Uitwisseling van kennis en ervaring Sporen van beleving Open Monumentendag in september Kennismaken met Monumentenwacht Zeeland ïïK» Zeeuwse en Oost-Vlaamse monumentenwacht gezamenlijk op pad. De monumentenwachten van Zeeland en Oost- Vlaanderen hebben de afgelopen maanden intensief samengewerkt. Als samengestelde teams gingen zij in verschillende regio's op pad en voerden inspecties uit aan monumentale objecten in Oost-Vlaanderen (2x), in Zeeuws-Vlaanderen (1x) en op Zuid-Beveland (1x). Met als doel het uitwisselen van kennis en ervaring haalden de monumentenwachters op ongedwongen wijze de oude bestaande banden weer aan. De twee collega-wachten komen aan het einde van het jaar weer bijeen om hun ervaringen te evalueren. Nu al kan gezegd worden dat de gemeenschappelijke inspecties als zeer leerzaam en nuttig zijn ervaren. Een eerste resultaat van deze uitwisseling is er al: een erva ren monumentenwachter uit Oost-Vlaanderen die onlangs ook de opleiding tot molenaar afrondde, gaat in Zeeland assisteren bij de moleninspecties. Een medewerker van Mola, de Oost-Vlaaamse provinciale molenorganisatie die zich later bij de teams voegde, was na een moleninspectie van mening dat deze uitwisseling zinvol en belangrijk was. Belangrijk niet alleen voor het behoud van de molens in Vlaanderen en Zeeland, ook komt de samenwerking ten goede aan de verbreding van de kennis en vaardigheden van beide monumenten- wachten. In de toekomst zal de samenwerking zeker worden voortgezet en mogelijk worden uitgebreid. LijJlU Monumentendag Bouwspoor uit het verleden aan de Groenmarkt in Het landelijke thema voor de Open Monumentendagen (OMD) op 13 en 14 september is 'Sporen'. Het kan gaan om sporen in het landschap, sporen in steden en dorpen, sporen in monumentale panden. Maar ook zijn er sporen terug te vinden in onze beleving van gebeurtenissen uit het verleden of in ervaringen die we mee hebben gekregen van onze ouders en voorouders. Met dit thema als leidraad zullen gemeenten en plaatselijke comités vorm geven aan de OMD 2008. Sporen van beleving: archeologie, bouwhistorie en cultuurlandschap Het thema 'Sporen' plaatst nog nadrukkelijker dan anders al het geval is duizenden monumenten in een historisch perspectief. Het verbindt landschapselementen, straten- patronen en bodemvondsten uit een ver of recent verleden. Het omvat het culturele erfgoed in een brede en meer ruimtelijke zin dan voorheen. De keuze voor dit thema is niet toevallig: de inwerking treding van de Wet op de Archeologische Monumentenzorg in 2007 en het toenemend belang van bouwhistorisch onderzoek in de monumentenzorg hebben de landelijke Stichting OMD op dit spoor gezet. 'Sporen' vertellen over de geschiedenis van een stad, over de bewoners van een bepaalde streek, hoe zij woonden en in hun levensonderhoud voorzagen. Daarbij is het cultuurlandschap als onderdeel van het culturele erfgoed steeds meer in de belangstelling komen te staan. Zeeuws Erfgoed 16 september 2008/03 De monumentenwacht levert een belangrijke bijdra ge aan het vroegtijdig opsporen van gebreken aan monumentale objecten. Momenteel maken de eigenaren van ongeveer 950 monumenten in Zeeland gebruik van de diensten van de Zeeuwse monumen- tenwacht. Kennismaken met de werkzaamheden van de monumentenwacht kan op 13 september! Voor meer informatie, kijk op www.scez.nl. Programmaoverzicht 13 en 14 september Informatie over de deel nemende monumenten en de lokale activiteiten is te vinden op: www.open- monumentendag. nl. De Zeeuwse monumen ten zijn vooral op zaterdag te bezichtigen. Vaak geven de gemeenten een eigen brochure uit, die verkrijgbaar is bij scholen, VVV- en postkantoren en op de dag zelf bij de gro tere monumenten.

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 16