Gistpoortcomplex, Middelburg Met afmonteren en aftimmeren leggen momenteel twee leerlingen timmeren de laatste hand aan delen van de Abdijgebouwen. Bij een restauratie als deze is het schilder werk een grote klus, denk alleen al aan het schilderen van de vele profiellijsten, deuren en lambriseringen. Eenmaal weer zonder steiger staat het complex er weer netjes bij. Het grootste gedeelte van de restauratie heeft zich echter binnenin afgespeeld. Excursies, gastlessen en verder Historische boerderij, 's-Heer Abtskerke Opdrachtgever: Stichting Het Zeeuwse Landschap Aannemer: Van de Linde uit Goes De restauratie van de historische boerderij loopt voorspoedig. Net als bij andere restauratieprojecten zijn hier onvoorziene werkzaamheden. Op dit moment bestaan de werkzaamheden uit het herstel van de verdiepingsvloeren, herstel van de dakconstructie en het terugleggen van de originele oude holle pannen. Oude gymlokaal, Middelburg Opdrachtgever: Gemeentelijk vastgoed b.v. Middelburg Aannemer: Van de Linde uit Goes Het oude gymlokaal aan het Sasterrein is inmiddels gereed en is in gebruik genomen als kantoor voor Architectenbureau Bouwwinkel Zeeland uit Middelburg. Opdrachtgever: Provincie Zeeland Aannemer: Leenhouts uit Sluis Bellamypark 19, Vlissingen Opdrachtgever: de heer W.A.H. van Gessel Aannemer: Bouwgroep Peters uit Middelburg Nu de steigers aan de voor- en achterzijde zijn verwijderd, zijn de resultaten van de restauratie van wat eens een burgemeesterswoning was en daarna het Vlissings museum goed zichtbaar. De werkzaamheden vinden nu veelal binnenshuis plaats, zoals het terugleggen van de marmeren tegelvloer in de hal, het aanbrengen van plafondversieringen en het schuren en lakken van de houten vloeren. Veel tijd vergt het afkrabben van de deuren en betimmeringen, die daarna weer in de originele kleuren worden geschilderd. Kleine Kerk, Veere Opdrachtgever: College van Rentmeesters SOW Kerk Veere Aannemer: Bouwgroep Peters uit Middelburg Bij een kerk zijn regelmatig onderhoud en controle van de constructies zeker noodzakelijk. Bij de Kleine Kerk is op enkele plekken zwam in de constructie geconstateerd. Om die reden is dan ook een zware eiken trekbalk vervangen en zijn diverse balkkoppen met twee componenten materiaal aangegoten. De werkzaamheden bestaan verder uit zwamsanering en het inboeten van het metselwerk van de gevels en de schoorsteen; ook een gedeelte van het aangetaste dakbeschot is vervangen inclusief de natuursteenleien. Geerteskerk, Kloetinge Opdrachtgever: Kerkbestuur Aannemer: Van de Linde uit Goes Inmiddels is gestart met de restauratie van het koor gedeelte; het metselwerk van de muren is in slechte staat en er moeten grote gedeelten worden vervangen. Bij het 'inboeten', het vervangen van kapotte en verweerde stenen, moet rekening worden gehouden met de fysische eigenschappen van materialen die vroeger werden gebruikt, zoals de stenen en de metsel- en voegmortel. De dakconstructie is op kleine onderdelen na goed. Een ongediertebehandeling moet de constructie ook op langere termijn beschermen. Peter van der Vliet, projectleider van de gemeente Middelburg, verzorgde op 26 maart een gastles voor de restauratieklas van het ROC Zeeland te Vlissingen. Op 6 april brachten de leerlingen vervolgens een bezoek aan de Historische Scheepswerf A.C. Meerman in Arnemuiden, waar zij na het welkom van Ria Geluk een rondleiding kregen over de werf. Afsluitend kregen de leerlingen voorlichting over loopbaanbeleid in de bouw door Dick Groot Koerkamp. Aan de Oudkortgenedijk in Kortgene wordt op dit moment een oude houtzaagwerf met een historische timmerwerkplaats opgericht. De leerlingen bezochten de houtzaagwerf en kregen uitleg van Kees Wesdorp, initiatiefnemer van de houtzaagwerf, over het verzagen van boomstammen en het bewerken van hout met ambachtelijk gereedschap. Zeeuws Erfgoed 5 juni 2008/02 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 5