstaande, aan het zand onttrokken 'laatste' paal tegen de duinvoet bood een fraai stilleven. Dat het 'werk in uitvoering' ook nog op een andere manier verrassend kan uitvallen heeft menig wandelaar en jogger aan den lijve mogen ondervinden. Door de werking van zand en water kon nabij de vervangen palen op onverwachte, doch realistische wijze een echte 'drijfzandervaring' worden opgedaan, waarbij op zijn minst onderbeen en voet in de diepte verdwenen. Zich ontworstelend aan het natte, zuigende zand kwamen de slachtoffers echter weer één voor één boven, zoals het echte Zeeuwen betaamt. Hiërarchische paalbezetting bij Groot-Valkenisse: terwijl de aalscholvers zich op de hogere, vierkante eindpalen positioneren, Zeeuws ErfgOed 19 juni 2008/02 Cultuurhistorie en monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 19