Voor straf stuurde mijn vader mij naar een molen. Ik vond het daar zeer interessant" Interview Nieuwe projecten? Michel Dellebeke, 21 jaar leerling-restauratietimmerman en werkzaam op ROP-project 'Bellamypark 19' Hoe lang ben je al in opleiding en werkzaam in de "Ik ben nu bijna vier jaar werkzaam in de bouw, eerst de opleiding primair timmeren en vervolgens de opleiding restauratie timmerkracht." Wat zijn je vooropleidingen? "Eerst middelbaar VBO kaderberoepsopleiding richting bouw, daarna de opleiding primair timmeren." Heb je altijd al belangstelling gehad voor een opleiding in de bouw "Nee, eigenlijk niet. Vroeger wilde ik altijd buschauffeur worden. Op mijn elfde kreeg ik een keer straf van mijn vader en werd ik naar Molen De Pere in Oost-Souburg gestuurd om daar een beetje tot bezinning te komen door zelf te zien wat hard werken is. Dat bleek geen straf te zijn, want ik vond alles wat daar gebeurde erg interessant. Zodoende werd ik op mijn twaalfde de jongste molenaar. Door mijn opleiding als restauratietimmerman hoop ik ooit in de molenrestauratie mijn brood te kunnen verdienen." Hoe wist je van de mogelijkheid voor een vervolgopleiding in de restauratie en waarom heb je hiervoor gekozen? Heeft dit ook te maken met het feit dat je tot voor kort een van de jongste molenaars in Nederland was? "Ik wist van de vervolgopleiding door voorlichting en folders via school. Op internet heb ik verder naar deze mogelijkheden gekeken. Ik heb bewust voor deze restaura tieopleiding gekozen door mijn voorliefde voor historische panden. De geschiedenis, stijl en voormalige functies van een bepaald pand fascineren mij. In dit pand waar ik nu aan het werk ben, heb ik bijvoorbeeld een krant uit 1890 gevonden. Dat soort dingen vind ik geweldig. Door mijn interesse voor molens heb ik zeker al meer dan honderd molens in binnen- en buitenland bekeken. Ik zie dan vaak uitgevoerde restauratiewerkzaamheden die ik zelf zeker anders zou hebben gedaan. Mijn streven is dan ook om hier zelf mijn vak van te maken en mijn kennis later weer over te dragen aan geïnteresseerden, zodat deze kennis nooit verloren gaat." Heb je nog bepaalde ambities, wil je nog verder leren? "Mijn ambitie is dus molenrestaurateur te worden. De volgende opleiding die ik wil gaan doen is uitvoerder in de restauratiebouw." Ben je door je opleiding in de restauratie je meer gaan interesseren voor cultuurhistorie? "Hoewel ik altijd al zeer geïnteresseerd ben geweest in cultuurhistorie, is deze interesse door mijn opleiding inderdaad wel vergroot." Ben je trots op je gemaakte werk? Ja, zeer zeker. Vooral ook omdat het speciaal om dit pand gaat. Hier liep ik vroeger zo vaak langs en ook toen het nog als museum diende, heb ik het pand vaak van binnen bezocht. Dat ik nu mag meehelpen aan de restauratie ervan, geeft mij een speciaal gevoel. Wel is het zo dat ik sommige werkzaamheden persoonlijk anders aangepakt zou hebben, maar ja, je hebt te maken met de wensen van de opdrachtgever en daar heb je je aan te houden." Is deze opleiding goed te combineren met het werk als molenaar? "Ik vind het goed te doen. Naast mijn opleiding en werk als molenaar (Molen De Jonge Johannes in Serooskerke) ben ik ook nog bestuurslid van de Vereniging de Zeeuwse Molen en hoofdredacteur van het verenigingsblad. Ook leid ik inmiddels andere jonge molenaars op. Door de interesse die ik op dit gebied heb, is alles goed te combineren." Vóór 2006 was er nog geen structuur voor de opleiding restauratie in Zeeland. Met medewerking van Bouw Opleiding Zeeland en het ROC Zeeland is dit mogelijk geworden. Hoe vind je de opleiding tot nu toe en hoe heb je de praktische en theoretische begeleiding ervaren? "De opleiding is heel leuk en leerzaam. Je merkte wel dat de opleiding nog in de kinderschoenen stond. Wat ik jammer vind, is dat de opleiding in één jaar afgerond moet zijn, waardoor je eigenlijk niet aan alle eisen kunt voldoen. Er zouden meer projecten bij moeten komen, zodat je doorlopend ervaring op kunt blijven doen." Hebt of weet u projecten die misschien interessant kunnen zijn voor de opleiding in de restauratie of hebt u vragen hierover, neem dan contact op met Jan van Zon, coördinator Restauratie Opleidingsprojecten voor de provincie Zeeland. Hij informeert u graag over de erkenning als (ROP-) leerling-bouwplaats en de te volgen procedures (telefoon 0118-670615 of 06-50280101, e-mail vanzon@ropzuidwest.nl). Zeeuws Erfgoed 6 juni 2008/02 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 6