agenda ACTIVITEITEN Erfgoed leeft en erfgoed loont september 2008 Het jaarboek van de Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen 2008, In de marge van de tijd. Portretten en fragmenten van een regionaal verleden, biedt ons de levensgeschiedenis van I. du Flo, schoolmeester in Groede, geschreven door L. van Driel en H. Uil, terwijl de eerstgenoemde auteur ook een bloemlezing verzorgt uit de nagelaten geschriften van Johannes de Hullu. 'Boeren en bestuurders. De familie Erasmus (1830-1970)' werd geschre ven door P. van Cruyningen, en 'De champetter in het gareel. Veldwachters in westelijk Zeeuws-Vlaanderen' door A.L Kort. I.H.J. Poissonnier vertelt over de reizende portretschilder Berend Kunst, die in de jaren 1837-1838 en 1859 in Groede, IJzendijke, Oostburg, Sluis, Aardenburg en Breskens portretten maakte. De auteur heeft in westelijk Zeeuws-Vlaanderen van 83 geportret teerde personen de identiteit kunnen vaststellen. Het gaat vooral om portretten van gegoede burgers, boeren en buitenlui komen er nauwelijks aan te pas. 'Een dorps gemeenschap. Sint-Kruis 1903' is geschreven door A.R. Bauwens, aan de hand van een jubileumboek vol prachtige foto's, aangeboden aan burgemeester Hennequin bij diens ambtsjubileum in 1903. Hij geeft ons bijzonderheden over onderwijs, volksgezondheid, landbouw en de beroepsbevolking van Sint-Kruis. De Nieuwsbrief van de Heemkundige Vereniging Terneuzen (juni 2008) staat bijna geheel in het teken van de geschiedenis van Sluiskil. L. van Hecke verhaalt over het kanaal en de bruggen, in een tweede artikel over Honoré Colsen, een geboren leider, en in een derde over de cokesfabriek. De molen van Sluiskil wordt behandeld door F. Weemaes en Th. Van Esbroek haalt jeugd herinneringen op van 1948 tot 1962. D. van Nieuwenhuijzen biedt bijzonderheden over de kustbatterij bij de Neuzenpolder. 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed Geloven in Zeeland Beleef het religieus erfgoed van Zeeland. Een jaar lang tal van evenementen en activiteiten. Ontdek wat religieus erfgoed voor u kan betekenen! Info: www.scez.nl 5 september Lezing met beelden over Ketters - Protest en Gewetensdrang Goes, Historisch Museum De Bevelanden, Singelstraat 13, aanvang 19.30 uur. Lezing over ketterij, inquisitie en kettervervolging in de loop der eeuwen van Praag tot Goes en de vervolging van het vrije denken en het verzet tegen de autoritaire staat en kerk, door Cees de Vries. Leden van de Vrienden van het Museum zijn ook welkom. Organisatie: Heemkundige Kring De Bevelanden. 6 september Molendag op Tholen en Si nt-Philipsland Gilde van Vrijwillige Molenaars, afdeling Zeeland. 13 en 14 september Open Monumentendag Thema: 'Sporen'. Info: www.openmonumentendag.nl 4 oktober Buitenbevelandse reis naar Het Vlaemsche Erfgoed in Groede. Groede, Slijkstraat 12 (Erfgoedwinkel VVV), aanvang 14.00 uur. Bezoek met gids aan de Lutherse Kerk. Vervolgens rondkijken in oude dorps-winkeltjes, werkplaatjes, herberg enz. Organisatie: Heemkundige Kring De Bevelanden. 10 oktober Zeeuws erfgoeddebat Afgelopen jaar liet de Provincie Zeeland door Scoop een onderzoek uitvoeren naar de zichtbaarheid van het cultureel erfgoed in Zeeland. Uit de rapportage van dit onderzoek bleek dat het met die zichtbaarheid goed gesteld is. Bijna de helft van de Zeeuwen (46%) bracht in het daaraan voorafgaande jaar een bezoek aan onroerend erfgoed (een monumentaal dorp, historische stadskern of individueel monument) en 22% bracht een bezoek aan een museum in Zeeland (met daarbovenop nog 15% die ook nog buiten de provincie musea bezocht). Die percentages liggen hoog. Gesteld mag dus worden dat het erfgoed leeft in Zeeland. Programma Maar ervaren de erfgoedorganisaties dat zelf ook? En willen Zeeuwen naast het genieten van het erfgoed zich er ook voor inzetten? Hierover organiseren SCEZ en Scoop op vrijdagavond 10 oktober (net voorafgaand aan de Week van de Geschiedenis) een erfgoeddebat. Als toepasselijke locatie in dit Jaar van het Religieus Erfgoed is gekozen voor de Historische Kerk Souburg, aan het Oranjeplein in Oost-Souburg. Eerste gastspreker is prof. dr. Jos de Haan, hoogleraar aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam en hoofd onderzoeks groep Tijd, Media en Cultuur van het Sociaal en Cultureel Planbureau. Hij zal nader ingaan op de beleving van het erfgoed en de vertaling van dit succes naar erfgoedorganisaties. Tweede spreker is drs. Tom Bade, directeur van kenniscentrum Triple E (Economy, Ecology en Experience) uit Arnhem. Hij zal nader ingaan op de economische baten van het cultureel erfgoed, ofwel loont het erfgoed? Deelname Het belooft een zeer interessante avond te worden. Het debat duurt van 20.00 tot 22.30 uur (inloop met koffie/thee vanaf 19.30 uur) en deelname is gratis. U kunt zich aanmelden bij de SCEZ tot 15 september via info@scez.nl of 0118-670870. Het rapport De zichtbaarheid van cultureel erfgoed in Zeeland is te downloaden vanaf de website www.scoopzld.nl (zie bij 'onderzoek en advies'). 