Zeeuws nieuws uit Zuid-Afrika Maar ondertussen is er ook in Zeeland zelf van alles te doen CURSUSSEN In het najaar organiseert het Zeeuws Archief i.s. m. de Zeeuwse Voïksuniversiteit vijf cursussen. Deze worden gegeven in het Zeeuws Archief Hofplein 16 te Middelburg (www.zeeuwsarchief.nl educatie). Voor aanmelding: www.zeeuwsevolks- universiteit.nl archief; ZVU, 0118 634800; zeeland@volksuniversiteit.nl, met gelijktijdige overmaking van het cursusbedrag op giro 49.86.53 t.n.v. ZVU te Middelburg o.v.v. naam, adres en cursusnaam. 30 september aanvang Wie waren mijn voorouders? Genealogie voor beginners Cursus waarin aan de hand van een keur aan archieven de beginselen van het vak worden uitgelegd: het verwer ken van gegevens en het samenstellen van de eigen stamboom. Docent: Jaap Zondervan. Duur: 8 dinsdagavonden, 19.30-21.30 uur. Deelname: 98,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 115,-. 30 september aanvang Wat staat daar? Paleografie voor beginners Cursus waarin aan de hand van fotokopieën van archiefstukken handschriften uit de zestiende en zeventiende eeuw t.b.v. genealogisch of historisch streekonderzoek worden behandeld. Docent: Ivo van Loo, Zeeuws Archief. Duur: 8 dinsdagavonden, 19.30-21.30 uur. Deelname: 98,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 115,-. Cursusmateriaal: 'Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken', 13,40 bij receptie Zeeuws Archief. 4 oktober Wegwijs in archieven van kerkelijke instellingen Korte cursus waarin aan de hand van sprekende voorbeelden uit kerk archieven de ongekende mogelijkheden voor historisch onderzoek worden toegelicht en de wijze waarop deze waardevolle gegevens op te zoeken. Docent: Kees de Ridder. Duur: 10.00-12.00 uur. Deelname: 19,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 22,-. 1 november Zeeuwse voorouders digitaal: Stamboomonderzoek via de computer Middelburg, Zeeuws Archief, Hofplein 16. Korte cursus waarin het (thuis)gebruik van digitale bronnen en databanken voor stamboomonderzoek wordt uitgelegd. Docent: Leo Hollestelle. Duur: 10.00-12.00 uur. Deelname: 19,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 22,-. 10 november De rooms-katholieke eredienst belicht Korte cursus waarin aan de hand van kerkelijke voorwerpen uit de tentoon stelling 'Veelstromenland - Kerken en godsdiensten in Zeeland' de gebruiken en symbolen in de katholieke liturgie worden belicht door Bernard van Lamoen, pastoraal werker van de rooms-katholieke parochies op Walcheren. Duur: 14.00-16.00 uur. Deelname: 19,- voor ZVU-leden en Vrienden van het Zeeuws Archief; niet-leden 22,-. In het najaar/de winter organiseert de SCEZ i.s.m. de Zeeuwse Volksuniversiteit twee cursussen, waarvan één met de gemeente Borsele en één met het Zeeuws Archief en de Stichting Vrienden van Middelburg. Voor aanmelding: www.zeeuwsevolks- universiteit.nl archief monumen- tenpand; ZVU, 0118-634800. 4 november aanvang Wonen in een monumentengemeente - Heinkenszand, Gemeentehuis Borsele, Stenevate 10. Cursus over de geschiedenis van Borsele, haar monumenten en bewoners. Duur: zeven dinsdagavonden 19.30-21.30 uur en één excursie op zaterdagochtend, 29 november, aanvang 10.00 uur. Deelname: 40,- voor inwoners van Borsele. 13 januari 2009 aanvang Wonen in een monumentenpand - Middelburg, Zeeuws Archief, Hofplein 16. Cursus over de geschiedenis van Middelburg, haar monumenten en bewoners. Duur: zes dinsdagavonden 19.30-21.30 uur en één excursie op zaterdagochtend, 7 februari 2009, aanvang 10.00 uur. Deelname: 94,- voor ZVU-leden, Vrienden van het Zeeuws Archief en Vrienden van Middelburg; niet-leden 110,-. EXPOSITIES Zie: www.scez.nl www.zeelandmuseumland.nl De consulent streektalen hield op 3 juli in Zuid-Afrika een lezing over 'De Zeeuwse Klapbank' op een congres in Stellenbosch. Ze vertelde daar over eventuele mogelijkheden van een dergelijke tentoonstelling over taal of dialect. De focus lag op de woordenschat. Het thema van het congres was namelijk 'gedrukte en digitale woordenboeken'. De consulent vertelde over eventuele nuttige koppelingen van de dialect opnames met digitale Nederlandse woordenboeken, dialectwoorden boeken, etymologische bronnen en zelfs Afrikaanse woordenboeken als de woorden identiek zijn in het Zeeuws en het Afrikaans. Ze gebruikte als voorbeelden een paar Zeeuwse dialectwoorden die ook Afrikaans zijn, namelijk appelekoze 'abrikoos', aelekrukel 'alikruik' en schoenlapper 'vlinder'. - De streektaalconferentie over 'school en dialect' die op 6 juni in Rilland werd gehouden een groot succes was? Bijna honderd aanwezigen luisterden geïnteresseerd en leerden iets over het gebruik van lespakketten in het onderwijs en over de voor- of nadelen van dialectgebruik voor schoolprestaties e.d. Er waren ook enkele praktijk voorbeelden. Over enkele maanden worden de lezingen gebundeld in een boekje. Een uitgebreider verslag volgt in een volgend nummer van Zeeuws Geïnteresseerd publiek op de streektaalconferentie in Rilland. - 'Zing Zeeuws' ook dit jaar een succes lijkt te worden? Het aantal inschrijvingen is groter dan de vorige keer. De finale van deze wedstrijd vindt plaats op 15 november in De Stenge in Heinkenszand. U bent van harte welkom om te luisteren naar wat de artiesten er dit jaar van gemaakt hebben. Het wordt ongetwijfeld weer een leuke, boeiende avond. - De Zeeuwse Dialectvereniging vanaf nu een eigen website heeft? U kunt een kijkje nemen op www.zeeuwsdialect.nl. Natuurlijk vindt u daar ook koppelingen naar andere interessante websites en gebeurtenissen. - De Zeeuwse Dialectvereniging haar jaarlijkse dialectdag op 18 oktober houdt en dat deze plaats vindt in Nieuwdorp op Landlust? Het thema is 'dialect en waeter'. Het programma kan worden aan gevraagd bij de dialectvereniging: rinus@rinuswillemsen. tmfweb. nl. - De dialectdag van de Stichting Nederlandse Dialecten op 28 maart 2009 plaatsvindt in Hoogeveen? Het thema is 'groe ten'. Kent u leuke dialectwoorden voor groeten? Hoe zegt u goeden dag, goedenavond, tot ziens enzo voort in uw dialect? Kent u Zeeuwse woorden voor proost, gezondheid, smakelijk enzovoort? Wilt u een korte enquête hierover beantwoorden, geef dan uw adres op bij Veronique De Tier: v. de. tier@scez. nl. Leerling bezig met een werkstuk in het dialect. De opdracht maakte deel uit van de afstudeerscriptie van Pabo-student Elselien Elenbaas. Tijdens de projectweek schreven de leerlingen een tekst in het dialect, hielden zij een voorleeswedstrijd en leerden zij Zeeuwse liedjes (foto 's Elselien Elenbaas).

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 32