PUBLICATIES ACTIVITEITEN Inspirerend Zeeland Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven 75 jaar scouting Hulst (Hulst, Comité Jubileumboek Scouting Hulst, 2007) 100 pag.; ill. Het boek behandelt de periode van oprichting in 1932 tot 2007. in acht hoofdstukken die telkens een decennium beslaa, wordt aan de hand van veel fotomateriaal een beeld geschetst van de Hulster scouting door de jaren heen. uitgave in zwart-wit foto's. Susan Adam, Titus M. Eliëns, Agnes van den Noort-van Gelder, Dirk van Gelder (1907-1990): tekenaar en veel zijdig graficus: oeuvrecatalogus van de grafiek (Zwolle, Waanders, 2008) 304 pag.; ill., tek.; ISBN 978-90-400-8408 9. De publicatie geeft een volledig overzicht van het werk van de graficus Dirk van Gelder, met diverse korte inleidende hoofdstukken over het leven van Van Gelder door Agnes van den Noort-van Gelder. Uitgave in samen werking met het Gemeentemuseum Den Haag, ter gelegenheid van de tentoonstelling van 22 december 2007 tot 6 april 2008. Met een literatuur opgave en samenvatting in het Engels. Allie Barth, Frank de Klerk en Mirjam Louisse, Bevelands Welvaren (Goes, Het Paard van Troje, 2008) 104 pag.; ill., foto's, krt., tek.; ISBN 978 90-809531-3-0. Een alfabetisch overzicht van alle plaatsen op de Bevelanden: een korte geschiedenis, een historische anekdote (opgetekend uit archief of volksmond) en een oude foto uit het Gemeentearchief Goes. Voorafgegaan door een algemene inleiding en bovendien geïllustreerd met een tiental tekeningen-in-stijl door Danker-Jan Oreel. Met een beknopt notenapparaat. Hugo Borst [et al.], Willem van Hanegem (Kats, De Buitenspelers, 2007) 519 pag.; ill., foto's, tab.; ISBN 978-90-71359-03-3. Het grote en vuistdikke overzichtswerk van de uit Breskens afkomstige 'Kromme.' Bevat behalve veel foto's een biografisch overzicht van alle clubs waar Van Hanegem speelde en werkzaam was als trainer van de hand van tal van journalisten zoals Hugo Borst, Johan Derksen, Bert Nederlof, Leo Driessen en vele anderen. Achterin staan lijsten met alle gespeelde competitie wedstrijden, Europacupduels en wedstrijden gespeeld voor het Nederlands elftal. Gerard de Fouw [et al.], Speurtocht naar de Ramp. Lesbrief over de Watersnoodramp 1953 op Zuid en Noord-Beveland (Goes, Gemeentearchief Goes, 2007) 40 pag., ill., foto's, krt. Een lesbrief voor het basisonderwijs met zes lessen en twee bijlagen. De lessen zijn: de oorzaken, wat gebeurde er, evacuatie en hulp, weer terug, de deltawerken, sporen in de dorpen en in het landschap. De bijlagen bevatten: wat gebeurde er in de dorpen? En verhalen van ooggetuigen. Met een korte literatuuropgave. Stephen A. Hart, The clearing of the Scheldt Estuary and the liberation of Walcheren 2 October - 7 November 1944 (London, Central Office of Information, 2005) 20 pag.; ill., krt., foto's. Het achtste deel in een reeks over beslissende veldslagen in de Tweede Wereldoorlog uitgegeven door het Central Office of Information. Geeft in een notendop de gebeurtenissen rondom de bevrijding van West-Zeeuws- Vlaanderen en Walcheren en het vrijmaken van de Westerschelde in de herfst van 1944 weer. Guus Maris, Pierre Guillaume. Domburg Beaches (Haarlem, Ars et Animatio, 2006) 48 pag.; ill., tek.; ISBN 90-78618-02-7. Het boek bevat een weergave van de schilderijen die de Leidse schilder van de badplaats Domburg maakte. Cornélie van de Reepe, Hoe was het op de krant...? (Boxtel, Elfproducties, 2008) 240 pag.; ISBN 978-90 809116-3-5. Eerste deel van een driedelig werk over de bijna 43 werkzame jaren van journalist M.P. Dieleman bij de PZC. Aan zijn zijde beschrijft de auteur hoe zij als journalistenvrouw de periode 1952 1963 heeft beleefd. Omvat onder meer de Watersnoodramp, de Hongaarse Opstand en de Goese affaire. Ineke de Visser, Piet den Hertog en Marinus van Dintel, Boerderij in perspectief. Handvatten