Herfsttij in Hulst EDREIGD Erfgoed Jezus draagt zijn naar Golgotha. Eén van de vele zerkafbeeldingen. De tand des tijds heeft ook op deze deksteen De monumentale praalgraven zijn gelegen achter een fraaie rij sterkersen. Langs deze laan zijn de oudste graven gelegen. Vooral hier doet de combinatie van sfeervolle bomen en overvloedig bewerkte grafmonumenten denken aan bekende begraaf plaatsen, zoals het Parijse Cimetière du Père Lachaise. Helaas moet voor het voortbestaan van het oude, monumentale gedeelte van deze begraafplaats gevreesd worden. Want hoewel het geheel er harmonieus en sfeervol uitziet, blijkt bij een nadere beschouwing het verval al geruime tijd geleden te hebben ingezet. Verscheidene dekstenen zijn gebroken en/of van hun plaats gekomen. Daarbij is een groot aantal afgedekt met een voortwoekerende moslaag. Ook zijn onderdelen van grafmonumenten losgeraakt, zoals medaillons en kruizen. Ze liggen aan de voet van de monumenten, tussen hardstenen paaltjes en gebroken kettingen. Spoedig ingrijpen is gewenst, wil men dit unieke stukje funerair erfgoed voor de stad Hulst behouden. Herstel en onderhoud van deze graven is echter kostbaar. Dit beseft ook de gemeente, die als beheerder van de begraafplaats te kennen heeft gegeven geen geld uit te trekken voor behoud van dit stukje cultureel erfgoed. Het onderhoud is nu eenmaal een verantwoordelijkheid van de nabestaanden. En aangezien nabestaanden na anderhalf eeuw moeilijk te traceren zijn, dan wel bij opsporing afzien van een bijdrage in de herstel- en/of onderhouds kosten, zet het verval onverminderd door. Enkele grafmonumenten zijn al onherstelbaar beschadigd, andere wacht op korte termijn een dergelijk lot. Nog even en de stad Hulst is een zeer fraaie en karakteristieke cultuurhistorische plek kwijt. Een samenwerking tussen gemeente en vrijwilligers zou misschien soelaas kunnen bieden. Want een beetje meer respect voor (de funeraire kunst van) onze voorouders - zoals al in veel andere plaatsen in Nederland is waar te nemen - is vanuit cultuurhistorisch oogpunt zeer wenselijk. Een mooi uitgangspunt, en dat in het Jaar van het Religieus Erfgoed. Oude begraafplaatsen zijn vaak een oase van rust. Zo ook de omvangrijke algemene begraafplaats aan de Glacisweg in Hulst. Direct buiten de oude vesting gelegen, biedt deze dodenakker de bezoeker de mogelijkheid om de hectiek van het dagelijkse leven even achter zich te laten. Begraven en begraven worden, herdenken en herdacht worden. Hier, op deze plek ontkom je er niet aan: even stilstaan bij de sterfelijkheid van de mens. Al ruim 150 jaar worden aan de Glacisweg de voorouders van menig Hulstenaar aan de aarde toevertrouwd. Rijk dan wel arm, velen vonden in deze grond hun laatste rustplaats: in een eigen graf, een familiegraf of in een algemeen graf. Afkomst, status en persoonlijke rijkdom bepaalden met name in het verre verleden de grafvorm en de verschijningsvorm van de grafsteen of het grafmonument. Dit is dan ook zichtbaar op het oudste gedeelte van de begraafplaats, vanaf de ingang aan de Glacisweg gezien rechts achterin. Dit gedeelte ligt er wat verloren bij, verscholen achter het vele groen. Maar dichterbij gekomen blijkt dat deze graven in de oorspronkelijke opzet juist op een prominente plaats waren gelegen; in de uiterste hoek bevindt zich namelijk een imposant toegangshek, bestaande uit twee bakstenen pijlers met hardstenen vazen als bekroning. Een rijkelijk versierd smeedijzeren hek completeert het monumentale geheel. Samen met de aansluitende bomenlaan vormde dit hekwerk in het verleden dan ook de voorname entree vanaf de Zoutestraat. Detail van het smeedijzeren toegangshek aan de Zoutestraat. Het is echter niet alleen het toegangshek, dat voornaam heid uitstraalt. In het oude, negentiende-eeuwse gedeelte van de begraafplaats vinden we een grote verscheidenheid aan stenen, kruizen en obelisken. Veel van deze hardstenen grafmonumenten zijn voorzien van Christus beelden, rijkversierde ornamenten en kleine objecten. Ze verwijzen voor het merendeel naar het christelijk geloof en de sterfelijkheid van de mens. Behalve deze grafzerken en -monumenten, valt met name de bomen laan met sierkersen op. Zeeuws ErfgOed 19 september 2008/03 Cultuurhistorie en monumenten

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 19