Nederlandse Dialectendag in Hoogeveen Groeten en afscheid nemen' in Drente TREEKTAAL Nieuws Het is al eerder aangekondigd, maar het komt dichter bij. De tweejaarlijkse Nederlandse Dialectendag op 28 maart 2009 vindt dit keer plaats hoog in het noorden van Nederland in Theater en Congrescentrum De Tamboer in Hoogeveen. Het thema is 'Groeten en afscheid nemen'. Via de media hebt u misschien al gehoord dat er ook weer een enquête wordt afgenomen over groetwoorden. Als u die nog niet hebt ingevuld dan kunt u dat nog doen op www.nederlandsedialecten.be of www.variaties.be. Op basis van deze gegevens zullen weer diverse regioverhalen worden geschreven, die opgenomen worden in het tiende dialectenboek. Wij zijn u dus heel dankbaar als u even de moeite neemt om de enquête in te vullen. 's Ochtends lezingen over variaties in taal Het stramien is ondertussen wel bekend. In het ochtend programma zitten drie lezingen. Jan Stroop bijt zich vast in het thema van de dag: hij zal de dialectvariatie voor een aantal groetwoorden illustreren met voorbeelden uit het hele Nederlandse taalgebied. Deze taalkundige publiceert al ruim veertig jaar over taal- en dialectvariatie in het Nederlandse taalgebied. Sinds zijn publicaties over het 'Poldernederlands' geniet hij ruime bekendheid. Hij was de afgelopen jaren vaak te zien en te horen in de media. Reinhild Vandekerckhove zal spreken over de kenmerken en het gebruik van chattaal in Vlaanderen en dan met name over de invloed van de moderne communicatie technologie op het (streek)taalgebruik van jongeren. Traditiegetrouw nodigt de Stichting Nederlandse Dialecten (SND) ook telkens een 'bekende' Nederlander of Vlaming uit die niet uit het dialectologische of taal kundige vakgebied komt. Voor de tiende Dialectendag is dat Frank den Hollander. Hij is bekend geworden als de helft van het illustere duo Pé Daalemmer Rooie Rinus. Hij schrijft columns en feuilletons, zoals het roemruchte Mussengang en tegenwoordig in het Dagblad van het Noorden de soap 'Bij Hoog Bij Laag'. Hij zal spreken over zijn persoonlijke ervaringen met taal en taalvariatie in het Nederlandse taalgebied. Den Hollander heeft zijn roots in Zeeland. Misschien kennen sommigen zijn oom nog, die vaak over Zeeland heeft gezongen. 's Middags workshops, muziek en stadswandeling Na de lunch zijn er workshops. Marten van Dijken, de coördinator van de Groningse bijbelvertaling, zal een workshop verzorgen over de totstandkoming van een bijbelvertaling in het dialect. Marga Kool gaat in een workshop dieper in op het schrijven en publiceren in het dialect. Dr. Jacques Vankeymeulen gaat in zijn workshop in op de digitalisering en elektronische archivering van dialectmateriaal en de wijze waarop hieraan ook door niet professioneel geschoolden kan worden meegewerkt. Tussen de beide workshopsessies wordt de bezoekers van 14.30 uur tot 15.15 uur onder het genot van een drankje een onderhoudend programma geboden door Peter de Haan. Hij zingt volksmuziek in het Groninger dialect, samen met Frank den Hollander. Om 16.00 uur kunnen de bezoekers deelnemen aan een rondleiding door de binnenstad van Hoogeveen door een stadsgids. Hij zal een gedeelte van de rondleiding in het Hoogeveens dialect presenteren. En tussendoor is er ook nog een informatiemarkt. Een goed gevulde dag dus. Aanmelden voor dialectendag op 28 maart 2009 Wie graag gaat, kan zijn naam even doorgeven aan de consulent. Misschien kan op die manier voor een soort carpooling gezorgd worden. Bent u bereid om naar Hoogeveen te rijden en enkele anderen mee te nemen, of wilt u er graag heen en vraagt u zich af of er nog anderen uit de regio gaan: geef een seintje aan de consulent streektalen v.de.tier@seez Medewerkersbijeenkomst in Oostburg In Zeeuws-Vlaanderen kwamen de medewerkers van het project 'Woordenboek van de Vlaamse Dialecten' samen. De consulent streektalen vertelde er wat er allemaal te doen was op het gebied van het Zeeuws. Twee redacteuren van het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten, Evelien Vanrenterghem en Liesbet Triest, toonden interessante dialect kaarten over voeding, die door de Zeeuws-Vlaamse medewerkers druk becommentarieerd werden. Het Woordenboek van de Vlaamse Dialecten is voor haar eindfase nog altijd op zoek naar medewerkers die vragenlijsten willen invullen voor Zeeuws-Vlaanderen. De enquête wordt over een goed jaar afgerond. Als u als Zeeuws-Vlaming hieraan wilt meewerken, kunt u uw naam opgeven bij de consulent streektalen of bij de secretaris van de Zeeuwse Dialectvereniging die het Zeeuws-Vlaamse project coördineert, Rinus Willemsen rinus@rinuswiUemsen.tmfweb.nl Op 19 februari 2009 wordt in Oost-Zeeuws-Vlaanderen trouwens de nieuwe aflevering School en kinderspel gepresenteerd in aanwezigheid van de gedeputeerde voor cultuur, Harry van Waveren. Als u erbij wilt zijn, dan kunt u meer informatie vragen bij de hierboven genoemde personen. De consulent streektalen vertelt wat er de komende maanden te beleven valt in en rond het Zeeuws (foto Rinus Willemsen). streektaalconferentie Op dit ogenblik komen de teksten van de lezingen binnen voor de bundel Van schoot tot school. We proberen uiterlijk begin 2009 het boek dat bij de conferentie hoort te laten verschijnen. Bent u geïnteresseerd in deze bundel (kostprijs waarschijnlijk 15 euro) dan kunt u al een exemplaar bestellen bij de consulent streektalen. Ook de eerdere bundels van de vorige conferenties zijn nog te verkrijgen. Voor informatie kunt u terecht bij de consulent streektalen. Zeeuws Erfgoed 10 december 2008/04 STREEKTALEN

Zeeuws Erfgoed | 2008 | | pagina 10