agenda september 2008 Zeeuws Genootschap en de Zêêuwse Dialect Verênigieng bevatten behalve de vaste rubrieken een keur aan artikelen. In afl. 159 o.m. een artikel van Arco Willeboordse over de verduistering van een koggeschip in de veertiende eeuw en het eerste deel van een overzichtsartikel van J.H. Midavaine over uurwerken, klokken en beiaarden in Veere en Zanddijk. Behalve het tweede deel hiervan bevat afl. 160 o.m. verhalen over zestiende-eeuwse scheepsresten in de Westerschelde (Arent Vos), 800 jaar Oud-Sabbinge (Peter Henderikx) en het Hooglied in het Zeeuws (Lou Vleugelhof). Zeeland. Tijdschrift van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, 17/nr.2 (2008) 37-76. Een gevarieerd nummer met aandacht voor de biotopen van de 'Zeeuwse sloten' door C.J.M. Musters. L.M. Verseput heeft een artikel over de negentiende-eeuwse Zeeuwse predikant C.F. Zeeman, die dominee was te Zonnemaire van 1862-1904. Tevens is er nogmaals aandacht voor het dialect en Zeeuwen, Brabanders en Limburgers spreken over hun eigen dialecten. In Zeeuws Landschap jg. 24 nr. 2 voor jaar 2008 o.m. een artikel door Aad de Klerk, 'Hou ik nog van mijn Zeeuwse landschap?'. Op pag. 7-9 geeft hij zijn visie op de - niet altijd even positief gewaardeerde - ontwikkelingen in een deel van het Walcherse landschap. Zeeuws Tijdschrift 58/nr. 3/4 (2008) pag. 1-98, heeft als thema: Romeins erfgoed. Robert van Dierendonck en Wim de Clerq bespreken het weten schappelijk werk naar Romeinse aanwezigheid in de streek, Wouter Dhaeze gaat in op de verdedigings werken en het sociale en culturele leven van de Romeinen en Ad Beenhakker en Adriaan de Kraker tonen hoe Zeeland er uitzag in de tijd van de Romeinen en welke klimatologische veranderingen hebben plaatsgevonden in die tijd. Verder zijn er nog onder werpen als onder meer bacchanalen en mosselmaaltijden (Jean Luc Meulmeester) en een kritische noot van Jan Kuipers over 'alternatieve' Nehalennia-theo- Zeeuws Tijdschrift 58/nr. 5/6 (2008) pag. 1-66. Dit Zeeuws Tijdschrift is in zijn geheel gewijd aan de Four Freedoms Awards die op 24 mei in de Middelburgse Nieuwe Kerk werden uitgereikt. Inleidend zijn er twee artikelen over de geschiedenis van de Four Freedoms Awards, daarna volgen interviews met de laureaten: Richard van Weiszacker, Lakhdar Brahimi, Karen Armstrong, Willemijn Verloop en Jan Egeland en enkele artikelen over de vrijheid van meningsuiting en terrorisme. Zeeuws Tijdschrift 58/nr. 7 (2008) pag. 1-38. Uitgegeven als Zeeuws Tijdschrift én special van het maand blad Heemschut in het kader van de renovatie van het Badpaviljoen te Domburg. Hierin onder andere aandacht voor de bouwgeschiedenis van het Badpaviljoen, een beeld van de activiteiten van dr. Mezger, en de bemoeienis van de vereniging Heemschut het markante gebouw te beschermen. Heem- en oudheidkundige bladen Schouwen-Duiveland In Stad en Lande, historische bijdragen en mededelingen van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland (juni 2008), vinden we de jaarverslagen van verschillende bestaande commissies. Verder een artikel 'Artsen die te diep in het glas keken' (auteur A.L. Kort), waarin het gaat over de doktoren Cornelis Verhoeven van Brouwershaven en Willem Leendert van Dort uit Dreischor. Beiden werden uit hun ambt ontzet wegens misdragingen na drankmisbruik. F. Beekman en T. Rosmolen verdiepen zich in de geschiedenis van de 30- wiekige watermolen die van 1920 tot 1945 op het westelijke dwarsdijkje van De Val stond. Naar aanleiding van het gevelbeeld uit de collectie van de Gemeentelijke Zierikzeese Musea, afkomstig van het pand 'De Rookende Moor' in de korte Sint-Jansstraat in Zierikzee, vertelt R. van der