Zff.uws-Vlaanderen vondstmateriaal ontbrak. Daarnaast kwamen enkele funderingen uit de vijftiende/zestiende eeuw aan het licht, paalkuilen uit mogelijk de vijftiende eeuw, afvalkuilen en greppels met daarin ook vondstmateriaal uit de twaalfde/ dertiende eeuw. Samengevat betreft het continuïteit in bewoning vanaf zeker de vijftiende tot de achttiende eeuw. Ook werden zelaspakketten aangetroffen; zelas is (zouthoudende) as van verbrand veen. Iets buiten het are aal van De Witte Hoefjes zijn moerneringskuilen (veen- afgravingen) vastgesteld. Mogelijk betreft het een veenontginningsboerderij, maar dit is niet zeker. 'Moated site' en Romeinse scherven uit Mannee Wegens de aanleg van nieuwbouwwijk Mannee in het noordoosten van Goes is archeologisch onderzoek uitgevoerd. Na een booronderzoek en een in twee fasen uitgevoerd proefsleufonderzoek konden de archeologische sporen in het noordoostelijk deel van het plangebied niet voldoende bepaald worden. Middels een Archeologische Begeleiding van een bouwkavel met riolering, uitgevoerd door onderzoeks- en adviesbureau voor Bouwhistorie, Archeologie, Architectuur- en Cultuurhistorie (BAAC) is de locatie gewaardeerd. Bij dit onderzoek zijn op de kreekrug ter plaatse paalsporen en enkele andere off-site verschijnselen aangetroffen. In het poelgebied, waar aanvankelijk geen sporen werden verwacht, is een omgracht terrein, een zogenaamde moated site, vastgesteld, waarvan de vondsten grotendeels dateren tussen 1350 en 1450. Deze sporen zijn gedocumenteerd, maar blijven behouden in situ omdat ter plaatse niet verder wordt gegraven. De oudste vondsten waren twee scherven uit de Romeinse tijd. Een klein deel van het vondstmateriaal dat niet aan sporen te relateren valt, dateert uit de twaalfde eeuw. Tonput uit de zestiende eeuw, voorloper van het gehucht De Witte Hoefjes (foto SOB Research). Volledig karrenwiel op de bodem van de tonput te Goes (foto SOB Research). Huisplattegrond uit de Aardenburgsche Havenpolder. Middeleeuwse sporen Aardenburgsche Havenpolder In de Aardenburgsche Havenpolder langs de Draaibrugseweg te Aardenburg vindt op grote schaal natuurontwikkeling plaats. Daarbij wordt over grote oppervlaktes grond tot onder de bouwvoor afgegraven. Op diverse plaatsen zijn drinkpoelen aangelegd. De SCEZ heeft afgelopen voorjaar en zomer na twee vondstmeldingen diverse archeologische sporen in het gebied waargenomen en vondsten verzameld. De sporen zijn met de hulp van een landmeter van de Provincie Zeeland ingemeten. De archeologische resten, daterend uit de late middeleeuwen, bevonden zich direct onder de bouwvoor. Ze behoren bij een nederzettinkje dat waarschijnlijk enkele huizen langs de voormalige haven van Aardenburg omvatte. De Aardenburgsche Haven polder zelf dateert pas uit 1813; hij kwam tot stand door afdamming van het Aardenburgse havenkanaal. Op diverse plaatsen in het onderzoeksgebied zijn tijdens de inspectie donkere verkleuringen waargenomen, waarin soms baksteenpuin en/of aardewerkscherven voorkwamen, voornamelijk daterend uit de veertiende/vijftiende eeuw. Zeeuws Erfgoed 10 september 2008/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 10