Zeeland omarmt themajaar M L'HuistQ VSBfonds Een jaar lang evenementen en activiteiten 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed In het vorige nummer van Zeeuws Erfgoed werd aandacht besteed aan de landelijke opening van het Jaar in Utrecht. Terwijl dit nummer op de pers lag vond op 16 mei in de Sint-Willibrordusbasiliek van Hulst de Zeeuwse opening van het Jaar van het Religieus Erfgoed plaats. Bij de aftrap werd ook de Evenementenkalender gepresenteerd die bijgevoegd is in dit nummer van Zeeuws Erfgoed. Gezien de grote hoeveelheid activiteiten die al plaats vonden en nog plaats gaan vinden, kunnen we gerust stellen dat Zeeland het Jaar van het Religieus Erfgoed omarmd heeft. Evenementen(kalender) De maanden juni, juli en augustus staan bol van de evenementen zoals wandelingen, speurtochten, concerten en tentoonstellingen. Het aanbod is verrassend groot en zeer veelzijdig. Ook staan een aantal jaarlijkse evenementen dit jaar in het teken van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Zo is de Culturele Week in Aardenburg, van 18 tot en met 24 juli, geheel gewijd aan het thema religie en zal op 5 augustus de jaarlijkse Dorpentocht van Terre des Hommes langs religieus erfgoed op Walcheren voeren. Voor het volledige programma van het Jaar van het Religieus Erfgoed in Zeeland: zie de Evenementenkalender bij deze nieuwsbrief of kijk op www.scez.nl. Wie activiteiten op het gebied van het religieus erfgoed in andere provincies zoekt, kan terecht op www.2008re.nl. jeugd tijdens de verzuiling in de jaren 30 van de twintigste eeuw op het platteland van Walcheren. De 13-jarige Middelburgse scholier David de Vries vertelt over zijn bar mitswa (zie ook 'Monumentaal' op de achterzijde). De bedoeling is dat het aantal verhalen verder wordt uitgebreid tot een veelvoud van zeven maal zeven. Alle Zeeuwen worden dan ook van harte uitgenodigd om zelf verhalen toe te voegen op de website. Prijsvraag neven- of herbestemming religieus erfgoed Een belangrijk aspect van het Jaar is aandacht vragen voor een goede toekomst van religieuze gebouwen. De Stichting 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed organiseert op verzoek van het VSBfonds een prijsvraag over religieus erfgoed. De prijsvraag is voor veelbelovende plannen voor neven- of herbestemming van religieuze gebouwen en omvat drie prijzen van respectievelijk 100.000, 50.000 en 30.000 euro. De prijsvraag stimuk eigenaren en beheerders gericht na te denken over de mogelijkheden die hun gebouwen bieden. Op 5 maart 2008 vond de aftrap van de prijsvraag plaats in de Oegstgeester Pauluskerk. Procedure, criteria en indieningvereisten zijn te vinden via www.2008re.nl. De winnaar van de prijsvraag en de twee overige prijzen zullen bekend worden gemaakt op de landelijke slotmanifestatie op 11 december in Middelburg. Het zou natuurlijk het mooiste zijn als er op de landelijke sluiting in Zeeland een Zeeuws plan in de prijzen zou vallen! Dus architecten, ontwerpers en kerkeigenaren, let op genoemde site! Daarnaast is de SCEZ op zoek naar kerkgebouwen in Zeeland die al herbestemd zijn of die al een duidelijk nevenfunctie hebben. Kent u voorbeelden in uw omgeving of in uw gemeente, laat het ons weten! Mail de voorbeelden, al dan niet met een digitale foto, door naar: m.boone@scez.nl. In het volgende nummer van Zeeuws Erfgoed willen wij aandacht besteden aan reeds herbestemde Zeeuwse kerken. zevenxzeven Bij de Zeeuwse opening op 16 mei werd ook het project 'zevenxzeven' gelanceerd. In 'zevenxzeven' worden door Jolanda Geerse zeven maanden lang zeven verhalen van jonge en oude, autochtone en allochtone, bekende en onbekende Zeeuwen bij religieus erfgoed (een gebruik, voorwerp, gebouw of plek in het landschap) verzameld en vastgelegd door de fotografe Mechteld Jansen. Met één druk op de knop plaatste de gedeputeerde voor cultuur Harry van Waveren de eerste zeven verhalen op de website www.zevenxzeven.nl. Zo verhaalt de voormalige rentmeester van het kroon domein te Kloosterzande André baron Collot d'Escury over de bijzondere band van zijn familie met de Nederlands-Hervormde Kerk in Kloosterzande. De 85-jarige Neeltje van der Sluijs-Vermeulen keert in haar bijdrage 'Zondags was het oorlog' terug naar haar Provincie Zeelard Zeeuws Erfgoed 3 juni 2008/02 Jaarthema

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 3