Veken-Annaert herinnerin gen aan de tabakswinkel en het beeldje. B. Blikman-Ruiterkamp 'praet' met A. Heiligers, eigenaresse van blikmuseum De Blikvanger in Renesse, en geeft in een ander artikel bijzonder heden over de straffen die vroeger in het Burgerweeshuis werden gegeven. Sint-P hilipsland In de Nieuwsbrief van de Heemkundekring Philippuslandt (april 2008) wordt een cursus over de streekgeschiedenis aangekondigd, die in samenwerking met de heemkunde kring Stad en Lande van Tholen, het gemeentearchief van Tholen en de SCEZ zal worden gegeven. De laatste jaren werd er in de Nieuwsbrief regelmatig geschreven over de Tweede Wereldoorlog, waarbij ook de naam Piet Avontuur - gesneuveld in 1945 - dikwijls ter sprake kwam. Er wordt in dit nummer verslag gedaan over zijn begraafplaats, de vervaardi ging van het monument ter nagedach tenis en over de verplaatsing naar en onthulling in Anna Jacobapolder. Ook de naam van de gesneuvelde Karel Snijders is op het monument vermeld en de namen van de zes slachtoffers die in januari 1945 in De Polder zijn gedood. Tholen In de Nieuwsbrief wan de Heemkunde kring Stad en lande van Tholen (mei 2008) worden veel huishoudelijke mededelingen gedaan: het gaat over het programma van de cursus streek geschiedenis die in september in Tholen begint, over de toekomst van het gemeentearchief en over activiteiten en publicaties in het teken van het Jaar van het Religieus Erfgoed. Verder aankondigingen van een publicatie over 'De forten aan de Brabantse kant van de Eendracht' en over de beurtvaart in Zeeland: 'De Blikken Motor. De laat- ste beurtschippers van Zeeland 2'. Walcheren De Wete, kwartaalblad van de Heem kundige Kring Walcheren (april 2008), opent met een artikel van P. Fraanje: 'Herbeplanter van Walcheren. Het werk van Christiaan Pieter Broerse'. Broerse was de motor van de herbeplanting na de inundatie van Walcheren in 1944. De geschiedenis van de boerderij Middenhof te Souburg wordt verteld door G. Dorleijn in 'Over den Steenen padt'; in 1774 kwam de hofstede in handen van familie Dorleijn. Enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog is Middenhof afgebroken en zijn de akkers en weilanden volgebouwd met huizen. 'De consistoriekamer. Een markant gebouw bij de kerk van Koudekerke' werd geschreven door K. van Noppen. Hij is in de geschiedenis van deze aan bouw gedoken naar aanleiding van het plan de consistorie te vervangen door een modern gebouw met vergaderruimten. I. Doorenweerd biedt een artikel aan over een geheim uit het archief van de weeskamer van de landvierschaar van Veere en F. van den Driest vergast ons in zijn 'Vadertje' op een Walcherse boerenmaaltijd uit vroeger tijden. In De Wete (juli 2008) onthult I. Doorenweerd een nieuw geheim van de weeskamer van Veere. Ook wordt weer verteld over de geschiedenis van een hofstede, ditmaal de hofstede Zwanenburg, die in het zuidwesten van de voormalige gemeente Koudekerke lag. Vroeger was dit de buitenplaats van de familie Ingels. Ook deze boer derij is verdwenen na de inundatie van Walchren in 1944 (auteur J. Simons). De electrificatie van de Zeeuwse spoor lijn in de jaren 1955-1957 is geschre ven door J. Braat, E. Blaas weet toch weer nieuwe wetens waardigheden toe te voegen aan de vele herinneringen die wij hebben aan de Tweede Wereldoorlog. L. Hollestelle belicht de verdiensten van P. Smallegange, die dit jaar de HKW-Cultuurfondsprijs kreeg, die hem zonder enige twijfel toekomt en hem zeer gegund wordt. Van de hand van J.H. Wigard volgt nog een korte geschiedenis van de Middelburgse schietvereniging Tot Oefening en Ontspanning. Den Spiegel, tijdschrift van de Vereniging Vrienden van het muZEEum en het Gemeentearchief