.Zeeuws PUBLICATIES Mijn Nostalgisch Nederland Uitgave van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland De SCEZ kan geen aanvullende informatie verstrekken over de verkoop van verschenen publicaties. Boeken en eenmalige uitgaven I.P. Back, P. Blom, P.A. Henderikx (eindred.), e.a., Cartularium van de heren van Veere uit het geslacht van Borsele 1282-1481- 1555 (Hilversum, Verloren, 2007) 407 pag.; ill., foto's, tab.; ISBN 978-90-9704-004-8. Hierin worden 273 van de 282 bekende oorkonden, aanwezig in de Universiteitsbibliotheek van Gent, besproken en in getranscribeerde vorm integraal weergegeven, voorzien van een ruime inleiding met als bijlage enkele aanvullende notities. Bevat literatuurlijst, bronnenlijst, register, lijst van oorkonden, familiestamboom. Een belangrijk naslagwerk over het geslacht van Borsele. Jan van Damme samenst., ...et al., PZC250jaar-: 1758-2008 (Breda, BN de Stem/PZC, 2008) 440 pag.; ill., foto's, tek., krt. Het grote jubileum boek van de PZC. Aan elk jaar waarin de Middelburgsche Courant, later de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Courant, de Provinciale Zeeuwse Courant en de PZC verscheen is een krantenpagina gewijd met daarin de belangrijkste Zeeuwse nieuwsfeiten van dat jaar. In de rechter bovenmarge staan enige verwijzingen naar de internationale gebeurtenissen. De nieuwsberichten staan in de originele spelling. Het geheel wordt in kroniekvorm gepresenteerd. Frans van den Driest (comp. by), ill. by Rino Visser, [transl. Sheila Tudor], Picturebook of Zeeland. 3 impr. (Goes/Middelburg, Pitman/Fanoy, cop. 1983) 118 pag., ill., tek. Een in de Engelse taal herziene versie van het Zeeuws platenboek (1983). Voorzien van honderden zwart-wit en kleuren tekeningen komen alle facetten van het Zeeuwse culturele erfgoed aan bod. Een boek dat het zeker goed zal doen in souvenirwinkels en museumshops, maar wel een gedateerd beeld schetst. Het evangeliezaad in de Schouwse kleigrond. De geschiedenis van de Christelijke Gereformeerde Kerk Kerkwerve (Kerkwerve, Christelijke Gereformeerde Kerk Kerkwerve, 2008) 159 pag.; ill., foto's, krt. Het boek werd geschreven naar aanleiding van het vijftigjarige bestaan van de kerkelij ke gemeente en bevat acht hoofdstuk ken die oorsprong, geschiedenis en bouw van de kerk en haar lidmaten behandelen. Bevat een lijst met diverse statistieken waaronder alle leden en hun oorsprong. Katie Heyning, Terug naar Zeeland. Topstukken uit de 16e en 17e eeuw (Middelburg, Zeeuws Museum, 2008) 96 pag.; ill., foto's, tek.; ISBN 978-90 74038-18-8. Catalogus bij de gelijk namige tentoonstelling in het Zeeuws Museum. Van elk tentoongesteld item is een foto met een korte beschrijving opgenomen. Jaarboek Monumenten, Archeologie en Cultuurlandschap 2008 (Amsterdam, Erfgoed Nederland, 2008). Naslagwerk met actuele feiten, wetten en regelin gen, voorheen het Monumentenjaar boek van het NCM. De publicatie geeft een overzicht van organisaties, regelingen, beleids- en financiële informatie over de monumentenzorg, archeologie en cultuurlandschap in Nederland. Te bestellen op: www.erf- goednederland.nl. Jan J.B. Kuipers, Thuis in Zeeland ([S.l]: Terralannoo, 2008) 144 pag., ill, foto's, krt.; ISBN 978-90-5897-824-0. Een geografisch en historisch overzicht van de provincie Zeeland waarbij vooral toeristen zullen grasduinen in onbekend Zeeland. De bekendste dorpjes en steden van Zeeland worden in korte hoofdstukjes beschreven aan de hand van hun karakteristieke bekendheid (Terneuzen als havenstad, Vlissingen als zeeheldenstad, de Wemeldingse vliedberg, enz.). Voorzien van vele (actuele) foto's. Peter de Lijser, Van Badhuis tot boulevard. Geschiedenis van Cadzand- Bad en haar ondernemers sinds het prille begin in 1866 (Breskens, Stichting Eigen Beheer Boekerij, 2008) 144 pag.; ISBN 90-804918-6-1. Op 16 juli 1866 werd op een Cadzandse duintop een hotel annex bierhuis geopend: het begin van Cadzand-Bad. In de vorm van een kijk- en leesboek schetst Peter de Lijser de historie van deze badplaats. Mijn Nostalgisch Nederland: Mijn Zeeland [DVD] (Utrecht, A.W. Bruna Nieuwe Media en NostalgieNet i.s.m. Tijdsbeeld Media, 2008) duur 60 min; zw, geluid; ISBN 978-90-229-5829-2. Filmfragmenten uit het archief van o.a. het Polygoon Jounaal met onder meer beelden van de treinverbinding tussen Hoofdplaat en Breskens in 1929, het leven en landschap op Walcheren in 1932, het stadhuis van Middelburg in 1940, de bevrijding in 1945, de Watersnoodramp in 1953, en de protesten tegen de prijsverhoging voor vervoer per pont op Zeeuws- Vlaanderen in 1958. Jacobus Daniël de Mooij, Jona Willem te Water (1740-1822). Historicus en theoloog tussen traditie en Verlichting ([S.l.] [F&N Boekservice/Eigen beheer], 2008) 351 pag.; ill., grav., foto's. Proefschrift van de Leidse historicus De Mooij dat het leven van Jona Willem te Water