voor herbestemming (Kinderdijk, Stichting Boerderij Erf, Alblasserwaard- Vijfheerenland, 2007) 61 pag.; ill., foto's, tab., tek.; ISBN 978-90-806101 3-2. Voorlichtingsboek over actuele oplossingen voor het behoud en de herbestemming van boerderijen in de provincie. Gaat ook in op oplossingen voor de kleinere bijgebouwen. Tijdschriften Archief. Mededelingen van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (2006) 192 pag.; ISSN 0166-594X. In dit jaarboek van het Zeeuws Genootschap staat het uitge werkte verslag van de conferentie 'De balans tussen stad en platteland; desurbanisatie en de opkomst van de agrarische samenleving: Zeeland 1700 1860', die op vrijdag 3 november in de Abdij te Middelburg werd gehouden. Er zijn artikelen van de lezingen van Anton Schuurman, Wijnand W. Mijnhardt, Marjolein 't Hart, Paul Brusse, Piet van Cruyningen, Arno Neele, Willem Frijhoff en Jeanine Dekker. Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 17/nr.1 (2008) 1-36. Veronique De Tier gaat in op de ten toonstelling 'De Zeeuwse Klapbank' en het Zeeuws etymologisch woordenboek. Een bijdrage van Doeke Roos over 170 jaar vrije vaart op de Schelde, en I.H. Vogel-Wessels Boer besteedt aandacht aan de kunstenaars Jan Arends, Engel Hoogerheyden en David Kleyne in advertenties. Zeeuws Tijdschrift 58/ nr. 1/2 (2008) pag. 1-90. Opnieuw een dubbeluitgave. Waarom toch niet gestart met een nieuwe nummering met hooguit vier nummers per jaar? Ditmaal een literair themanummer. Onder meer aandacht voor de Zeeuwse liefde van Wolkers en Warren, het Zeeuws meisje van Ewald Vanvugt, een bijdrage over Jacobus Bellamy van Ad Tramper, en uitgebreid aandacht voor de Zeeuwse Boekenprijs. Wegens omstandigheden bevat deze agenda geen korte inhoudsomschrijvingen van de Zeeuwse heem- en oudheid kundige bladen. 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Geloven in Zeeland Beleef het religieus erfgoed van Zeeland. Een jaar lang tal van evenementen en activiteiten. Ga op pad en ontdek wat religieus erfgoed voor u kan betekenen. Raadpleeg de bijgesloten Evenementenkalender 2008. Info: www.scez.nl elke zondag Vlissingen, een stad van verhalen Startpunt Zeeuws maritiem muZEEum, 14.00 uur, t/m 26 oktober, m.u.v. 20 en 27 juli en 12 oktober. Stadswandeling met gids door bijzondere steegjes. Info: www.muzeeum.nl 28 juni t/m 27 juli Dijken van Wijven Grenzen Met ditmaal het thema 'Grenzen', voert het kunstcollectief Dijken van Wijven haar project uit op de historische locatie Staats-Spaanse Linies in Zeeuws-Vlaanderen. De forten Sint-Jacob en Sint-Livinus en het tussenliggende terrein lenen zich uitstekend voor 'grensverkenningen', zeker vanuit het perspectief van een kunstenaar. hiapiitirtüJ Op 19 april werd in boekhandel De Drvkkery te Middelburg een bijzondere reisgids gepresenteerd: Inspirerend Zeeland. De auteurs Aarnoud van der Deijl en Marga Haas verzamelden vijftig bijzondere Zeeuwse plaatsen. Zij bezochten diverse spirituele centra, kerken, tuinen en begraafplaatsen en interviewden bekende Zeeuwen over een plek die voor hen heilig is. Het resultaat is een mooi vormgege ven boekwerkje dat de toerist kan gebruiken om in de vakantie zinvolle uitstapjes te maken, maar die evengoed inwoners van Zeeland de ogen opent voor het verhaal achter bepaalde plaatsen in het landschap. Ook degene die meer wil weten van de geschiedenis van Zeeland, komt aan zijn trekken. De reisgids is uitgegeven door Den Boer|De Ruiter in Vlissingen, bevat 136 pagina's in fullcolour en is voor 15 euro te koop in de boekhandel. De auteurs bij de presentatie van 'Inspirerend Zeeland' op 19 april. Van de zeer fraaie foto's in Inspirerend Zeeland is een selectie op canvas uitgeprint, die in '2008 Jaar van het Religieus Erfgoed' als tentoonstelling door Zeeland gaat rondreizen.

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 29