Werkgroep Metaalvondsten Zeeland afdeling Zeeland Vondstmeldingen en archeologisch spreekuur ircheologische ^Werkgemeenschap Nederland De oudste vondsten en sporen dateren waarschijnlijk uit de dertiende eeuw. Op één locatie bevond zich een duidelijke kleine huisplattegrond van circa 8 x 6 meter. Van het huis zijn alleen de onderste steenlagen en puin teruggevonden, omringd door afvallagen in de vorm van donkere verkleuringen. De huisplattegrond is in de loop van de tijd mogelijk afgetopt. Dieperliggende sporen zoals greppels en afvallagen waren nog wel goed zichtbaar. Mogelijk is ook een tweede huisplaats aangetroffen, iets ten noorden van de eerste. Omdat de sporen hiervan niet in het vlak maar in een talud zijn waargenomen was een plattegrond niet onloochenbaar aan te tonen. Maar gezien de vrij grote hoeveelheid uit een spoor verzamelde vondsten, waaronder een concentratie baksteenpuin, aardewerkscherven en enkele plavuisfragmenten, is de aanwezigheid van de tweede huisplaats wel waarschijnlijk. De bakstenen kunnen in de directe nabijheid van de huisplaatsen zijn gebakken, getuige de in het gebied aangetroffen resten van een baksteenoven. Nieuwe vondsten Aardenburg, rioleringsplan-2 Dat de bodem in Aardenburg doordrenkt is van vondsten uit prehistorie, Romeinse tijd en middeleeuwen is de afgelopen tijd nog maar eens bevestigd! De vorige editie van Zeeuws Erfgoed meldde al een aantal spectaculaire vondsten bij de rioleringswerkzaamheden in de Brouwerijstraat, Westmolenstraat en Peurssenstraat. In de Wandeldreef en Hennequinstraat is een aantal waterlopen aangetroffen zonder veel vondstmateriaal. In de Zuidstraat was het zoals verwacht weer raak. In een laag met vondsten uit de elfde eeuw bevond zich een verticaal gerichte uitgeholde boomstam met vondst materiaal. Zeer waarschijnlijk is deze als waterput gebruikt. Daarnaast is een grote gracht of waterloop aangetoond met aan de oevers boomstronken en op de bodem een bijna volledige kom van terra sigillata- aardewerk uit de Romeinse tijd. Verder onderzoek moet uitwijzen om welke waterloop of gracht het gaat, zeker in relatie tot het iets naar het oosten gelegen castellum (Romeins fort). Voordien verwachtte men al dat hier een deel van de Romeinse weg die vanaf dit fort in westelijke richting liep zou worden aangetroffen. Deze verwachting is bewaarheid. Booronderzoek Hulst, Bierkaaistraat In het woningblok tussen de Bierkaaistraat en de Overdamstraat in Hulst is wegens het uitgraven van de oude gedempte haven een aantal macro core-boringen in raaien gezet om de diepte van de haven, de havenvulling en eventuele kades en beschoeiing in kaart te brengen. Hieruit blijkt dat de diepte van de haven circa 5,70 meter onder het maaiveld is. De haven in de binnenstad werd rond 1600 gedempt. De gemeente Hulst wil de oude haven opnieuw uitgraven en een waterpartij met kades op deze plek aanleggen om de binnenstad een nieuw elan te geven. Er vindt een opgraving plaats omdat er een redelijke kans is op het aantreffen van goed geconserveerd vondstmateriaal en scheepswrakken. Melding van archeologi sche vondsten dient te geschieden bij de SCEZ. Het materiaal wordt wan neer nodig geregistreerd en gedocumenteerd, maar blijft altijd in het bezit van de melder, tenzij deze het zelf wil afstaan. Uw melding van vondst(en) of waarneming(en) kan ook schriftelijk of telefo nisch geschieden bij: SCEZ Postbus 49 4330 AA Middelburg T 0118-670870 E j.jonpepierSCscez. nl Daarnaast houdt de SCEZ op elke eerste dinsdag middag van de maand een archeologisch spreekuur. U kunt het spreekuur in gebouw De Burg Groenmarkt 13 te Middelburg bezoeken om voorwerpen te laten determineren (geldswaarde wordt niet getaxeerd), vondstmeldin gen te doen, of allerlei vragen op het gebied van de Zeeuwse archeologie voor te leggen. De eerstvolgende archeologische spreek uren vinden plaats op de dinsdagmiddagen 7 oktober, 4 november en 2 december van 15.30 tot 16.30 uur. Dank voor uw medewerking! Loden met het wapen van Vlissingen. Gewicht met het wapen van Vlissingen De heer De Jager meldde een loden gewicht, dat hij vond bij graafwerkzaamheden in de omgeving van Nieuw- en Sint-Joosland. Het is een blokgewicht met een instempeling van een fles, het 'stads- merk' van Vlissingen. De conditie van de instempeling is zeer duidelijk. De massa bedraagt 110 gram. Het zou in dit geval gaan om een stuk van vier ons (een ons was circa 29 gram). Vier ons is een kwart van het Brabants pond van 469 gram. Met eventuele slijtage komen we op de huidige massa uit. De datering van het gewicht is moeilijker omdat het een losse vondst betreft. Gezien de uitvoering is datering in de zestiende/zeventiende eeuw waarschijnlijk. Zeeuws Erfgoed 11 september 2008/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 11