Dijkversterking niet ten koste van Zeeuwse cultuurhistorie Projectbureau Zeeweringen wil bij het werk aan de dijken waar mogelijk cultuurhistorische elementen sparen. Met de inventarisatie van de cultuurhistorie langs de Oosterscheldedijken werd een grote stap in de goede richting gezet. Onderzoek Projectbureau Zeeweringen wilde een verdieping van de kennis over cultuurhistorische waarden langs de Oosterscheldedijken om deze bij de uitvoering van het werk veilig te kunnen stellen. De Cultuurhistorische Hoofdstructuur van Zeeland (CHS), een provinciaal systeem, bood wel informatie, echter op te hoog schaalniveau. Half 2007 startte het project bureau daarom zelf een onderzoek, dat zich met name richtte op een gedetailleerde inventarisatie van cultuurhistorische objecten langs de boorden van de Oosterschelde en de positie van de dijken daarin. Stichting Dorp, Stad en Land (DSL) kreeg de opdracht. Resultaten Het resultaat van het onderzoek mag er zijn. Muraltmuren en oude sluizen of gemalen, rijksmonumenten als caissons, Plompe Toren, Haven Rattenkaai en Bruinisser stelberg, ze zijn bij het projectbureau in beeld. Het onderzoek leverde een compleet overzicht van cultuurhistorische objecten in en om het werkgebied van projectbureau Zeeweringen. Daaraan verbonden een waardestelling, variërend van 'redelijk hoge waarde' tot 'unieke waarde'. Ook complete gebieden (clusters) kregen een waardering op basis van het aantal cultuurhistorische objecten die zij bevatten. Met deze informatie krijgt cultuurhistorie een betere plek in het proces van afwegingen die het projectbureau bij elk ontwerp van een dijktraject maakt. Betonnen segmenten van het systeem De Muralt, vlakbij het haventje Kattendijke. Overige bekleding dijk: basalt en palenrijen. Gelegen in cluster Kattend Interactieve kaart Een lijvig rapport beschrijft de aanpak van het onderzoek en bevat adviezen en aanbevelingen van DSL. Maar belangrijker nog dan het rapport is de digitale interactieve kaart die het onderzoek opleverde. Hiermee heeft het projectbureau een zeer bruikbaar instrument in huis gekregen. Snel en eenvoudig kunnen voor elk dijktraject de cultuur historische objecten gegenereerd worden. De gegevens kunnen tevens beschouwd worden in het licht van de aanwezigheid van deze objecten in het gehele Oosterscheldegebied. Aan de hand daarvan wordt niet alleen de waarde bepaald, maar ook de mate waarin het projectbureau daarmee in de ontwerpen rekening houdt. Tegelijkertijd met het onderzoek van DSL onderzocht een ander bureau, KOAC-NPC, in hoeverre zich onder de Muraltmuren bij Schelphoek en Viane holle ruimten bevonden. Deze muren staan rechtstreeks op de klei. In vele gevallen heeft het water, net als bij oude steenbekleding, de ondergrond van klei gedeeltelijk weggewassen. Dergelijke holle ruimten veroorzaken instabiliteit waardoor behoud soms onmogelijk is. Gelukkig bleek de schade op genoemde locaties beperkt, waardoor de Muraltmuren gespaard konden blijven. Museumglooiing De aanbevelingen van de DSL bliezen ook een bij het projectbureau reeds bestaand idee nieuw leven in: de aanleg van een zogenaamde museum glooiing. Nieuwe materialen vervangen de oude steenbekleding die niet meer aan de huidige veiligheidsnorm voldoet. Vilvoordse steen, graniet- blokken en het systeem Leendertse, het zijn drie voorbeelden van steen bekleding uit het verleden waarvan de waarde op het gebied van veiligheid heeft plaatsgemaakt voor cultuurhistorische waarde. Om te voorkomen dat ze voor de toekomst verloren gaan, realiseert projectbureau Zeeweringen in 2009 een museumglooiing in de nabijheid van het Watersnoodmuseum bij Ouwerkerk. Op de agenda van het projectbureau staat in die periode de versterking van dijktraject polder Vierbannen van Duiveland, inlaag bij Ouwerkerk. De aanleg van de glooiing maakt onder deel uit van dit werk. Een zestal oude steensoorten zal een plaats vinden in een speciaal vak dat, met het oog op de veiligheid, boven op de buiten berm komt te liggen. Project Zeeweringen Sinds 1997 is projectbureau Zeeweringen verantwoordelijk voor de versterking van steenbekleding op een groot aantal dijken in Zeeland, in totaal 325 kilometer. In 2015 moet de klus geklaard zijn. Dan kunnen de dijken er zeker weer 50 jaar tegen. Rijkswaterstaat en de Zeeuwse waterschappen werken in dit project samen. Voor meer informatie over het onderzoek of over het project Zeeweringen kunt u terecht op de website van het projectbureau www.zeeweringen.nl of via e-mail info@zeeweringen.nl. Projectbureau Zeeweringen stelt de interactieve kaart ook graag beschik baar aan andere partijen. De kaart is te vinden via de website van het projectbureau: www.zeeweringen. nl/natuurrecreatie/landschapencultuur. De interactieve kaart vormt tevens een aanvulling op de Cultuurhistorische Hoofdstructuur van Provincie Zeeland. Het Oosterscheldegebied is binnen Nederland een uniek gebied, onder meer door zijn rijke cultuurhistorie. Het projectbureau wil bij de uitvoering van het werk het landschap in het projectgebied zo min mogelijk verstoren en het herkenbare karakter ervan behouden. De nieuw opgedane kennis draagt daar zeker een steentje aan bij! Restanten van voormalige tijhaven Rattekaai (rijksmonument), gelegen in cluster Rattekaai (foto'sprojectbureau Zeeweringen). Zeeuws Erfgoed 23 september 2008/03 LANDSCHAP EN HISTORIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 23