in vijf grote hoofdstukken beschrijft. Het eerste hoofdstuk gaat over zijn jaren als student in Utrecht en predikant in Zeeland. Het tweede omschrijft zijn historiografische publicaties, waarna het derde hierop doorgaat met een uitleg over Te Water's genootschaps leven. Tot slot zijn er hoofdstukken over zijn theologische publicaties en zijn rol als hoogleraar te Middelburg en Leiden. Bevat een summary, persoonsnamenregister, lijst van gebruikte afkortingen en een lijst van geraadpleegde bronnen en literatuur. Opgeruimd omgespit Operuumd en ommespit: een film over de wederopbouw van Schouwen-Duiveland in de periode 1953-1963 [DVD] (Ouwerkerk, 2008) duur 45 min; zw./w en kleur, geluid. De film met veel ooggetuigenverslagen en interviews is gemaakt in opdracht van de projectgroep Watersnood museum op initiatief van Jaap Schoof, voorzitter van het Watersnoodmuseum. Bevat beelden van 'Luctor et Emergo.' Ruud Paesie, Lorrendrayen op Africa. De illegale goederen- en slavenhandel op West-Afrika tijdens het achttiende-eeuwse handelsmonopolie van de West-Indische Compagnie, 1700-1734 (Amsterdam, De Bataafsche Leeuw, 2008) ill., foto's, krt., tab., tek., grav.; ISBN 978-90 6707-627-2. Dissertatie van een Nijmeegse onderwaterarcheoloog die historicus werd en in deze studie de omvang van de illegale goederen- en slavenhandel tijdens de laatste octrooiperiode van de Tweede WIC probeert vast te stellen. Het boek is onderverdeeld in vijf hoofdstukken. Deze gaan over de illegale goederen en slavenhandel op West-Afrika, reders en bemanningsleden, de uitrusting, goederen en slaven en de maritieme handhaving van het WIC-octrooi. De focus ligt op de hoogtijdagen van de Zeeuwse smokkelhandel: 1697-1702 en 1713-1720. In het boek zijn veel zelfgemaakte foto's terug te vinden over de Afrikaanse plaatsen van handeling in het boek. Verder is er uiteraard een lijst van afkortingen, zijn er veel overzichtelijke tabellen en een uitgebreide bijlage waarin onder meer alle getraceerde lorrendraaiers staan vermeld en ook hun opdrachtgevers en borgstellers. Er is een uitgebreide bronnenverwijzing, literatuurlijst, een summary en een register op zowel persoons- als scheepsnamen. Peter Sijnke, Dragonfly en de jaren zestig. De belevenissen van een popgroep in een roerige tijd (Zaltbommel, April is, 2008) 96 pag.; ill., foto's CD; ISBN 978-90-5994-222-6. Sijnke vertelt het korte succes van de Zeeuws-Molukse psychedelische groep Dragonfly in tien hoofdstukken waarin onder meer oprichting, voorgangers, muzikanten, plaats in de muziekscene, imago, optredens en de ontdekking van Hans Verhagen centraal staan. Het unieke aan dit boek is de bijlage: een cd met daarop een vijftal nummers en een radiografgment, want Dragonfly heeft tijdens haar bestaan alleen singles uitgebracht, nooit een lp. Garden Stone, Die Rückkehr der Göttin Nehalennia (Norderstedt (Dl), Books on demand, 2008) 331 pag., ill, foto's, krt., tek., tab.; ISBN 978-3-8370 4545-1. Uitgebreide Duitstalige Nehalennia-biografie met een grote Zeeuwse inslag en onder andere aandacht voor de handelsstromen in de Romeinse tijd tussen Zeeland en Engeland, de vondst van de Nehalennia-stenen in 1647 en de handelsplaatsen Colijnsplaat en Domburg. Ook aandacht voor de hedendaagse omgang met het Romeinse verleden van de provincie. Met literatuur- en weblijst en register. Marc Verhaegen en Jan Kragt, De vliegende Hollander. Het VOC-complot (Stichting Eureducation, 2008) 48 pag.; ballonstrip; ISBN 978-90 811314-3-8. Het verhaal van Willem Vanderdecken, de zeeman uit Terneuzen, die uitgroeit tot de meest gevreesde kapitein van de zeeën. Met een eigen interpretatie vertellen Verhaegen en Kragt waarom Vanderdecken op paasmorgen uitvaart en wat er in de brieven staat die hij al eeuwenlang aan passerende schepen aanbiedt. Fransisca van Vloten (ed./hrsg), Colour and sun! artists' colonies by the seaDomburg, Nidden/Nida, Ahrenshoop, 1870-1930 Farbe und Sonne! Künstlerkolonien am Meer Domburg, Nidden/Nida, Ahrenshoop, 1870-1930 (Deventer, De Factory, 2007) 93 pag.; ill., foto's, krt.; ISBN 978-90-811727-1-4. De catalogus bij de gelijknamige reeks tentoonstellingen die in 2007 werd gehouden in Domburg, Nidden (Litouwen) en Ahrenshoop (Duitsland). Ter inleiding zijn vier hoofdstukken opgenomen. Twee daarvan gaan over 'kleur en zon' en de kunstenaarskolonie op Walcheren door Fransisca van Vloten. De andere korte hoofdstukken gaan over de kunstenaarskolonies te Nidden en Ahrenshoop en zijn geschreven door Eva Pluharova-Grigienè en Ingrid Schreyer. Achterin is een geselecteerde bibliografie opgenomen. Tijdschriften Nehalennia. Archeologie, cultuurhistorie, streektaal en volkscultuur van Zeeland en Goeree-Overflakkee. Afleveringen 159 en 160 van dit bulletin van de Werkgroep CultuurHistorie van het

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 29