Negende ZAAD in Goes gieus erfgoed als rode draad Provinciale Onderzoeksagenda Archeologie Zeeland POAZ bij de Amateur-Archeologen Dag op 7 juni in de Grote Kerk te Goes. Op zaterdag 7 juni vond de negende Zeeuwse Amateur-Archeologen Dag (ZAAD) plaats in de Grote Kerk in Goes. Een goede locatie, omdat 2008 'Jaar van het Religieus Erfgoed' is. Religieus erfgoed was ook het thema van de ZAAD-lezingen en de AWN- tentoonstelling 'Hoog in de hemel, laag onder de grond' in dezelfde kerk. Vanwege de verhuizing en verbouwing van het Provinciaal Archeologisch Depot was de thuisbasis in Middelburg, het gebouw van de SCEZ, dit jaar niet beschikbaar. Bovendien gaf de ruimere locatie gelegenheid voor deelname van andere belangstellenden, die dankzij goede publiciteit in de week voorafgaand aan de ZAAD ook kwamen. In zijn openingstoespraak belichtte Joost Adriaanse, wethouder van onder andere cultureel erfgoed van de gemeente Goes, de archeologie in zijn gemeente. Hij memoreerde het belang van de activiteiten van amateur archeologen en nodigde hen uit deel te nemen aan de discussie over het te voeren gemeentelijk erfgoedbeleid. Hoe belangrijk amateur-archeologen als ogen en oren (vondstmeldingen!) en soms handen en voeten voor de professionele archeologen zijn, werd daarna duidelijk gemaakt door provinciaal archeoloog Robert van Dierendonck. Vóór de middagpauze bracht Maaike Groot van de Vrije Universiteit de problemen en interpretaties van bijzondere complexen met dierlijk botmateriaal uit het Nederlandse rivierengebied voor het voetlicht, waarbij een aantal van dergelijke complexen gezien moet worden als rituele deposities. In de discussie kwam ook even het rituele depot uit de late ijzertijd van Grijpskerke- Kievitshoekweg aan de orde. Tijdens de lunch werden vondsten gemeld bij Hans Jongepier. Peter Henderikx, oud-hoogleraar nederzettings geschiedenis van de Universiteit van Amsterdam, opende het middagdeel met een meeslepende lezing over de relatie tussen kerkstichting en dorpsontwikkeling in Zeeland. Arco Willeboordse, AWN-afdelingsbestuurslid en conservator van het Gemeentelijk Archeologisch Museum Aardenburg, sloot de ZAAD af. In een goed gestructureerde lezing met prachtige plaatjes ging hij in op de beschilderde grafkelders en de christelijke symboliek van de schilderingen uit het Vlaamse kerngebied, met name uit de Sint-Baafs in Aardenburg. Aansluitend vond om 16.00 uur de opening plaats van de tentoonstelling 'Hoog in de hemel, laag onder de grond' met een receptie en borrel. De afronding van het rapport van de POAZ heeft meer tijd in beslag genomen dan voorzien. Vestigia b.v. verwerkte alle in het onderzoek verzamelde gegevens. Vanuit de SCEZ bleek nog veel extra inzet nodig voor de inventarisatie van onderzoeksresultaten en wetenschappelijke publicaties na 1997 en het aanvullen van complextypen van uitgevoerd gravend onderzoek. Vooral dat laatste is opmerkelijk, omdat verwacht mocht worden dat dergelijke gegevens in de nationale archeologische database Archis zijn opgenomen. In de afgelopen periode beoordeelde de projectgroep twee aangevulde en verbeterde versies van het rapport van Vestigia, waarbij deze weer van uitgebreid commentaar zijn voorzien. Op 28 mei zijn de voorlopige resultaten van het onderzoek gepresenteerd aan de gedeputeerde voor cultuur van de Provincie Zeeland, Harry van Waveren. Hierbij zijn ook voorstellen gedaan die prioritair van belang zijn voor archeologisch onderzoek in Zeeland. Het laatste woord was aan de klankbordgroep, die op 26 juni bijeenkwam. Ook de klankbordgroep stelde aanvullingen en correcties voor. Begin juli zijn de laatste voorstellen voor aanpassing aan Vestigia toegezonden. De definitieve versie is medio juli aangeleverd en wordt door de Provincie Zeeland als provinciaal rapport gedrukt. Mede vanwege de zomervakantie is de definitieve oplevering weer wat opgeschoven. Waarschijnlijk worden eind oktober het rapport en de voorstellen voor de provinciale onderzoeksagenda archeologie voor de huidige beleidsperiode gepresenteerd. Zeeuws Erfgoed 8 september 2008/03 ARCHEOLOGIE

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 8