Inhoudsopgave SCEZpresse Bij de omslag Zomerse strandtaferelen aan de kust bij Vlissingen. Montage van twee prentbriefkaarten uit de collectie Beeldbank Zeeland van de Zeeuwse Bibliotheek, datering circa 1905 en 1955. ARCHEOLOGIEERFGOEDEDUCATIEGESCHIEDBEOEFENINGMONUMENTENWACHTMONUMENTENZORGMUSEASTREEKTALEN 2 SCEZpresse JAARTHEMA 3 Zeeland omarmt themajaar MONUMENTENZORG 4 Minister Plasterk start aanwijzing topmonumenten uit Wederopbouw Bouwplanoverleg ongewijzigd ondanks inperking adviesplicht RACM ROP Zeeland trekt veel bekijks 6 Interview met Michel Dellebeke, leerling-restauratietimmerman 7 Een monumentale machine in Sluiskil MUSEA 9 Goede start Zeeuws museumseizoen 10 Zuunig op Erfgoed: update Veiligheidszorg Nieuwe verbindingen Centraal museumdepot bij COVRA 11 Collectieregistratie in Streekmuseum De Meestoof ARCHEOLOGIE 12 Archeologisch depot tijdelijk 'gesloten' Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland In memoriam J.A. Trimpe Burger 13 Onderzoek en meldingen 15 Vondst voor het voetlicht: Neanderthalerkamp in de Noordzeebodem ERFGOEDEDUCATIE 16 Schatverhalen van Walcheren Cultuureducatiedag 4 juni Promotiefilmpje Erfgoedmobiel CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN 17 Zeeuws maritiem erfgoed in de schijnwerpers 18 (V)erfgoed. De gele landbouwschuren van Walcheren Bedreigd Erfgoed: Villa Jufferschans in IJzendijke 19 Onderhoudswerkzaamheden aan paalhoofden STREEKTALEN 20 Schrijven in het dialect; één officiële Zeeuwse spelling? Overleg streektaalconsulenten en -functionarissen 21 Verhalenbundel 'Joop van Zijp vertelt' Hooglied in het Zeeuws LANDSCHAP EN HISTORIE 22 Volop bedrijvigheid in het veld 23 Culturele planologie in Middelburg? Een gemiste kans 24 De Archiefronde van Zeeland: Gemeentearchief Terneuzen MONUMENTENWACHT 25 Monumentenwacht behaalt certificaat Rope Access 26 Rijkssubsidie voor vele molens veiliggesteld 27 Colofon 28 MOnuMENTaal Minister Plasterk heeft de Tweede Kamer toegezegd begin 2009 een voorstel voor modernisering van de monumentenzorg te hebben uitgewerkt. Daarvoor is in het najaar van 2007 het project 'Modernisering Monumentenzorg' (MoMo) opgezet. De officiële start van MoMo vond plaats op 19 december. Eind van dit jaar moet het conceptadvies gereed zijn en aan betrokken partijen zijn voorgelegd, waarna het aan de minister wordt aangeboden. Begin 2009 volgt dan de brief van de minister aan de Tweede Kamer met de verder uitwerking. MoMo is nodig omdat het huidige stelsel onvoldoende antwoorden geeft op een aantal trends van financieel-economische, inhoudelijke, beleidsmatige en bestuurlijk/ organisatorische aard. De opvattingen over aard, omvang en waardering van het erfgoed zijn veranderd. Het monumentale erfgoed wordt bedreigd door de toenemende economische en ruimtelijke druk op de omgeving. MoMo gaat uit van een interactief proces met het veld. Ook in Zeeland wordt de stelseldiscussie gevoerd. SCEZ organiseerde op 22 mei op provinciale schaal een discussiemiddag. Eenieder kan ook aan de discussie bijdragen via www.moderniseringmonumentenzorg.nl. Ondertussen blijkt, niet toevallig in het Jaar van het Religieus Erfgoed, dat het nieuwe Besluit Rijkssubsidieregeling Instandhouding Monumenten (BRIM) voor een deel van de rijksmonumentale kerken van Zeeland ongunstig uitpakt. De kerken vallen van 2010 tot en met 2012 onder de nieuwe regeling, waarbij in principe uitsluitend geld wordt verstrekt voor onderhoud (instandhouding) en niet meer voor restauraties. Punt is echter dat sommige historische kerken nog niet aan de fase van het onderhoud toe zijn, omdat sprake is van restauratieachterstand. De minister stelt weliswaar op jaarbasis extra geld beschikbaar om de grootste achterstanden weg te werken, maar tot op heden is dat geld niet ten goede gekomen van enkele kerken in Zeeland die dat heel erg hard nodig hebben; onder andere de hervormde kerken in Nisse en Groede en de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Voorts is het maar de vraag of het BRIM, dat de onderhoudssubsidie maximeert op 100.000 over zes jaar, voldoende financiële soelaas biedt. Bijna de helft van de kosten die de kerken voor het onderhoud moeten maken zijn niet subsidiabel. De langste merklap ter wereld, in 2000 gemaakt door 243 Zeeuwen, is misschien (nog) geen erfgoed, maar wel degelijk monumentaal. Tot en met 6 juli is de merklap te bewonderen in de prachtige kapel van het Musée de la Tapisserie in Bayeux in Frankrijk. In dat museum hangt het wereldberoemde Tapijt van Bayeux met daarop de afbeelding van de verovering van Engeland door Willem de Veroveraar in 1066. Een bezoekje aan Bayeux in de maand juni beveel ik van harte bij u aan. Maar ook in Zeeland is en blijft deze zomer weer veel te genieten op erfgoedgebied. Zie daarvoor het activiteitenoverzicht in Zeeuws Erfgoed. Met speciale aandacht voor de tweede prijsvraag van het webportaal Geschiedeniszeeland.nl. Deze keer moet u op zoek naar de favoriete poort van Toon van der Zande uit Zierikzee. Vooral zoeken op Schouwen-Duiveland, denk ik. Wim Scholten, directeur Zeeuws Erfgoed 2 juni 2008/02

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 2