I^Monu^me enzor Discussiemiddag Modernisering Monumentenzorg Netwerkbijeenkomst Cultuurlandschap MoMo koerst aan op landelijk vernieuwing monumentenbeleid Wethouder Hannie Kool-Blokland pleit voor een goede financiële ondersteuning van het monumentenbestand. In 2008 ontwikkelt de minister van OCW een plan voor de monumentenzorg, MoMo (Modernisering Monumentenzorg). De minister wil een koerswijziging aanbrengen. Het belangrijkste doel is om het behoud van erfgoed te verbinden met de vernieuwing waar de samen leving om vraagt. Economie, duurzaamheid en sociale samenhang spelen hierbij een rol. De minister wil het stelsel veranderen in een interactief proces met 'het veld'. Daarom heeft de SCEZ op 22 mei op provinciale schaal een discussie belegd over de uitgangspunten en mogelijke koerswijzigingen in het nieuwe stelsel. Prof. dr. Nico Nelissen, emeritus hoogleraar Bestuurskunde aan de Radbouduniversiteit Nijmegen, leidde op vakkundige wijze de discussie - in samenwerking met Lilian Kusters van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (RACM). Lilian Kusters is naast bouw kundig consulent voor Zeeland ook belast met het dossier 'modernisering' en zal als co-auteur ook het beleidsstuk voor minister Plasterk schrijven. Aan de hand van vijf thema's werd door de veertig aanwezige bestuurders, ambtenaren en vertegenwoordigers van particuliere organisaties gediscussieerd over thema's als kwaliteitszorg, ruimtelijke ordening, bestuurlijke verdeling, financiën en instrumentarium. Bij het thema kwaliteitszorg kwam bijvoorbeeld de vraag aan de orde of we niet te veel beschermen, te meer daar we aan de vooravond staan van bescherming van gebouwen en structuren uit de Wederopbouwperiode (zie ook Zeeuws Erfgoed van juni 2007)In relatie met de betaalbaarheid van het monumentenstelsel is ook geopperd om te komen tot een bepaalde categorisering van monumenten in 'A' (topmonumenten), 'B' (bijzondere monumenten) of 'C' (gewone monumenten). Geld was sowieso een vaak terugkerend thema in de discussies. Uiteindelijk veegde de Middelburgse wethouder voor monumenten Hannie Kool-Blokland de vloer aan met deze focus: "Hoe belangrijk vinden we ons erfgoed eigenlijk? Monumenten zijn de kracht van de Nederlandse samenleving, de trots van onze dorpen en steden en daarmee ook van onze identiteit, en moet er niet juist een stap naar vóren worden gezet om meer middelen beschikbaar te stellen?" Daarbij zag zij ook diverse onderzoeken aan haar zijde die aantonen dat investeringen in monumenten meer opleveren dan wat het aanvankelijk kost. Hoe dan ook zal eind 2008 of begin 2009 een vervolgbijeenkomst worden georganiseerd om op het conceptstuk te reageren, waarbij ditmaal ook de eigenaren betrokken zullen worden. Meer informatie en achtergronden over de stelseldiscussie kunt u vinden op: www.moderniseringmonumentenzorg.nl. Hier wordt u ook uitgenodigd uw eigen ideeën te poneren die mogelijkerwijs inbreng kunnen vormen voor het uiteindelijke beleidsstuk. Wijngaard bij Wissenkerke, Noord-Bevela nd. Cultuurlandschap is een belangrijk verbindend element tussen monumenten en archeologie en heeft daarnaast een eigen culturele waarde. Het thema cultuurlandschap krijgt dan ook steeds meer weerklank, onder meer in de naamswijziging van de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten. Ook de SCEZ geeft met een 'nieuwe' consulent landschap en historie blijk van haar betrokkenheid op dit gebied. Daarom heeft de SCEZ op woensdag 11 juni in Kortgene de netwerkbijeenkomst Cultuurlandschap voor de Zeeuwse gemeenten en water schappen georganiseerd, in nauwe samenwerking met de gemeente Noord-Beveland. Het programma bestond uit een mix van een drietal lezingen, een busexcursie onder leiding van de enthousiaste Noord-Bevelandse wethouder Adrie van der Maas en een discussie over een tweetal ruimtelijke casussen waarbij het landschap centraal stond. De bijdrage van SCEZ-consulent Aad de Klerk over het bijzondere van het Noord-Bevelandse landschap is in verkorte vorm na te lezen op pagina 21 van dit blad. Sim Visser, hoofd van de afdeling Landschappelijk en Stedebouwkundig Erfgoed van de RACM, hield een persoonlijk en filosofisch betoog over het landschap als levensvoorwaarde en Arjen Drijgers van de Provincie Zeeland onderstreepte het belang van een goede ruimtelijke ordening voor de cultuurhistorie én omgekeerd. Deze laatste twee bijdragen komen in verkorte vorm in het volgende nummer aan de orde óf zijn anders na te lezen op internet: www.scez.nl (monumentenzorg>netwerkdagen). Zeeuws Erfgoed 24 september 2008/03 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 24