Volop bedrijvigheid in het veld Actueel overzicht heemkundige organisaties Op www.scez.nl treft u de adressen van de heem kundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk landschap en historie zeeuwse heemkundige organisaties). Op de aangekondigde taakverschuiving, van 'regionale geschiedbeoefening' naar 'landschap en historie', mochten plezierige en instemmende reacties worden ontvangen. Uit de meeste daarvan blijkt dat er grote behoefte bestaat aan inbreng op het nieuwe terrein vanuit de SCEZ. Inbreng als het gaat om vergroting van de bewustwording, om kennis en om toepassing van kennis. Om de SCEZ- inzet zo zinvol en efficiënt mogelijk te kunnen leveren, vindt momenteel een oriënteringsronde plaats langs een aantal instellingen en personen in en buiten de provincie. Zo was er onder meer overleg met het universitaire onderwijs en onderzoek, de nieuwe afdeling landschap van de RACM (de eveneens nieuwe Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten), de collega's van het Drents Plateau, het projectbureau Belvedere, Stichting Het Zeeuwse Landschap en Staatsbosbeheer - en dat overleg wordt nog wel even voortgezet en uitgebreid. Intussen wordt er ook al concrete inbreng geleverd. In een vorig nummer van Zeeuws Erfgoed werd al gewezen op onze inbreng bij de vernieuwing en opwaardering van het Bezoekerscentrum in Nisse. Een ander voorbeeld: we volgen vanuit een door de gemeente Sluis ingestelde klankbordgroep de plannen met de Aardenburgse buitenplaats De Elderschans. Ook was de SCEZ betrokken bij een inventarisatie die door Dorp, Stad Land is uitgevoerd in de Oosterschelderegio. Met het oog op de - overigens plaatselijk al afgeronde of aan de gang zijnde! - dijkverbetering rondom de Oosterschelde, wilde het Projectbureau Zeeweringen weten waar zich in de bedreigde zone waardevolle elementen zoals Muralt- muurtjes, paalrijen of coupures bevinden. Met het rapport Cultuurhistorie aan de Oosterscheldedijken is déze vraag beantwoord. Echter, een andere en veel klemmender vraag blijft: zullen deze voor Zeeland zo karakteristieke elementen ook werkelijk behouden (kunnen) blijven of uiteindelijk toch het onderspit delven? Dat zou een groot verlies betekenen voor Zeeland als een land van overkanten! Aan bewustwording zal het nodige worden gedaan tijdens een netwerkdag die voor de Zeeuwse gemeenten wordt georganiseerd en die in het teken staat van het landschap als vorm van cultureel erfgoed. Kennis zal worden uitgewisseld tijdens het symposium 'Bergen van (w)aarde' over de nog altijd intrigerende Zeeuwse vliedbergen. En dan de cursussen. Met tevredenheid kan worden terug gezien op de cursus 'Wonen in een monumentenpand' die in januari/februari wederom aan Middelburg was gewijd. Het ligt inmiddels in de bedoeling om deze cursus begin 2009 weer aan te bieden, en dan in de avonduren. Belangstellenden kunnen zich nu al melden bij de Zeeuwse Volksuniversiteit. Ook de cursus 'Wonen in een monument' in de gemeente Borsele was zo succesvol dat tot herhaling (met enige aanpassing) is besloten. Dat zal het komend najaar het geval zijn. Ook is de SCEZ betrokken bij de voorbereiding van een nieuwe cursus streekgeschiedenis over Tholen en Sint-Philipsland die vanuit de beide heemkundekringen werd geïnitieerd en gepland staat voor het najaar, en bij een soortgelijke cursus op Schouwen-Duiveland. Genoeg werk aan de winkel dus. Bedreigd erfgoed: haventje bij de Herenkeet (zuidkust Schouwen). Zeeuws Erfgoed 22 juni 2008/02 Landschap EN Historie

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 22