Onderzoek en meldingen Noord-Beveland Zutd-Beveland Nieuwe sporen van het verdronken Kats Op 10 juni verrichtte de SCEZ archeologische waarnemingen en boringen in een sloottalud in de Leendert-Abrahampolder ten zuiden van Kats, na een vondstmelding van de heer G. van der Wal uit ditzelfde dorp. De heer Van der Wal meldde zware funderingen van een gebouw dat minimaal 20 meter lang of breed is geweest. De funderingen zijn met behulp van boor en prikstok inderdaad aangetroffen op een diepte van 1,15 meter beneden het maaiveld. Daarboven bevond zich lichtgrijze zandige klei. Op een plek is onder de aangetroffen baksteenfragmenten intact veraard veen aangetoond. Het Hollandveen bevond zich circa 30 centimeter onder de cultuurlaag met baksteen. Ongetwijfeld gaat het om restanten van het in 1530/32 verdronken (oude) Kats, waarvan in 1971 al eerder resten zijn aangetroffen. Destijds betrof het restanten van het kerkje van Oud-Kats, ten zuidoosten van de onder- zoekslocatie. Met behulp van enkele aanknopingspunten in het veld is de exacte locatie van de vindplaats bepaald. Hieruit blijkt dat het gebied dat op de Archeologische Monumentenkaart (AMK) van Zeeland als het verdron ken Oud-Kats staat aangegeven te klein is en moet worden aangepast. Het dorpje is dus groter geweest dan tot nu toe op archeologische gronden is verondersteld, óf de nu aangetroffen funderingen zijn van een geïsoleerd groot gebouw geweest. Nader onderzoek moet dit uitwijzen. In de jaren zeventig van de vorige eeuw zijn volgens de melder in het talud onder de funderingen door een particulier houten palen met vlechtwerk waargenomen. Mogelijk gaat het hier om een inheems-Romeinse boerderij, waarvan de resten zich in de top van het Hollandveen bevinden. Steentijdvondsten van De Kaloot De heer A. Goetheer uit Ovezande meldde diverse vuurstenen werktuigen uit de steentijd, die hij verspreid over enkele jaren vond op het strand De Kaloot bij Borssele. De voorwerpen kwamen daar terecht nadat ze uit diepe lagen voor de kust spoelden. Ze kunnen uit meerdere fasen van de steentijd dateren, zowel uit het paleo-, meso- als neolithicum (oude, midden en nieuwe steentijd), ruwweg uit de periode 12.000-2.000 voor Chr. Vuurstenen werktuigjes van De Kaloot. Romeinse boerderij in Goes-De Poel II? Naar aanleiding van de resultaten van meerdere booronderzoeken voerde SOB Research bij de aanleg van grote waterpartijen langs de A58 in het industrie terrein De Poel II in Goes een proefsleuvenonderzoek uit. Het onderzoek vond plaats in een deel dat uitgespaard bleef en dat door RAAP Archeologisch Adviesbureau als vindplaats 3 is benoemd. In een later stadium is de omvang van vindplaats 3 door een herwaardering door SOB Research ingeperkt. In dit deel zou zich een intacte top van het Hollandveen bevinden, waarin archeologische sporen uit de late ijzertijd en Romeinse tijd kunnen voorkomen. Bij het onderzoek zijn echter geen relevante archeologische waarden aangetroffen. Het veen bleek grotendeels in de middeleeuwen afgegraven te zijn ten behoeve van veenwinning. Over een locatie op 100 meter ten oosten van vindplaats 3 kwam echter een vondst melding binnen van de amateur-archeologen P. Hengsdijk en P. Pinxteren, die de graafwerkzaamheden goed in gaten hielden. Ze troffen in een zone met intact Hollandveen zes aangepunte palen aan met Romeins aardewerk en botmateriaal. Dankzij hun melding en documentatie van de archeologische resten blijft deze informatie behouden. Zeer waarschijnlijk gaat het om resten van een boerderij uit de Romeinse tijd. De gemeente Goes heeft naar aan leiding van deze resten een extra zone intact Hollandveen onder archeologische begeleiding laten afgraven. Hierbij is nog één aangepunte paal gedocumenteerd. Deze maakte geen deel uit van een complex met palen. Tonput met geconserveerd karrenwiel Archeologische Begeleiding Goes, Elvis Presleylaan Bij de aanleg van een nieuwe watergang in de Elvis Presleylaan te Goes voerde SOB Research een Archeologische Begeleiding uit. Doel was het in kaart brengen van eventuele vindplaatsen uit de late ijzertijd en Romeinse tijd, en het doen van onderzoek naar een hier gesitueerde achttiende-eeuwse boerderij De Witte Hoefjes. Vindplaatsen uit de late prehistorie of Romeinse tijd werden niet waargenomen. Ter plaatse van de verwachte boerderij (of buurtschap) De Witte Hoefjes zijn twee waterputten aangetroffen, die naar onder toe gedateerd worden in de zestiende eeuw. Het betreft houten tonputten. Eén ervan had op de bodem een goed geconserveerd karrenwiel met spaken. Karrenwielen uit deze periode zijn tot dusver in Zeeland zelden aangetroffen. Bekend zijn vondsten uit Biezelinge, Vlissingen en het verdronken Tolsende. Het wiel wordt door specialisten verder onderzocht en geconserveerd. De vondsten behoren mogelijk tot een voorloper van De Witte Hoefjes. In de besproken tonput is enkel een grote hoeveelheid kersenpitten aangetroffen; ander Zeeuws Erfgoed 9 september 2008/03 Archeologie

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 9