Minister Plasterk start aanwijzing topmonumenten uit Wederopbouw 9 Bouwplanoverleg ongewijzigd ondanks inperking adviesplicht RACM ROP Zeeland trekt veel bekijks Monumentenzorg In maart is de officiële aanwijzingsprocedure gestart van de honderd topmonumenten uit de Wederopbouwperiode (1940-1958). In Zeeland betreft dit het station van Vlissingen van Sybold van Ravesteyn, de Vlissingse Zeevaartschool naar ontwerp van A. Rothuizen en PJ. 't Hooft, en de RK H Maria ten Hemelopnemingkerk te Philippine (zie Zeeuws Erfgoed van juni 2007). Deze zogenaamde artikel 3-procedure is een logisch vervolg op het eerdere voornemen van minister Plasterk deze toppers als rijksmonument te willen aanwijzen. Voor het afronden van de aanwijzingsprocedure, die conform de Monumentenwet 1988 circa tien maanden duurt, zijn de adviezen nodig van gemeente, eventueel provincie en van de Raad voor Cultuur. Het gevolg van een aanwijzing tot rijksmonument is dat er voor wijzigingen een vergunningplicht geldt. Daar tegenover staat dat aanspraak gemaakt kan worden op financiële voorzieningen voor instandhouding van de cultuurhistorische waarden. De aanwijzing van deze moderne monumenten kan het draagvlak voor deze architectuur bij een breed publiek vergroten. In de opmaat naar een stelselwijziging, waarbij onder andere de adviesplicht van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM) zal worden ingeperkt, is de Dienst gestart met een interimbeleid. Het uiteindelijke doel van de inperking is dat de RACM minder adviezen zal uitbrengen waardoor er meer ruimte ontstaat zich te concentreren op de grotere plannen. Dus geen adviezen meer over het wel of niet aanbrengen van een dakkapel, maar wél over zaken als sloop, reconstructie en herbestemming. Vanaf het ingaan van de overgangssituatie zal het Rijk adviseren over plannen die voldoen aan de genoemde criteria. De Provincie Zeeland blijft in 2008 adviseren over alle plannen buiten de bebouwde kom. Dat betekent dat er plannen zijn, waarbij de Provincie Zeeland nog wel adviseert, maar de RACM niet meer. Hoe dan ook betekent dit dat er voor het bouwplanoverleg in Zeeland niet veel verandert. Sterker nog: de wenselijkheid om die bouwplannen te bespreken die naar alle waarschijnlijkheid binnen de adviesbevoegdheid vallen, wordt hierdoor alleen maar onderstreept. Juist dat type bouwplannen werd toch al geagendeerd op het Zeeuwse bouwplanoverleg. Dus vroegtijdig, in het voorstadium, in goed overleg tussen de verschillende adviserende instanties. Daarnaast blijft het voor gemeenten in de interimperiode mogelijk om plannen binnen de bebouwde kom, waarover geen advies hóeft te worden ingewonnen, op het bouwplanoverleg te bespreken. Dit kan handig zijn als bouwsteen in de vergunningverlening, bijvoorbeeld bij twijfel of als second opinion. ROP Zuid-West Restauratie Opleidingsprojecten Zeeland Een bekend gezegde is: 'wie aan de weg timmert heeft veel bekijks'. Dit geldt zeker voor de bouw, en in het bijzonder de restauratie van ons culturele erfgoed. Hierbij springen vooral de restauratie projecten van het ROP in het oog. Bestonden begin 2006 de eerste werkzaamheden van het ROP Zeeland uit het selecteren van leerlingen, het formeren van een restauratieklas en het benaderen van aannemers en opdrachtgevers, nu in 2008 is dit laatste al niet meer het geval. Steeds meer lezers van Zeeuws Erfgoed nemen met de ROP-coördinator contact op omdat zij projecten weten voor leerlingen in de bouw. Zwartenhoekse Zeesluis, Westdorpe Opdrachtgever: Waterschap Zeeuws-Vlaanderen Aannemer: Leenhouts uit Sluis De officiële start van de restauratie was op 20 december 2007. De sluis is vrijgemaakt van beplanting en bomen. Op dit project gaan twee leerlingen metselen en één leerling restauratie timmerkracht aan de slag. Het eerste opleidingsonderdeel waar zij mee te maken krijgen, is het verwijderen en archiveren van historische materialen, zodat deze later weer op hun oorspronkelijke plek kunnen worden teruggeplaatst. Heilige Corneliuskerk, Lamswaarde Opdrachtgever: Kerkbestuur Heilige Corneliuskerk Aannemer: De Bonth van Hulten uit Nieuwkuijk Bouwsporen ofwel eerder uitgevoerde (herstelwerkzaam heden kom je bij een groots project als dit tegen. Tijdens de restauratie van het dak van de kapel kwam aan het licht dat muurplaten betimmerd waren met hout om de verrotte delen aan het oog te ontrekken. Oplossingen als deze zijn op de langere termijn niet adequaat en zijn van een tijdelijke aard. Een goed voorbeeld voor de leerlingen hoe het dus niet moet! Zeeuws Erfgoed 4 juni 2008/02 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 4