13 oktober De dirigenten van de herinnering. De Walcherse kamer en het Zeeuwse meisje in historisch perspectief Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, aanvang 19.30 uur. Lezing over de musealisering van de volkscultuur, door dr. A. de Jong uit Maarn, wetenschappelijk beleids medewerker van de directie van het Nederlands Openluchtmuseum. Organisatie: Werkgroep CultuurHistorie van het KZGW (Zeeuws Genootschap). Info: 0118-654347, info@zeeuwsgenootschap.nl 17 oktober Tweede editie van de Zeeuwse museumnacht. Info: www.scez.nl (programma vanaf oktober op site) 11 t/m 19 oktober Week van de Geschiedenis Thema: 'Verhalen van Nederland'. Info: www.weekvandegeschiedenis.nl elke zondag Vlissingen, een stad van verhalen Startpunt Zeeuws maritiem muZEEum, 14.00 uur, t/m 26 okto ber, m.u.v. 20 en 27 juli en 12 okto ber. Stadswandeling met gids door bijzondere steegjes. Info: www.muzeeum .nl 29 oktober De Engelse invasie van Walcheren in 1809 Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 20.00-22.00 uur. Lezing door drs Tobias van Gent, oud-docent aan het KIM en tegen woordig docent geschiedenis aan de RA, over de Engelse operatie in de Scheldemonding. Op 30 juli 1809 landden Engelse troepen op Walcheren. Het was de start van de grootste amfibische operatie uit de Napoleontische oorlogen en één van de grootste militaire debacles uit de Engelse geschiedenis. Nog geen vijf maanden later moesten dezelfde troepen zich volkomen ontredderd en verzwakt weer terugtrekken. Tweederde van het Engelse bezettingsleger was geveld door de beruchte Zeeuwse Koorts. De veldtocht kende in feite alleen maar verliezers want ook Frankrijk en het Koninkrijk Holland konden niet terugkijken op een glorierijke campagne. De Franse en Hollandse troepen hadden zich bij de gevechten om Walcheren niet bepaald heldhaftig gedragen, wat aanleiding gaf tot menig krijgsraad. In 2009 is het precies 200 jaar geleden dat deze beruchte invasie op Walcheren plaatsvond. Deelname: 1. Organisatie: HKW. Info: www.hkwalheren.nl 31 oktober Studiedag 'Religieus Zeeland' Middelburg, diverse locaties, aanvang 13.00 uur. 22ste Historische Studiedag van de Werkgroep CultuurHistorie van het KZGW. Viertal lezingen over religieu ze stromingen en godsdienstbelevingin drie Middelburgse kerken - de Lutherse Kerk aan de Zuidsingel, de Hofpleinkerk aan het Hofplein en de Doopsgezinde Kerk in de Lange Noordstraat. Deelname: 15. Aanmelding: WCHZeeland@gmail.com o.v.v. 22ste Historische Studiedag, naam, adres, telefoonnummer en het aantal personen; of via een briefkaart aan WHC, p/a Zeeuws Archief, postbus 70, 4330 AB Middelburg. Tegelijkertijd dient het deelnamebe drag te worden overgemaakt op giro nummer 3719924 t.n.v. WHA te Vlissingen, o.v.v. 22ste Studiedag en de volledige adresgegevens. Deelnemers krijgen het programma toegezonden als bewijs van inschrijving. Organisatie: Werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen i.s.m. het Zeeuws Archief. Info: www.zeeuwsarchief.nl; 0118-678800 7 november Beeldverslag met uitleg over 'Ondergronds komt Zuid-Beveland tot leven Goes, Historisch Museum De Bevelanden, Singelstraat 13, aanvang 19.30 uur. Beeldverslag door Bas Chamuleau. Voor de aanleg van een nieuwe gasleiding is een diepe sleuf gegraven van oost naar west door Zuid- Beveland. Hierbij werden de grond lagen blootgelegd. Een dwarsdoorsnede van de ontstaansgeschiedenis over het hele tracé is op foto's vastgelegd. Leden van de Vrienden van het Museum zijn ook welkom. Organisatie: Heemkundige Kring De Bevelanden. 15 november Zing Zeeuws 2008 Tweede editie van het succesvolle muziekspektakel 'Zing Zeeuws'. Info: www.zingzeeuws.nl 19 november Aardbergen in het vlakke land Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, 20.00-22.00 uur. Lezing door Jan van Doesburg. Deelname: 1. Organisatie: HKW. Info: www.hkwalheren.nl 1 december Lezing over (de inspiratie van) oude tuinen Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7, aanvang 19.30 uur. Lezing over oude tuinen en de inspiratie hiervan op zijn werk, door de in Middelburg wonende en tot ver buiten onze grenzen bekende tuinarchitect Arend Jan van der Horst. Organisatie: Werkgroep CultuurHistorie van het KZGW (Zeeuws Genootschap). Info: 0118-654347, info@zeeuwsgenootschap.nl

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 31