Inhoudsopgave SCEZpresse ARCHEOLOGIECULTUURHISTORIEERFGOED N 2 SCEZ^resse JAARTHEMA 3 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Themajaar nu al groot succes in Zeeland 5 Nationale vrijwillige rsdagen Evenementen in het vooruitzicht ERFGOEDEDUCATIE 6 Zeeuwse Onderwijsdag Cultuureducatie en de Canon ARCHEOLOGIE 8 Negende ZAAD in Goes Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland 9 Onderzoek en meldingen 11 Archeologische Werkgemeenschap Nederland afdeling Zeeland Werkgroep Metaalvondsten Zeeland MUSEA 12 Ontdek de Zeeuwse ziel Zeeuwse MuseumNa|8 13 Zuunig op Erfgoed: update Netwerkaanpak Veiligheidszorg Erfgoedinstellingen 2 14 Museaal erfgoed in bewaring bij COVRA 15 Kastelen in de kijker Tweede prijswinnaar 'Dat doet de deur dicht' gehuldigd in Zierikzee bij raadportaal MONUMENTENWACHT 16 Uitwisseling van kennis en ervaring Open Monumentendag: Sporen van beleving 17 Minisymposium en Zeeuwse opening CULTUURHISTORIE EN MONUMENTEN 18 Walcherse tegelfragmenten 19 Bedreigd Erfgoed: Herfsttij in Hulst 20 Provinciaal onderzoek naar Zeeuws maritiem erfgoed gestart LANDSCHAP EN HISTORIE 21 Voortgaande bedrijvigheid Noord-Beveland: werelderfgoed? 23 Dijkversterking niet ten koste van Zeeuwse cultuurhistorie MONUMENTENZORG 24 Discussiemiddag Modernisering Monumentenzorg Netwerkbijeenkomst Cultuurlandschap 25 Informatiemiddag RRWR 2008 26 Bouwopleiding Zeeland slaat graag spijkers met koppen 27 Colofon KORTelings Bij de omslag 28 MOnuMENTaal STREEKTALEN Agenda pag. 4 Zeeuws nieuws uit Zuid-Afrika DUCATIEMONUMENTENMUSEASTREEKTALE Er is een tijd geweest dat je bij het woord canon toch eerst en vooral dacht aan een liedje als Vader Jacob. Sinds een jaar of wat is dat anders. In 2006 presenteert een commissie onder leiding van Frits van Oostrom de eerste versie van de Canon van Nederland, een jaar later gevolgd door de definitieve versie. De Canon geeft een overzicht van de Nederlandse geschiedenis in vijftig, chronologisch geordende vensters. De Canon is bedoeld voor gebruik in het onderwijs. De vensters bieden zicht op processen, ideeën, personen, gebeurtenissen in hun historische context. Na de presentatie in 2006 is de canongeest over Nederland gevaren. Inmiddels zijn er vele, vele tientallen canons. Ze gaan niet alleen over de geschiedenis van een provincie, streek of plaats, maar ook over een specifiek thema als film, sport of de kassen. Over de mogelijkheden van de Canon in het (Zeeuwse) onderwijs werd op 4 juni in de Mythe in Goes een boeiende middag gehouden. Een korte impressie is opgenomen in deze Zeeuws Erfgoed. Een uitgebreid verslag vindt u op www.scez.nl. Een van de sprekers, Susan Legêne, benadrukte nog eens dat de nationale Canon geen star en gesloten curriculum is, maar een instrument dat zicht biedt op verschijnselen en processen en in die zin ook uitstekend valt te vertalen naar de situatie in Zeeland. Komt er nu ook een aparte, eigen Zeeuwse Canon? Jazeker! Op initiatief van de commissie regionale geschiedbeoefening Zeeland van de SCEZ is een projectgroep ingesteld die inmiddels een eerste versie van de Zeeuwse Canon heeft opgesteld. Deze zal binnenkort worden gepubliceerd op Geschiedeniszeeland.nl. De middag in De Mythe werd overigens geheel in stijl afgesloten met het zingen van een canon. Geen Vader Jacob deze keer maar - meer passend - een liedje uit de Gedenkklanken van Adriaen Valerius uit het begin van de zeventiende eeuw. Een monument, ook in de ruimtelijke en cultuurlandschappelijke betekenis van het woord, is te beschouwen als gematerialiseerde geschiedenis. Die materialisatie is eerder een kwestie van eeuwen dan van decennia. Ieder monument is weliswaar ooit gevormd, maar daarna ook veranderd, aangepast, beschadigd en hersteld. Wie goed naar monumenten kijkt, ziet de sporen en leest de geschiedenis. 'Sporen' is het thema van de komende Open Monumentendag. In Zeeland wordt hierop ingespeeld met de organisatie van het symposium 'Sporen van beleving' op 10 september in het nieuwe gemeentehuis van Tholen. In het weekend erna, op 13 en 14 september, kunt u op heel veel plaatsen in Zeeland terecht om die monumentensporen zélf te ontdekken. Tot slot: we moeten ons sterk blijven maken voor het behoud van onze Zeeuwse monumenten. Van rijkswege is de stelseldiscussie over de modernisering van de monumentenzorg in volle gang. Deze discussie kan en mag niet leiden tot een vermindering van de financiële ondersteuning. Investeren in monumenten loont. De economische en vooral ook de culturele en maatschappelijk waarde is groot. Wie wil 'zijn' monument in de buurt missen? Wim Scholten, directeur Bij de omslag zie pagina 27 onderaan Zeeuws Erfgoed 2 september 2008/03

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 2