Nationale vrijwilligersdagen Evenementen in het vooruitzicht 'Elkaar ontmoeten en inspiratie opdoen', dat typeert het inhoudelijke programma van de drie vrijwilligersdagen die de Stichting 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed in 's-Hertogenbosch (20 oktober), Haarlem (25 oktober) en Zwolle (29 oktober) organiseert. Met dit initiatief wil de Stichting 2008 JRE de vele mensen die een steentje bijdragen aan het behoud van het religieus erfgoed in Nederland, in het zonnetje zetten. Tegelijkertijd vestigt het Jaar de aandacht op de noodzaak van hun inzet. Zonder de belangeloze beschikbaarheid van talloze vrijwilligers zouden deuren van veel religieuze gebouwen meestentijds gesloten zijn voor het publiek. Zij zorgen ervoor dat mensen een dienst kunnen bijwonen, er onderhoud wordt gepleegd, rondleidingen worden gehouden en publiciteit wordt gemaakt voor speciale programma's. Zo krijgt een breed publiek - kerkelijk of niet - de kans kennis te maken met de schoonheid en de rijkdom van ons kwetsbare cultuurgoed. Tegelijkertijd wordt maatschappelijk draagvlak gekweekt om zorgvuldig met ons religieus erfgoed om te gaan. Voor de deelnemers is er in oktober een aantrekkelijk programma georganiseerd. Met bekende sprekers, die oog hebben voor de zaken die vrijwilligers raken: de schoonheid van de architectuur en de inventaris: glas in lood, houtsnijwerk, zilver, fresco's, de historie van de locatie. Zij vertellen over de betekenis die religieus erfgoed voor hen persoonlijk heeft. Aandacht voor praktische zaken is er ook. Deskundigen die zich bezig houden met restauratie en beheer van religieus erfgoed vertellen over de kneepjes van het vak. Tijdens een informele lunch is er volop tijd om ervarin gen uit te wisselen. Er is een levendige informatiemarkt, met tal van aanbieders van cursussen over presenteren voor publiek, over programmering van evenementen, omgang met kostbare voorwerpen en over onderhoud en beheer van religieuze gebouwen. In de middag is het tijd voor een wandeling onder leiding van gidsen langs het lokale religieus erfgoed, in al zijn veelkleurigheid. Er zijn rondleidingen in religieuze gebouwen, afhankelijk van de stad in moskeeën, synagogen, tempels en kerken. De dag wordt besloten met een drankje. Zo bieden deze vrijwilligersdagen herkenning, nieuwe gezichtspunten en de mogelijkheid om elkaar te ontmoeten. Geïnspireerd naar huis gaan, dat wenst Stichting 2008 Jaar van het Religieus Erfgoed iedere deelnemer toe! Deelname aan de vrijwilligersdagen is gratis, dankzij de steun van het Prins Bernhard Cultuurfonds, het VSBfonds, de Mondriaan Stichting en het Sint-Jacobs Godshuis. De nationale vrijwilligersdagen vinden plaats in: 's-Hertogenbosch, Hieronymus Art Centre maandag 20 oktober 2008, 10.30-18.00 uur Haarlem, Kathedrale Basiliek Sint-Bavo zaterdag 25 oktober 2008, 10.30-18.00 uur Zwolle, Dominicanenklooster woensdag 29 oktober 2008, 10.30-18.00 uur Voor aanmelding kunt u terecht op www.2008re.nl. Klik op 'Nieuws' op de startpagina, en u vindt alle informatie plus een inschrijfformulier. We adviseren u snel te reserveren. De inschrijving sluit op 15 september. Er zijn 300 plaatsen per bijeenkomst beschikbaar: vol is vol! Bevestigingen worden voor 1 oktober toegestuurd. De komende maanden staan er nog tal van activiteiten op het programma (zie hiervoor de Evenementenkalender, verkrijgbaar bij onder andere de VVV's en bibliotheken in Zeeland, of kijk op www.scez. nl voor het volledige programma). Zo is op 30 augustus de tentoonstelling 'De Kerk tijdens de periode na de Ramp' van start gegaan in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Vanaf 15 september kunt u in het Historisch Museum De Bevelanden te Goes de tentoonstelling 'Zondags Zilver in Zeeland' gaan bekijken. Meer dan zestig juweeltjes van kerkboeken in prachtige bandjes met zilveren sloten en beslag zijn gedurende deze expositie te zien. Een belangrijk gedeelte hiervan is vervaardigd door Zeeuwse edelsmeden. Op 31 oktober houdt de Werkgroep CultuurHistorie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in samenwerking met het Zeeuws Archief een themadag 'en route' met ruim zes sprekers in even zo vele historische kerken in Middelburg. De deelnemers krijgen een gevarieerd programma aangeboden, dat bestaat uit lezingen, orgelspel en audiovisuele presentaties. De studiedag besteedt onder meer aandacht aan diverse onderwerpen uit de rooms-katholieke, protestantse en joodse godsdienst. De dag eindigt in het Zeeuws Archief waar de tentoonstelling 'Veelstromenland - Kerken en godsdiensten in Zeeland' zal worden bezocht. De Stichting Kerk in Klooster organiseert in de maanden november en december een keur aan activiteiten in en rondom het fraaie Nederlands- Hervormde kerkje van Kloosterzande. Het programma varieert van een wintermarkt op 28 en 29 november tot een eindejaarsconcert op 27 december. In het nabijgelegen Hengstdijk worden in de Catharinakerk van 27 tot en met 30 december honderden kerststallen tentoongesteld. Ook de historische verenigingen geven invulling aan het Jaar. In het Historisch Museum De Bevelanden organiseert de Heemkundige Kring De Bevelanden op 25 september om 19.30 uur een lezing. Cees de Vries zal verhalen over ketterij, inquisitie en kettervervolging in de loop der eeuwen van Praag tot Goes - de vervolging van het vrije denken en het verzet tegen de autoritaire staat en kerk. In de Hervormde Kerk Arnemuiden zal de Historische Vereniging Arnemuiden in samenwerking met de Kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Arnemuiden op 20 november een thema-avond houden over het onderwerp 'De kerk in het midden'. Aanleiding is het 150-jarig bestaan van de Hervormde Kerk in Arnemuiden. De lezingen worden verzorgd door dr. C. Rooze- Stouthamer (onderwerp: de Reformatie in Zeeland) en prof. dr. S. Groenveld (onderwerp: de verhouding tussen kerk en staat in de zeventiende eeuw). De lezingen worden afgewisseld door orgelspel dat verzorgd wordt door de organist Bram Beekman. Zeeuws ErfgOed 5 september 2008/03 JAARTHEMA

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 5