Monumentenwet ntenWÊUh behaalt certificaat Rope AcceSs 1 Afgelopen jaar hebben vier monumentenwachters van de SCEZ een opleiding en training gevolgd bij de firma Ascent te Bussum. Ascent is volledig gespecialiseerd op het gebied van werken, redden en medische hulpverlening op hoogte en andere moeilijk toegankelijke plaatsen. De monumentenwachters hebben hierbij de opleiding en training Rope Access (touw-toegangstechnieken) gevolgd waarmee door middel van een bergbeklimmeruitrusting de inspecties van gebouwen tijdens het afdalen veiliger en vollediger kunnen worden uitgevoerd. Wat is Rope Access precies? Dit is een vorm van werkpositionering waarbij het gewicht van de klimmer hoofdzakelijk door zijn uitrusting wordt gedragen. In eerste instantie is Rope Access ontwikkeld vanuit technieken die gebruikt worden binnen de bergsport en speleologie. Het biedt touw- technische oplossingen die het mogelijk maken allerlei moeilijk bereikbare plaatsen op een veilige en makkelijke manier toegankelijk te maken. In de loop der jaren is deze techniek internationaal uitgegroeid tot een serieus specialisme voor vakmensen en zijn deze technieken verfijnd en aangepast aan de strenge eisen zoals die gelden binnen de internationale en nationale Arbowetgeving. Statistieken wijzen uit dat Rope Access veiliger is dan het werken met collectieve maatregelen (steigers, liften, vangnetten etc.). Voorwaarde is echter wel dat strenge veiligheidseisen worden gehanteerd en dat alle methoden en technieken tot in de perfectie worden beheerst. Ook aan reddings technieken moet de nodige aandacht worden besteed. Tijdens de trainingsdagen hebben de vier monumenten wachters onder andere geoefend in het maken van knopen en bevestigingspunten, het opbouwen van een veilige afdaalsituatie en het redden van een op hoogte hangend slachtoffer. Deze specifieke vaardigheden zullen in onze provincie worden gebruikt om de op de monumenten- wacht aangesloten hogere objecten, voornamelijk kerken en kerktorens, nog beter te kunnen inspecteren en de eigenaren ervan een nog completer beeld te geven van de onderhoudsstaat. Om de bekwaamheid in Rope Access te behouden, zullen de monumentenwachters regelmatig moeten afdalen en zijn zij verplicht eenmaal per twee jaar op herhaling te gaan. Ook zal hun uitrusting frequent moeten worden nagekeken en zo mogelijk moeten worden vervangen. (Bron: Ascent) Monumentenwachters trainen nieuwe vaardigheden in Rope Access. Zeeuws Erfgoed 25 juni 2008/02 MONUMENTENWACHT

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 25