Noord-Beveland: werelderfgoed? Actueel overzicht heemkundige organisaties Uit de - unaniem instemmende - reacties op het artikel over de Middelburgse plannen met de westelijke Oude Havendijk en omgeving blijkt dat velen zich niet alleen betrokken voelen bij dit stukje cultureel erfgoed in het bijzonder, maar vooral óók bij het Zeeuwse landschap als een vorm van cultureel erfgoed in het algemeen. De SCEZ weet zich dus gesteund bij haar inzet om via bewustwording en kennisoverdracht haar steentje op dit gebied bij te dragen. Enkele van de in het vorige nummer aangeroerde zaken komen - ook elders in dit nummer - hier weer ter sprake. Zo werd op 14 mei het rapport Cultuurhistorie aan de Oosterscheldedijken gepresenteerd. De opdrachtgever, het Projectbureau Zeeweringen, zet in dit nummer de belangrijkste conclusies van dit onderzoek op een rijtje. Ook werd meegewerkt aan een door de SCEZ georganiseerde netwerkdag op 11 juni in het Noord-Bevelandse Wissenkerke, die in het teken van het landschap stond. Eén aspect van het daar besprokene keert hier terug. En dan de Zeeuwse vliedbergen. Onder de titel 'Bergen van (w)aarde' vond op 29 mei in de Middelburgse Abdij een SCEZ-symposium plaats dat zich in een zeer ruime belangstelling mocht verheugen: circa 90 deelnemers woonden de middag bij. Stond in oktober 1968 tijdens het eerste 'vliedbergensymposion' de vraag naar ouderdom en functie van de Zeeuwse bergjes centraal, de sprekers van nu bogen zich vooral over de veelzijdigheid van de bergen, hun landschappelijke context en hun toekomst. Na het openingswoord door directeur Wim Scholten leidde de Veerse burgemeester Rob van der Zwaag de aanwezigen door het programma. Achtereenvolgens kwamen daarbij aan het woord: Aad de Klerk (SCEZ), Jan Kuipers (SCEZ), Jan van Doesburg (RACM), Teun van Elsacker (Provincie Zeeland), Jolein Meijers (Het Zeeuwse Landschap) en Robert van Heeringen (Vestigia b.v.). Het was een zeer geslaagde middag, waarvan het besprokene op termijn te lezen zal zijn in het tijdschrift Nehalennia. Tenslotte de cursussen. Op 13 januari 2009 start de nieuwe cursus 'Wonen in een monumentenpand' Middelburg, nu weer op de (dinsdag)avond, in de verwachting andere/nieuwe belangstellenden te trekken voor deze breed gewaardeerde en als zeer nuttig ervaren cursus. Ook de even succesvolle cursus 'Wonen in een monumentengemeente' Borsele wordt (met enige aanpassing) herhaald, vanaf dinsdagavond 4 november a.s. Aanmelding voor beide cursussen: ZVU, telefoon 0118-634800; zeeland@volks u n iversiteit. n l. Op 29 september gaat een compleet nieuwe cursus streekgeschiedenis Tholen/Sint-Philipsland van start. Die is al bij voorbaat succesvol, want nu al volgeboekt! Aanmelding voor een eventuele herhaling: Heemkundekring Stad en Lande van Tholen, secretaris@heemkundetholen. nl. Op www.scez. nl treft u de adressen van de heem kundige kringen en verenigingen die onze provincie rijk is (werk> landschap en historie zeeuwse heemkundige organisaties). Het vliedbergensymposium 'Bergen van (w)aarde' op 29 mei trok grote belangstelling. Het gaat hier uiteraard vaak over erfgoed - van lokaal, regionaal of hooguit provinciaal belang. Het gaat hier maar zelden over nationaal belangrijk erfgoed, laat staan over erfgoed van wereldformaat. Eigenlijk is dat vreemd. Kijken we bijvoorbeeld eens naar Noord-Beveland, een eiland dat dit jaar de zijn 410de verjaardag viert. Nadat het middeleeuwse Noord-Beveland bijna zeventig jaar had 'gedreven', na stormvloeden onder water had gelegen, werd in de zomer van 1598 de eerste polder van het nieuwe Noord-Beveland bedijkt. Het was de Oud-Noord-Bevelandpolder, met daarin de dorpen Colijnsplaat en Kats. Na deze eersteling volgden nog 32 andere polders, waarvan er trouwens zes weer zijn vergaan. De afronding kreeg het eiland in 1856, met de bedijking van de Spieringpolder onder Kamperland. Noord-Beveland is land ontworpen op de tekentafel, in een vrijwel maagdelijke uitgangssituatie. Men kon hier in 1598 en bij latere bedijkingen met een bijna schone lei beginnen. De natuur werd teruggedrongen tot een enkele kreek, zoals bij Colijnsplaat de Valkreek. Efficiency en geldbelegging stonden centraal. De lijnen die werden getrokken op de kaart en in het landschap, waren recht, liefst kaarsrecht. Dat geldt voor de dijken; die bestaan Fragment van een kaart van Noord-Beveland uit 1619, met de Oud-Noord-Bevelandpolder (uit 1598) en de Nieuw-Noord-Bevelandpolder (uit 1616). Het noorden is onder (bron: Nationaal Archief, 's-Gravenhage). Zeeuws Erfgoed 21 september 2008/03 LANDSCHAP EN HISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 21