Informatiemiddag RRWR 2008 Alle financiële zaken bij één loket Nieuwe achterstandenregeling rijksmonumenten Als eigenaar van een gemeentelijk monument kunt u vaak in aanmerking komen voor (financiële) ondersteuning bij de instandhouding van uw monument. Soms is dat in de vorm van subsidie (afhankelijk van de betreffende gemeente waar uw monument zich bevindt), soms in de vorm van een financiering. Een voorbeeld van zo'n financiering is de Cultuurfondshypotheek, een laagrentende lening, uit het Cultuurfondsen voor Monumenten Zeeland. Bij deze laagrentende lening ligt de rente 4,5% onder de marktrente (met een minimum van 1,5%). U kunt met deze mogelijkheden bijvoorbeeld het achterstallig onderhoud aanpakken of de restauratie uitvoeren die u voor ogen heeft. Naast eigenaren van gemeentelijke monumenten komen ook woningen binnen een beschermd stads- of dorpsgezicht én geïnventariseerde boerderijen uit de provinciale boerderijeninventarisatie voor een dergelijke laagrentende lening in aanmerking. Aanvullend financieren Er zijn, naast de restauratie- of onderhoudskosten, ook kosten waarvoor u geen laagrentende lening kunt krijgen. Denkt u bijvoorbeeld aan een nieuwe keuken of badkamer. Het Restauratiefonds kan dit nu ook aanvullend financieren. Zo kan de totale financiering gemakkelijk bij één partij worden geregeld. Het Restauratiefonds biedt de aanvullende leningen aan tegen een marktconform tarief. Alle financiële zaken rondom uw restauratie geregeld bij één loket: Nationaal Restauratiefonds. Wilt u meer weten? Neemt u dan contact op met de afdeling Voorlichting en Advies van het Restauratiefonds, telefoon 033-2539439 (optie 4) of kijk voor meer informatie op www.restauratiefonds.nl. Op 24 juni is bij de SCEZ in Middelburg een informatiemiddag voor de Zeeuwse gemeenten gehouden over de nieuwe achterstandenregeling van het Rijk in het kader van het Besluit Rijkssubsidiëring Instandhouding Monumenten (BRIM). Deze nieuwe regeling, de RRWR 2008 (Rijksregeling Wegwerken Restauratieachterstanden 2008) is bedoeld om de restauratieachterstand bij rijksmonumenten te verhelpen. Consulente Renate Pekaar van de RACM gaf een uitgebreide toelichting op de voor deze regeling geldende criteria. De RACM zal opnieuw trachten zo-veel mogelijk monumenten te helpen. Hierdoor zal bij overvraag beschikt worden op aanvragen die het dichtst bij het drempelbedrag liggen. Helaas betekent dit dat de urgentie van de restauratie wederom niet wordt meegewogen bij de toekenning van de subsidies. Om deze reden is bij de vorige achterstandenregeling - de RRWR 2007 - de op instorten staande kerk van Groede buiten de boot gevallen. Gelukkig zijn er voor deze regeling een aantal andere Zeeuwe projecten wél in de prijzen gevallen, waar onder de Timmerfabriek te Vlissingen, de boerderij Land- en Zeezicht te Kamperland, de Hervormde Kerk te Scherpenisse en de Zwartenhoekse Zeesluis te Westdorpe. Van de voor de RRWR 2007 beschikbare 88 miljoen euro is ruim 5,2 miljoen euro naar Zeeland gegaan. Voor de nieuwe regeling RRWR 2008, waarover vóór 1 juli 2009 beschikt zal worden, is nog eens 25 miljoen euro beschikbaar. Ondanks de onzekerheid over kans en toekenning wordt het eigenaren van harte aangeraden plannen in te dienen voor deze regeling, het kan immers de redding van een monument betekenen. Ook is het maar afwachten of er in de verdere toekomst nog meer rijksmiddelen beschikbaar worden gesteld om restauratie achterstanden in te lopen. Gerestaureerde monumenten kunnen vervolgens een beroep doen op het reguliere BRIM voor de verdere instandhouding. De criteria voor de nieuwe regeling zijn verder na te lezen op de website van de Rijksdienst: www.racm.nl (subsidie>restauratie). Ondanks de massale publieke aandacht en grote technische noodzaak viste de NH Kerk van Groede opnieuw achter het net bij het toekennen van rijkssubsidies in het kader van de achterstandenregeling (RRWR 2007). In mei van dit jaar werd de kerk symbolisch ingepakt in lakens en aan het einde van 2008 doet de kerk mee aan het tv-programma BankGiro Loterij Restauratie van de AVRO. Het publiek zal hierbij een winnaar aanwijzen en het winnende monument krijgt een flinke som geld om de broodnodige restauratie uit te voeren. Overigens doet ook Fort Rammekens bij Ritthem mee aan het programma. Het is te hopen dat Zeeland massaal achter één van deze Zeeuwse kanshebbers gaat staan. Zeker voor Groede zou dit wel eens de laatste kans op de redding kunnen betekenen. Restauratie, vanaf woensdag 17 september om 21.30 uur op Ned2. De grote finale is gepland op woensdag 12 november (foto Marlies Schellekens). De Hervormde Kerk in Scherpenisse is een van de twaalf Zeeuwse monumenten die rijkssubsidie ontvangt vanuit de RRWR 2007. Stichting Restauratiegelden NH Kerk Groede heeft als doel het genereren van geld t.b.v. de restauratie en het exploiteren van het gebouw na de restaura tie. Het stichtingsbestuur wordt gevormd door mensen uit de kerkelijke gemeente en door men sen van buiten die gemeente die het kerk gebouw een warm hart toedragen. Financiële bijdragen kunnen wor den overgemaakt op rekeningnummer 3081 28 001 t.n.v. de genoemde stichting. Voor inlichtingen over de stichting: Thijs Soeting, telefoon 0117-371526. Zeeuws Erfgoed 25 september 2008/03 MONUMENTENZORG

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 25