Vlissingen (juli 2008), begint met een artikel 'De derde en laatste generatie Wibaut in Vlissingen' door J. Zwemer; eerder heeft de auteur al verteld over deze handelsfamilie en hun maatschap pelijke positie in Vlissingen in de negentiende eeuw. J. Hintzen belicht Herman Goetheer, een kunstenaar die liever geen gebruik wilde maken van de Beeldende Kunstenaars Regeling omdat hij die beslist niet inspirerend vond voor kun stenaars. Er wordt een overzicht van zijn tentoonstellingen gegeven, verge zeld van citaten uit kunstbeschouwin gen die een goed beeld geven van een gedreven kunstenaarsleven. In 'Op stootgaren! Scheepsbergingsstation Vlissingen: 1920-2000' horen we van C. Heijkoop over het wel en wee van de bekende sleepbootsteiger op het eiland, die er nu verlaten bijligt. Arneklanken, het kwartaalblad van de Historische Vereniging Arnemuiden (maart 2008), opent met een stukje van G. de Nooijer over de geboorte van kinderen in Arnemuiden, met een prachtig plaatje waarop kinderen kennelijk op alikruiken worden getrakteerd. Over de genealogie van de familie Le Mahieu worden we wijzer gemaakt door L. van Belzen. P.J. Feij schrijft 'Aspecten van het economisch en maatschappelijk leven van Arnemuiden vanaf circa 1550'. Aan het einde van de Tachtigjarige Oorlog werd het platteland onveilig gemaakt door rondzwervende afge dankte militairen en bedelaars. Welke maatregelen daartegen genomen werden en welke moeilijkheden dat weer opriep wordt duidelijk in dit artikel. L. Schouts beschrijft een mooi plakplaatjesboek over Zeeland en R. Rijken stelt een vraag over een schilderij van zijn vader Piet Rijken. Over het Kleverskerkse schooltje is een tweede aflevering opgenomen, geschreven door P.A. Baaijens. De vroegste aanduiding over het bestaan van de school komt uit 1689, toen de schoolmeester, waarschijnlijk Gillis Deurwaarder, zich schuldig maakte aan drankmisbruik en zich misdroeg. De wederwaardigheden van het schooltje tot ongeveer in de oorlogs jaren, de onderwijzers, hun inkomsten, de school na de Franse Tijd: het wordt ons allemaal duidelijk gemaakt. In Het Polderhuis Blad, informatieblad over Westkapelle (juni 2008), wordt een aantal vrijwilligers in het zonnetje gezet: Mientje en Jo Theune en Bram en Pietje Provoost. Er wordt ook een oproep gedaan nieuwe vrijwilligers te krijgen voor hulp in het Polderhuis. Twee mensen die veel voor het museum betekend hebben - Kor Flipse en zijn vrouw Neeltje Flipse-Roelse - worden herdacht door Esther Hageman. L. Joosse vertelt over de roerige tijden die Westkapelle heeft meegemaakt, en dan met name tijdens de Franse overheersing, toen rond 1800 maar liefst 3.000 militairen in het dorp geplaatst werden. Zeeuws-Vlaanderen In Tijdschrift, Bulletin van de Heemkundige Kring West-Zeeuws- Vlaanderen (juni 2008), maakt L. van Driel duidelijk hoe in de negentiende eeuw een kleine kring van bestuurders onderling de dienst uitmaakten in Cadzand. W. Wintein vertelt over twee tiendpalen die nog op hun oorspronkelijke plaats staan: ten zuiden van Sint-Margriete op de Sint- Livinusdijk en op het Redouteplein in Waterlandkerkje. P. van der Paele en A. van Melle herdenken nog eens Petronella Moens, in Aardenburg misschien nog gekend als dichteres en schrijfster van een omvangrijke roman waarin zij haar ideeën over politiek, godsdienst en samenleving uit de doeken doet. Weinig gildepenningen van Sluis zijn bewaard gebleven, maar over de twee recent boven water geko men exemplaren schrijft Ch. Teulings. Nout neemt in plaats van de fiets noodgedwongen dit keer de bus en droomt over een nieuwe fiets om Zeeuws-Vlaanderen te doorkruisen.

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 30