I Zuunig op Erfgoed: update Netwerkaanpak Veiligheidszorg Erfgoedinstellingen 2 u Wie is rood, wie is groen Eind mei heeft het Veiligheidsnetwerk Erfgoedinstellingen Zeeuws-Vlaanderen zijn laatste workshop afgerond. Nu werken er in heel Zeeland zo'n veertig musea en archieven samen in vier regionale netwerken. Zij hebben een calamiteitenplan gemaakt en tot en met september is er de gelegenheid om het plan te oefenen in de vorm van een 'tabletop'-oefening, een vrijwilligersbriefing of een oefening met BHV'ers en brandweer. In september en oktober komen de netwerken alweer voor hun eerste vergadering in nieuwe samenstelling bijeen. Het maken van het plan en het oefenen waren twee prachtige middelen om veiligheid in de erfgoed sector op een hoger plan te tillen, maar het is ook belangrijk dat de netwerken één of twee keer per jaar bij elkaar komen om veiligheidszorg blijvend op de agenda te houden. Op die eerste vergadering staat een presentatie van de Veiligheidsregio Zeeland op het programma. De Veiligheidsregio is met het meerjarige programma WaV e intensief aan het onderzoeken hoe Zeeland zich voorbereid heeft op een EDO, wat staat voor 'Ergst Denkbare Overstromingsscenario'. Welke maatregelen zijn er al getroffen tegen de komst van hoogwater, en wat zou Gravure van Jan Luyken, in 1702 gebruikt ter illustratie van o. m. de stormvloed van 1682 in zuidwestelijk Nederland. er allemaal nog geregeld moeten worden? In het project 'Kritieke Spots' is ook het onderdeel cultureel erfgoed opgenomen, een primeur in Nederland. Bij een calamiteit denken hulpdiensten normaal gesproken vooral na over bewoners en dieren in het getroffen gebied; erfgoed wordt helaas nog vaak vergeten. Alle erfgoedlocaties zijn nu opgenomen in de Veiligheidsrisicokaart van Zeeland. Op de netwerkvergaderingen krijgen de erfgoedinstellingen een beeld van hoe het water zich zal gaan gedragen en welke gebieden op de kaart groen blijven (ofwel veilig) en welke in de rode gevarenzone komen te liggen. Informatie die zeer waardevol kan zijn bij het bedenken van noodscenario's zoals een evacuatie van archiefstukken of museumobjecten. Oefening 'Waterproef Een bijzonder project binnen WaVe is de hoogwater oefening, die plaats zal vinden in de eerste week van november. Dan zijn er door heel Nederland oefeningen onder de verzamelnaam 'Waterproef', waarmee de gevolgen van verschillende typen overstromingen zullen worden nagebootst. Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen dient als oefenlocatie voor de Zeeuwse variant van Waterproef. Wilbert Weber, directeur van het muZEEum, doet graag mee, want "het gat in de dijk ligt hier precies voor de deur!" Het thema van het museum is ook erg toepasselijk: de betekenis van de zee en de strijd mét het water, niet zozeer tégen het water. Wilbert Weber: "We moeten met het water leren leven en daarom eventuele problemen ook anders gaan benaderen. Zo'n oefening is een prima instrument voor het testen van scenario's, en ook voor het bewust maken van bestuurders." Zelfredzaamheid is voor de erfgoedinstellingen het belangrijkste, maar de aanwezigheid en de mogelijke bedreigingen van erfgoed moeten ook in de hoofden van de operationele diensten gaan zitten. De Veiligheidsregio Zeeland gaat nog tot en met 2009 door met WaVe, en dan moet hopelijk blijken dat we ons niet meer onnodig laten verrassen door watersnood. Dat we samen met elkaar beter berekend zijn op het ergst denkbare. De Zeeuwse erfgoedinstellingen zijn met hun Netwerkaanpak Veiligheidszorg in ieder geval zeer goed bezig. Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen Zeeuws Erfgoed 13 september 2008/03 Musea

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 13